ההחמצה

ההחמצה

בחודש יוני 2012 ביקר ירון ברוק, העומד בראש מכון אין ראנד, בישראל והתארח, בין היתר, בתכנית הטלוויזיה של לונדון וקירשנבאום, כשהסיבה להזמנתו לאירוע זה היא הוצאתם המחודשת בישראל של ספרי אין ראנד בעברית.

בדברי ירון בפגישה זו הוא התרכז בעיקר בנושאים פוליטיים, כשהוא משתמש ללא צורך במושגים באנגלית במקומות שבהם שכח, כנראה, את העברית; על זכויות נשים אמר כי ראנד היתה נגד איסור על "אבורשן" (הפלות) וכי בתחום החינוך השוק הוא האחראי ל"אינווציה" (ההמצאה). לא חסרו בדבריו גם אי דיוקים כמו "הוארד רוארק הוא לא כל כך דארוויניסט", והוא גם ביטא את הפוביה האתאיסטית כשמצא לנכון (כנראה מחששו מהעלול להשתמע מהפירוש הדתי למושג "נבואה") לתקן את התגשמות נבואת אין ראנד בקשר למצב הכלכלי באמירה "נבואה לא ספיריטואלית אלא פילוסופית".

אך מה שהיה חסר במיוחד בדבריו כמי שמייצג את הפילוסופיה של אין ראנד המבקר בישראל היה התייחסותה של ראנד לפוליטיקה המקומית – מה שנזנח לחלוטין כלא נוגע לפילוסופיה זו.

לאורכה של תכנית, שבה העומד בראש מכון אין ראנד מתארח בתכנית טלויזיה ישראלית עליו להציג את הדרך שבה ראתה אין ראנד את ההיבט המוסרי של הסכסוך בין ישראל לערבים כדרך שיכולה להאיר את עינינו לגבי הבנתו של סכסוך זה; ולא מדובר רק בהזדמנויות חוזרות ונשנות שבהן נתנה אין ראנד את דעתה על הסכסוך המזרח-תיכוני אלא לעצם הגישה הפילוסופית שלה, שההיבט המוסרי שלה יכולה להאיר את עינינו לגבי מעמדם המוסרי של הצדדים הנלחמים כאן זה בזה.

ביסודו של דבר מדובר בראייתה של ראנד את ישראל – בניגוד לערבים - כמדינה יצרנית ופעילה, אשר תולדותיה מבטאות את פעולותיו החיוביות של עם ישראל בארצו, אשר רכש בפועל, עלידי פעולות של עמל אובייקטיבי, את זכויותיו על הארץ. בכוחה של הפילוסופיה של ראנד להראות, בהקשר זה, איך האויב הערבי, ובכלל זה הרשות הפלסטינית, התמקד בפעולות של מלחמה נגד ישראל. ויתרה מזו: את חוסר המוסריות של הערבים, אשר מתבטא בפעולות שמבטאות את רצונם בערכים שאותם יצרו אזרחי ישראל מבלי להיות מוכנים לשלם עליהם בעמל ותוך הכחשתם את העובדות ההסטוריות המציאותיות – שכל מה שעם ישראל טוען לחזקה עליו נובע מזכותו האותנטית. בהקשר זה חשוב במיוחד לציין כי לא מדובר בזכויות דתיות, אלא בכאלה של בני אדם יצרניים אשר בנו ערכים תרבותיים והקימו מדינה חופשית (יחסית) שתגן עליהם, ואשר מאויימים על ידי עריצויות וממשלים לא מוסריים, החפצים בהם.

בהקשר של ניתוח ערכים אלה, הפילוסופיה של אין ראנד היא במהותה ובטבעה המתקדמת ביותר לצורך הארת הדרך שבה יכולים ערכיה להסביר באופן פשוט את טבעו של העימות המוסרי המעורב – ובמיוחד להציג את צדקתו של העם היהודי, הנלחם היום נגד אויבים נוצריים ומוסלמיים, הלוחצים עליו להעביר מפרי יצירתו וזכויותיו לגזלנים רוצחים.

לצורך הבנתו של ענין חשוב זה אין צורך להיות יהודי דתי אלא רק להבין את עקרונות השכל הישר המעורבים בסכסוך זה, אשר הפילוסופיה של אין ראנד היא כלי מושלם להמחשתו. אך הזדמנות זו להיות שגריר של שכל ישר, מוסר וצדק, הוחמצה באופן מלא.

נתונים נוספים