תמצית הפילוסופיה של אין ראנד

 

תמצית הפילוסופיה של אין ראנד:

 

מטפיסיקה (תורת הקיום), אפיסטמולוגיה (תורת ההכרה), אתיקה (תורת המוסר), פוליטיקה (תורת החברה) ואסתטיקה (תורת האמנות) הם חמשת ענפי מדע הפילוסופיה. כל פילוסופיה מגובשת בהסטוריה הציגה השקפה מסויימת לגבי כל אחד מהענפים הללו וטענה לצדקתה שלה בהשקפתה הכוללת. עם זאת, מעטים הם הפילוסופים שיצרו שיטה מגובשת ומלאה שבה מוצגות תשובות לכל הענפים הללו. בד"כ הציגו פילוסופים עבודה על אחד או שניים מן התחומים שלעיל - למעט מקרים הסטוריים נדירים. אחד מן המקרים הנדירים הללו היא אין ראנד, הפילוסופית והסופרת היהודית-אמריקאית, אשר התפרסמה בציבור בעיקר בזכות יצירותיה הספרותיות אשר הנודעת שבהן הוא הספר "כמעיין המתגבר".

 

אין ראנד, שנולדה ברוסיה בתחילת המאה, יצרה שיטה פילוסופית מקורית: פילוסופיית המציאותיות (OBJECTIVISM). הפילוסופיה של אין ראנד מציגה תשובות מקוריות ומלאות ל5 הנושאים שלעיל, וגם נותנת תשובות לשאלות רבות נוספות שהתעוררו (ושעוד תתעוררנה). תשובותיה והשקפותיה של אין ראנד לגבי הנושאים שלעיל, ועל-כן גם עיקרי הפילוסופיה המציאותית הן, כפי שניסחה אותם ראנד בתמצית, כדלקמן:

 

א.מטפיסיקה: מציאות אובייקטיבית - "כדי לשלוט בטבע יש לציית לו".

ב.אפיסטמולוגיה: שימוש בשכל - "אינך יכול לאכול את העוגה ולשמרה שלמה"

ג.אתיקה: אנוכיות - "האדם הוא תכלית לעצמו"

ד.פוליטיקה: קפיטליזם - "תן לי חופש או תן לי מוות"

 

בשנת 1992 הוציא לאור תלמידה ויורשה הרוחני, ד"ר ליאונרד פיקוף, את ספרו "הפילוסופיה של אין ראנד", הספר הראשון שמציג את השיטה המציאותית בשלמותה.

 

נתונים נוספים