חזקים על חלשים

 

חזקים על חלשים

משהו על המלחמה בפירטיות

בראיון לטלויזיה שנתן לפני הופעתו באפריל 2000 הזכיר שלמה ארצי את "מאבקנו הקשה, כתעשיה, כנגד הפירטיות...". ארצי ורבים מהאמנים המופיעים בישראל התגייסו לאחרונה למאבק הכולל שמנהלים כל הגורמים המקליטים והמייצרים מוסיקה בתעשיית העתקת הקלטות והתקליטורים. בבדיחה ידועה מגיע הביתה אדם שפוטר מעבודתו ומכה את אשתו כי לא היה בו אומץ לעשות את הדבר למעבידו – וזהו המצב של אמני ישראל, המניחים לפירטים הגדולים לגייס אותם למלחמה כנגד הפירטים הקטנים.

אין, לא היה ולא יהיה שודד גדול יותר מהשיטה שבה תומכים ארצי וחבריו; בכך הוא והם מסמלים את ההסכמה שבשתיקה עם מערכת דורסנית הבוזזת השכם והערב מליוני לקוחות. אם מתמימות מסוכנת ואם מבחירה פחדנית, מעדיפים האמנים, יוצרים ומבצעים כאחד, מתוך קונפורמיות עלובה, לצאת דוקא כנגד איזה סמי בתחנה המרכזית, אשר מנצל את פער התיווך כדי לעשות לעצמו כמה מאות שקלים ולא נגד יורם, הפירט המדופלם מצפון תל-אביב, אשר מנהל את הענינים כך שאיש לא יוכל לזוז בשוק ההקלטות מבלי להעביר לו שלמונים – ועושה מליונים.

יורם הוא האיש הדוגל בשלטון החוק, אשר הוא ואביו וסבו חקקו – והם, החונקים את השוק כולו במשך שלושה דורות רצופים, גרמו לא רק לכך שרק אמנים מעטים יוכלו להתפרנס מעבודתם ורבים רבים אחרים אינם יכולים להרשות לעצמם להקליט או להופיע בשל הסכומים העצומים שנדרשים לצורך זה, אלא גם לייקור העצום של ערכי האמנות אשר בגללו רבים מאזרחי המדינה מעדיפים העתק באיכות ירודה על פני המקור.

אם היו אמני ישראל משתמשים בכוח ההשפעה שלהם, אשר היום הם מכוונים כנגד הפירט הקטן, כנגד הפירט הגדול, כנגד זה שפוגע בחופש שלהם, היה משתרר השוק כולו; אם היו פערי התיווך הכפוי של הפירט הגדול מוסרים, היה הפירט הקטן נעלם מעצמו – בדיוק כפי שכשהוסרו המגבלות מעל שוק האלכוהול באמריקה, נעלם הצורך של האזרח במשקה לא חוקי וכך התחסל כל ענף המאפיה שעסק במשקאות חריפים.

נתונים נוספים