699 איסטרטגיה

תגובות לאירועי היום                                      כסלוו תשע"ד

איסטרטגיה.

לדברי החמאס, המנהרה שחפרו אנשיו, אשר נחשפה על ידי צה"ל ליד רצועת עזה, היא מנהרה איסטרטגית. ללמדך לא רק שיש ברשותו חשיבה המתייחסת להיקפים רחבים וארוכי-טווח, אלא גם שיש בעיניו הבדל עקרוני בין "סתם" פעולת רצח לבין מהלך שיש בו תכנון למרחק.

יתכן שהדבר היה שונה אם היו המחבלים מודים כי הכסף שהושקע בכרייתה של המנהרה היה מתוכנן על ידי אלה שתרמוהו כדי להיות מושקע מלכתחילה במיזמי חינוך ותשתית – ואלה כבר מתקרבים יותר לאיסטרטגיה אמיתית, המתאימה גם יותר לחיים ופחות למוות.

 

עניי הדעת

בתקשורת פורסם כי שר האוצר יאיר לפיד אמר שהצעדים הכלכליים עליהם החליט משרדו לאחרונה ישפרו את מצב הענייים. ואף כי נכון כי החיבור בין מעמד הכלכלה בחברה לבין מצב העניים נתפס על ידי רבים כבעל קשר הכרחי ואפילו אבן בוחן לניהול נכון של הכלכלה, אין הוא מייצג אלא את דעתם של תומכי האסכולה הנוצרית-סוציאליסטית, כי מישו ועד מרכס נמתח לו סיפור האגדה העתיקה הקובעת כי על הכלכלה לשפר את מצב העניים. אך לא רק שהדבר פשוט איננו נכון, ולו רק מכיוון שכלכלה היא ענינו של כל אדם ולא רק של העניים, אלא שהדבר מצביע על היותו של שר האוצר הישראלי לא סתם עני בדעתו אלא מפגין את עוניו של ילד בבי"ס יסודי, המאמין כי טובת העניים היא מענינו של האדם בכלל.

גם אם זה היה נכון אין הדבר בחזקת נושא כלכלי גרידא אלא טכני-לוגיסטי. מר לפיד שכח, מן הסתם, כי בהצהרות רבות שבהן תמך או דגל, כמו באלה שמסר לציבור, מהווה העוני, כמו השוויון בנטל,  ערך גבוה אך לא שויוני ולפיכך אסור לו להעדיף את מצב העני על פני מגזר אחר, שאם לא כן יהיה הוא כמו הרופא המעדיף את החולים הקרובים ללבבו על פני אחרים.

 

קידמה?

"הכל רוצים להתקדם" נאמר בהקשר הדיונים עם אירן הנערכים בנושא הגרעין. אך נראה כי רבים מבינים את המושג "קידמה" כמכוון לאחור ולא קדימה או, ליתר דיוק, למטה במקום למעלה... את  זאת  יכול להבין כל מי שמתבונן במה שנותר אחרי פעולתה של פצצה אטומית...

 

בעולם שקרני.

עם מימוש החזון של המו"מ המדיני בין ישראל לפלסטינים, ברור לכל אדם חושב כי בתקשורת הישראלית מתעלמים תדיר מכך שהממשל עושה את דבריו באמצעות כמות גדולה של שקרים שהוא מספק לתושבי המדינה. הדבר אינו מאפשר לאזרח הישראלי לדעת מתי ממשלתו דוברת אמת ועל מה מבין דבריה הוא יכול לסמוך – ובראשם נאמנותו של השלטון לארץ ישראל. 

אך מעבר לכל שאר השקרים ברור כי השקר בעל הערך הפוליטי המיוחד נכון למלים "מימוש פתרון מדיני על יסוד קוי 67" שהיו רשומות בהזמנת ארה"ב את ישראל ואת הרשות הפלסטינית לשיחות – מה שמדגים איך נראות בעיניים אמריקניות ההבטחות שנתן נתניהו לאי קיומם של תנאים מוקדמים למו"מ או, אם תרצו, עדות לכניעתה המוקדמת של ישראל לתנאים הבלתי הוגנים שכפו עליה בני בריתה כביכול.

בעיני בני הברית הנוצרים של ישראל צריכה היא להפנות את הלחי השניה שלה למכים אותה מחד ולקבל מאידך את היות הדבר יסוד כללי לכל דיון בנושא עתיד ארץ ישראל מאידך... 

 

האפשרות הטובה ביותר.

כשאבו מאזן קיבל את פני 26 אסירי העולם שישראל שיחררה הלילה הוא אמר כי "לא יתכן שלום כל עוד יש אסיר אחד בידי ישראל" על רקע השירה והריקודים של כ2000 בני אדם. בכיר ישראלי אמר ביחס לפעולת ישראל כי "בין האפשרויות הטובות פחות ישראל בחרת ברעה פחות" כאילו בענין זה אזרחי ישראל נהנים מהאפשרות הטובה ביותר...

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים