אין ראנד - קורות חייה

 

אין ראנד

קורות חייה

אין ראנד, סופרת ופילוסופית, נולדה בשנת 1905 בסט. פטרבורג, רוסיה. בשנת 1926 היגרה לארה"ב. שם, בקליפורניה, עבדה בתעשיית הקולנוע וגם פגשה את בעלה לעתיד, פרנק אוק'ונור.

בשנת 1929 החלה לכתוב את הספר "אנו החיים", המבוסס על נסיון חייה ברוסיה הקומוניסטית; בשנת 1933 מכרה למ.ג.מ. את תסריטה עפ"י המחזה "ליל ה16 בינואר" וב1934 התחילה את העבודה על ספרה "כמעיין המתגבר". בשנת 1936 יצא ספרה "אנו החיים" לאור.

בשנת 1943 יצא לאור ספרה "כמעיין המתגבר". זמן קצר אח"כ מכרה ראנד את זכויות ההסרטה לספר לחברת האחים וורנר (הסרט הופק ב48). הסרט, שתסריטו נכתב על ידי ראנד, יצא לאקרנים בשנת 1949 בכיכובם של גרי קופר ופטרישיה ניל ובבימויו של קינג וידור.

בשנת 1951 גיבשה אין ראנד את הפילוסופיה שלה, המציאותיות (THE PHILOSOFY OF OBJECTIVISM) ויצרה חוג תלמידים, אשר התחילו ללמוד את תורתה וללמד אותה. בין תלמידיה באותה תקופה היו נתנאל ברנדן, לאונרד פיקוף ואלן גרינשפאן.

בשנת 1957, לאחר כעשר שנות עבודה, סיימה אין ראנד את ספרה "התנערותו של אטלס"(*) והוציאה אותו לאור. היא סייעה לנתנאל ברנדן ביצירת הקורס "עקרונות היסוד של פילוסופיית המציאותיות" ** ולקחה בו חלק, כאשר ניתן לקהל בניו-יורק.

בשנות ה60 הפכו "כמעיין המתגבר" ו"אטלס התנער" לרבי-מכר ואין ראנד הופיעה רבות בתכניות רדיו וטלויזיה, הוזמנה להרצאות במוסדות אקדמיים והציגה את הפילוסופיה שלה באמצעות ספרי מאמרים חשובים ובהם "לאינטלקטואל החדש", "קפיטליזם: האידאל הלא-ידוע", "המנשר הרומנטי" ו"מבוא לתורת-ההכרה המציאותאית". כמו"כ כתבה אין ראנד באופן קבוע מאמרי ביקורת בכתבי עת וביניהם "המציאותאי" ו"לוס אנג'לס טיימס".

בשנות השבעים הוזמנה אין ראנד להרצות באקדמיית "וסט-פוינט" ואף הוזמנה לבית הלבן. בשנים אלה ראו אור, בין היתר, עבודותיה "עידן הבינוניות" ו"פילוסופיה – מי צריך את זה?". בתחילת 1981 הרצתה, בפעם האחרונה, על הנושא "ברכת הקרבנות".

ב6 במרץ 1982 נפטרה אין ראנד בביתה.

* התנערותו של אטלס – יצא לאור בעברית בכותרת "מרד הנפילים"

** פילוסופיית המציאותיות – הפילוסופיה של אין ראנד: אובייקטיביזם

נתונים נוספים