איך כותבים מאמר שמאלני?

 

איך כותבים מאמר שמאלני?

 

הרי שלושה השלבים העיקריים:

א. הגדרה וסימון מטרות ההשמצה בהווה, לדוגמה: ביבי, מתנחלים, דתיים, עשירים וכו'

ב. הצמדת השמצות אישיות, מתוך הדגשת היבטים שאינם ניתנים לאישור או להכחשה על ידי הקוראים: ביבי טיפש ואטום, המתנחלים ברברים וסוטים, הדתיים בורים וכפייתיים, העשירים שמנים ומכוערים.

ג. הרכבת סיסמאות מוכנות בהתאם לנושא העדכני: ביבי הטיפש והאטום עוצר את תהליך השלום; המתנחלים הברברים והסוטים גורמים למלחמה; הדתיים הבורים כופים את דעותיהם, בולמים את התפתחות התרבות וגונבים כספים; הקפיטליסטים העשירים, השמנים והמכוערים עדיין גורמים לעוני, להתדרדרות הכלכלה ולהרחבת הפער.

אתם מכירים את הסיסמאות. כולם מכירים אותם. רק האנשים משתנים, הסיסמאות נשארות זהות, וזה מה שעושה את הענין לקל וזמין כל כך, כי זה באמת לא משנה לאף אחד ובודאי שלא לאלה שמסכימים כי הם: א. נהנים ומבסוטים לקרוא את מה שהם כבר מסכימים עליו. ב. כועסים ומתרגזים אם הם קוראים משהו אחר. (ואז, הם גם לא משלמים).

זהו. זה הכל. אם תעשה כך, זה יעבוד ויעבור. אין צורך בעובדות או בהסברים, אין צורך בהגיון, אין צורך אפילו בשכל ישר. הדברים נשמעים הגיוניים וסבירים לכל מי שעבר את שטיפת המוח השמאלנית של הרודנות הסוציאליסטית הישראלית; הרי רק ישראלי לא משכיל איננו יודע את "אמיתות היסוד" השמאלניות: הערבים רק מתגוננים, הימין תמיד פשיסטי, הדתיים פרימיטיביים, השמאל מתקדם מדעית, העשירים גרמו לעוני העניים וכו'

ישראלי "משכיל" כבר "יודע" - הוא איננו צריך ידע חדש אלא להתאים פרטים מעודכנים – שמות חדשים, אולי – לנוסחאות שכבר יש לו - היכן שברור שהעשירים גורמים לעוני נשאר לברר רק מיהו העשיר הנוכחי, היכן שברור כי הימין אשם במלחמה, נשאר רק לברר מיהו איש הימין הנוכחי וכיו"ב. על-כן, החדשות, עבור השמאל, אינן שביבי עריץ אלא שהעריץ הימני הוא, היום, ביבי.

אם תשמור על הכללים הללו, אם תזכור שעבור איש השמאל הימין ועריצות תמיד הולכים ביחד, כמו כיעור, ברבריות ועושר – ולא תשכח שדתיים הם תמיד בורים, הקפיטליסטים תמיד נצלנים, אנשי ההתיישבות העובדת כולם עובדים אצילים וישרי דרך ושאנשי ההסתדרות תמיד מגינים בנפשם על זכויותיהם של הפועלים - עתידך ככותב מאמרים מפוכח, בר-דעת, שקול ונבון מובטח בתרבות השמאל יום מותך...

ותמיד זכור את הסיסמה: מתוחכם כן, חכם לא: מאמר שמאלני אינו צריך לקדם כי קידמה פירושה שלא היינו כבר במקום הנכון, אך הוא צריך לשכנע בדרך חדשה שהדרך הישנה נכונה. האידיאל: לדרוך במקום ולנוע רק במעגל ידוע. את זאת אנו עושים על ידי שינוי האדרת ואף פעם לא הגברת. עתה, אם למדנו לערוך את ההתאמה של מטרות ההווה לכינויים והסיסמאות המוכנים כבר באמתחתנו מתקופת היטלר, מרכס וסטאלין, די בכך: תמה מלאכת כתיבת המאמר השמאלני.

נתונים נוספים