כשלון?

 

כשלון?

לאחרונה נמסר בעתונות כי למעלה ממאה וחמישים מליון דולר (ואני מאמין שהסכום האמיתי הוא הרבה הרבה יותר מכך) אבדו עם כשלון מבצע הנחתת חללית לא מאויישת על המאדים. אך במונחים של פרוייקט ממשלתי שנעשה על חשבונו של משלם מסים, האם באמת מייצג סכום כסף זה כשלון? זוהי רק שאלה של נקודת מבט. מחד, כבר הושקעו סכומים גדולים בהרבה במבצעים חלוציים שנשאו רווחי עתק והציגו רווח גדול לכל ההשקעה, אך מאידך כספו של משלם המסים – שלא חוזר אליו (כמאמר הידוע) – הוא בגדר אבדן גמור כבר מתחילת תהליך הוצאתו מכיס הציבור.

וזאת שלא לדבר על כך שמנקודת המבט של עובדי הציבור - ובמיוחד המושחתים מביניהם - המבצע הצליח ביותר: הוא הרי גרף רווח נקי של מאה וחמישים מליון דולר! האם אתם מתארים לעצמכם שמישהו מבין המדענים האחראים ל"פישול" ישלם ולו בצמיג אחד ממכוניתו את מחיר הכשלון - שלא לדבר על פשיטת רגל, חקירות משטרתיות והליכה לכלא, שהיתה נופלת בחלקו של כל מנהל שסרח בקנה-מידה כזה בסקטור הפרטי? גם ספק אם יקרה מה שקורה בעת כשלון כלכלי בעולם שבו שולטים חוקי הכלכלה הטבעיים – שהוא אבדן מקום העבודה. אמנם ברור שפה ושם "יועפו ראשים", כלומר שיהיה מי שיעבירו אותו מתפקידו כדי לסבר את האוזן והעין - אך האם מישהו יחזיר לאזרחים את הכסף?

רק לעתים רחוקות מסיקים במדינה ריכוזית, השולטת בכלכלה באמצעות פקידיה, כי עליהם לשלם את מחיר כשלונו של מבצע שלא צלח. בדרך כלל נשארת על כנה אפילו משרתם וגם משרדם נשאר עומד על תילו, כאילו רעידת האדמה הכספית שנגרמה על ידו איננה נוגעת אליו. במיוחד כשמדובר בתכנית שמייצגת בעיני הציבור גם את היוקרה הלאומית, מגינה התדמית על כל כשלון של מבצע בעל אופי הצהרתי ומעניקה לו חסינות מפני גורמים זרים כמו הגיון כלכלי. לכן ברורה מאליה במצב כזה השאלה האם אי מי מאותם סכומי עתק ששולשלו לכיסיהם של הקבלנים בוני החלליות ומספקי כוסות התה יחזיר את המשכורת שקיבל בשל כשלון המבצע? לא ולא. עבורם, זה לא היה כשלון.

עבור כל אלה שפועלים בשירות הממשלה גם כשלון של מבצע לאומי היא ההצלחה האישית - צורה של אינטרסים מנוגדים שמוכיחה, עפ"י אין ראנד, כי בין האנשים שבהם מדובר נמצאים רבים שאינם מוסריים וככאלה אינם רואים כלל את הצלחת פעולתם במונחים של הצלחה אובייקטיבית מציאותית אלא פוליטית ואישית. לסיום, מעניין אם אזרח אמריקני כלשהו יחשוב על הגשת תביעה מהממשל האמריקני על החזרת כספי ההשקעה שירדו לטמיון בפרוייקט זה בשל ניהול כושל. מסופקני.

נתונים נוספים