על הברברי החדש

 

הברברי החדש

על האידיאולוגיה היאפית

אנו מותקפים על ידי ברברים. הברברים של היום דומים לברברים של פעם בדברים רבים ובמיוחד ביכולת ההרס שהם מפנים כלפי ערכיה הגבוהים של התרבות האנושית. ביסודותיה הרעיוניים של יכולת זו – הזלזול בערכים, התחושה שאין בנמצא ערכים אמיתיים של טוב ורע והמחשבה שכל פעולה מוצדקת אך ורק בתוקף הגחמה שהולידה אותה.

אך הברברים של היום שונים מאד מהברברים של פעם בצורתם החיצונית: הברברים של היום לבושים היטב – ויקר. הם שייכים לעילית החברתית של האינטיליגנציה העליונה. הברבריות של היום איננה תוצר של התנייה חברתית, של בורות או של עוני. הברבריות של היום היא חסרת תירוץ: זוהי ברבריות לא מוסרית, שנוצרה על ידי פילוסופיה של חוסר תכליתיות, שיעמום ורגשי עליונות חסרי יסוד.

זוהי הברבריות של אנשים צעירים ואינטיליגנטיים ביותר אשר חברת זמננו מאפשרת להם לחלוש, מגיל צעיר ומשלב מוקדם של התפתחותם, במשאבים לא מוגבלים, המאפשרים להם לעשות ככל העולה על רוחם – כשאין להם שום מושג חיוור על מה שצריך, יכול או ראוי לעלות ברוחם...

ברבריות זו באה לידי ביטוי בפיצוץ הנוצר על ידי חיבור שני יסודות לא תואמים, שהאחד מייצג ריבוי מופרז והשני מיעוט מופרז: כוח פעולה גדול וזמין מחד וצמצום ערכים מאידך.

הברברי הצעיר והאינטיליגנטי מגיע, בזכות תכונות אלה, לעמדות שליטה חברתית המקנות לו אמצעים רבים, אך הוא בור לחלוטין במה שנוגע להגדרת תכליות ומטרות ראויות לחיי אדם. כמו בהמה מיומנת הוא מקפץ מעל כל המכשולים הפיסיים וקונה לעצמו על ידי כך תחושת חופש, אך הוא דוהר במסלול חמרני מעגלי החוזר על עצמו ומביא אותו שוב ושוב לאותם מכשולים עד כלות כוחו...

כמו רכבת שירדה מן הפסים או מכונית מהירה ללא נהג, דוהרת בימינו אידיאולוגיה יאפית מסוכנת, שהסממן הפילוסופי האפייני לה הוא הפוסט-מודרניזם, המכריז בקול תרועה רמה על הזכות לחופש להחזיק בכל דעה שהיא, אך מתנגד בו בזמן, באמצעות השתקה חונקת ואכזרית, לכל דעה שמגינה על השכל הישר וטוענת לערכים מוחלטים של טוב ורע. זוהי האידיאולוגיה שנושא מאמרנו, הברברי החדש, אוחז בה מבלי דעת. זוהי הזרוע האימתנית הקושרת אותו לעולם החומר מבלי שיוכל לזהות אותה – זיהוי שהוא הכרחי לצורך התחלת השתחררות ממנה.

נתונים נוספים