אמונות טפלות

 

אמונות טפלות

על הפתאים המסוכנים

דורנו הוא דור של משבר אמונה – כך ניתן לשמוע ממאמינים רבים – אך מאמינים רבים מסייעים לכך באמצעות אמונה לא רציונלית. אמונות לא רציונליות, אשר יש הקוראים להן אמונות טפלות, אינן, בהכרח, אמונות בגורמים שאינם מחוברים למציאות – פעמים רבות מדובר באמונה לא רציונלית בבני אדם שאינם מחוברים לעובדות המציאות – ו/או גורמים לאחרים להיות מנותקים מהן.

בד"כ קוראים לאנשים כאלה רמאים. לאלה המאמינים בהם קוראים פתאים. "הקדוש הראשון הוא השוטה הראשון שפגש בנוכל הראשון" אמר וולטיר בשיאו של עידן התבונה, ומיקד את מודעות החברה לנוכל העוטה את תחפושת איש הדת. בחברתנו מתאים יותר להטיל אשמה זו על המדינאי.

לאחרונה ניתן לחזות, תוך בעתה וסלידה, בהתפשטותה של מגיפה מפלצתית, אשר באה לידי ביטוי בגל של אמונות טפלות ועיוורות, אמונות חסרות יסוד בצורות שונות של מרמה ציבורית ופוליטית.

"פתי מאמין לכל דבר" יכול להיאמר גם בהקשר אכזרי ביותר – כאשר הפתי הזה מאמין, בניגוד לכל הגיון, גם לאלה שמרמים אותו פעם אחר פעם, ולא רק שהוא ממשיך לתת להם לרמות אותו, אלא שהוא משלם על כך בערכים שאינם שלו.

בשיחה עם חבר על מדינה שבראשה תעמוד הנהגה יהודית דתית, הוא הביע את חששו מפני מידת הכפיה הדתית שאולי תהיה בה. "כל מה שאתה צריך לזכור" אמרתי לו "הוא את מידת הכפיה שמפעילה עלינו הממשלה ו/או המדינה הקיימת."

מפלצתי הדבר, בעיני, שאנשים הסובלים כאן במשך שנים מצורות הכפיה החמורות ביותר של מפלצת הדיקטטורה הישראלית, אשר עושה בהם, במשפחותיהם וברכושם ככל העולה על דעתה, חוששים מכפייתם של אלה, אשר כנגדם הוסתו על ידי ...אותה מפלצת עצמה!

לפני זמן לא רב נמסר קבר יוסף לידי מפלצות האדם הפלישתיות, על יסוד הבטחה שישמרו על מצבו. שעה לאחר מכן נחרב המבנה ונשרף. "האמנתי להם שישמרו עליו" אמר הקצין הישראלי שהיה אחראי ל"העברת" האתר. תמימות זו איננה רק מסוכנת אלא מפלצתית ממש, שכן יש עיוות חמור במוחו של מי שסובר שניתן להאמין לרוצחים אכזרים.

אלא שקצין זה ביטא לא יותר ולא פחות ממה שמבטאת היום ממשלת ישראל בתקוותיה המוצהרות לשבת בעתיד לשולחן הדיונים עם מה שהיא קוראת "הפרטנר היחיד", רב-הטבחים ערפאת, אשר אין קץ או קצה לא רק למעשיו הלא-אנושיים אלא לשקריו והפרות ההסכם שלו – ואשר בימים אלה ממש רוצחים שליחיו ושותפיו את חיילינו, מחבלים בשדותינו, הורסים את רכושנו ומתקיפים את ערינו, בתינו, משפחותינו וילדינו.

כי זוהי המפלצתיות האמיתית, האיומה, המחלה המדבקת אשר גם אחזה באלה הקוראים לעצמם מנהיגינו: האמונה בנוכלים, רמאים ושקרנים.

אמונה זו היא הגורמת, למשל, אף לרבים ממתנגדיו המוצהרים של השמאל, להאמין לממשלה, על אף כל הפרות החוזה, ההטעיות ושאר המעשים המבישים שלה. בלי קשר לסבל שעלה בגורלם בגינה, הם שבים אליה בזחילה, מכשכשים בזנבם ותרים אחר לטיפת ידה. זו, אולי, דוגמה חמורה לצורך העז של המאמין הלא רציונלי במושא אמונה – וכמו למכור לסם הרעב למנתו, אין זה משנה לו עד כמה יהיה מושא זה שפל ועלוב...

אמונתם של קרבנות הממשל, אשר עדיין ממשיכים להאמין בו ללא מצרים, היא אמונה טפלה קלאסית. זהו סוג האמונה אשר מוציאה לאמונה האמיתית שם רע. בשל אמונה לא רציונלית, אמונת פתאים, נוטשים רבים את האמונה, כי הם סוברים שאין אמונה אלא אמונת הפתי.

האמונה הבלתי מעורערת בשקרן היא היא מפלצת האמונה הטפלה המשותפת לכל החולים בה - לידידי, המאמין למפלצת האנטישמית המקומית, אשר טופלת על היהודים חובשי הכיפות עלילות כפיה, לקצין שהאמין לרוצח הפלשתי כי ישמור על קבר יוסף, להוגי הסכם אוסלו שעדיין מאמינים לצורר, שמרמה אותם שוב ושוב – ויש רבים שעדיין מאמינים בארגונים רמאיים, כושלים ומכשילים, כמו ממשלת ישראל, מדינת ישראל, צבא ישראל, משטרת ישראל, מערכת המשפט בישראל – והרשימה עוד ארוכה.

"אינך יכול לרמות אדם ישר" – כך אומר פתגם ישן. אני מניח לקוראים לחשוב בעצמם על משמעותו, במיוחד בהקשר הדברים שלעיל.

נתונים נוספים