668 רוח האמת

תגובות לאירועי היום                                      חשוון תשע"ד

רוח האמת.

לפי אבו מאזן, יו"ר הרשות הפלסטינית, דבריו של ראש ממשלת ישראל, נתניהו, בין היתר על כך ש"ירושלים היא בירת הנצח של עם ישראל" מוכיחים כי אין הוא רוצה בהמשך המו"מ.

אך מכיוון שירושלים היא באמת בירת הנצח של עם ישראל, ותמיד היתה כזו, אין דברי נתניהו בנושא זה אלא אמת – ובדבריו בנושא של אבו מאזן יש רק משום אי הודאה באמת, וזו, כנראה באופן טבעי האופייני לשקר, מהווה פגיעה בעצם קיומו של העם הפלסטיני הכוזב.

ברוח זו נראה שאבו מאזן, שקרן מדופלם ומכחיש שואה ידוע בזכות עצמו, פועל בכדי להניח תשתית לערעור עצם קיומה של הרשות שהוא מנסה לשכנע את העולם בקיומה השקרי כעם.

כך או כך, נראה שהמאבק הראשי בין מדינת ישראל לפלסטינים הוא בעיקרו של דבר בנושא ההבדל בין אמת ושקר ויכולים אנו רק לקוות שכמו במקרים רבים אחרים תנצח האמת.

 

ההבנות.

עם התפרסם הידיעה שאנשי המדע שזכו השנה בפרס הנובל הם ישראלים המתגוררים בארה"ב מזה שנים רבות, מצא לנכון דניאל הרשקוביץ, שהיה שר המדע הישראלי, להצהיר כי רבים מבין אנשי המדע באוניברסיטאות הגדולות של ארה"ב הם ישראלים אשר אינם יכולים להשיג בישראל את מה שיש להם בארה"ב מבחינת תנאיהם האקדמיים ומצבם הכלכלי.

בדבריו אלה גילה הרשקוביץ את פגם ההבנה היסודי הנפוץ ביותר בצמרת המדע הישראלי בכל הזמנים; אי ההבנה לגבי העובדה שיכולתה של ארה"ב גבוהה לאין שיעור מזו של ישראל מתבטאת בעיקר בתחום אחד יסודי של חיי האדם, שהוא הקובע גם את מצבו הקיומי: החירות.

אין כמו המדע כמבוסס על האמת ואין כמו נסיונו של הרשקוביץ לנכס לישראל את אנשי המדע שירדו ממנה דומה לשקר הסובייטי העתיק של הלאמת השכל האנושי לטובת הקומוניזם.

נראה כי ההבנות שגם מדענים הם בני אדם שיכולים ליהנות מן העולם הזה וכי יש בעקרון החירות את הסימן הראשון לאנושיות השכלתנית עדיין רחוקות ממי שהיה חלק מן הממסד הישראלי – ובמיוחד ממי שמאמין שהמדע היהודי שייך למדינת ישראל ונהנה ממשאביו.

 

הפתרון המקובל.

232 מהגרים נספו בשבוע שעבר בטביעתה של ספינת מהגרים שהפליגה מאריתריאה ליד איטליה. הדבר מראה עד כמה אקטואלי כתמיד הוא מצבם הגרוע של בני אדם הנמצאים תחת שלטון דיכוי שכופה עליהם למצוא פתרונות למצבם, שבו הפתרון העיקרי הוא, כמקובל, בריחה מהכלא...

ואין זה מקרי כי ספריה בישראל חתמה ממש בימים אלה על חוזה פרסום משותף עם הספריה בפארמה, איטליה, האוצרת, בין היתר, את אחד משלושת כתבי המשנה העתיקים ביותר שנותרו בעולם, שעליהם מבוססת המשנה כולה.

בידיעה שנמסרה בהקשר זה על ידי רשות השידור לא נאמר דבר על מה שהיה צריך להיות מובן מאליו: על הפשעים ההסטוריים שגרמו לכך שכתב יהודי עתיק זה התגלגל לאיטליה.

 

צפון קוריאה הגרעינית כמורת הלכה.

"האסון הנורא שיגרמו מעשי התוקפנות שלה" בהצהרה זו הביעה קוריאה הצפונית את דעתה על תרגיל צבאי שנערך ביוזמת ארה"ב, שבו השתתפו ארה"ב, קוריאה הדרומית ויפן. אך רק לאחרונה, בסיורי צילום אויריים שנעשו מעל קוריאה, נלמד כי "אפשר שקוריאה הצפונית הפעילה מחדש את ייצור הנשק הגרעיני" – מה שמנוגד לאחת האמנות שעליהן חתמה בהקשר של הפסקת פעולה בתחום ייצור הגרעין.

אחד מהפרסומים שנגעו לכך במערב אמר כי פעולה זו יוצרת דאגה רבה בקרב שוחרי שלום במערב. אך אין כמו קוריאה הצפונית, המוליכה שולל את המערב בנושא הגרעין מזה שנים, היתה זה מכבר להשראה פוליטית לאירן בנושא ההתנגדות למערב ולארה"ב במיוחד. 

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים