מאלי כהן עד אלי כהן

 

מאלי כהן עד אלי כהן

היה היה, לפני שנים רבות, אדם בשם אלי כהן, יהודי ממוצא מזרחי, אשר מסר את נפשו למען עם ישראל או, לפחות למען שלטון שחשב שהוא מגן על עניניו של עם ישראל. הוא טעה: שלטון זה לא היה אלא ממסד שאין גבול לתאוות הבצע שלו, אשר למענה הוא מוכן לעקוד ללא נקיפות מצפון את בניו הוא.

אלי כהן הוא גם שמו של אחד הנאשמים היום באשמה חמורה של בגידה במדינת ישראל על מכירת נשק לאויביה. אלי כהן הנוכחי מכר מכוניות אזרחיות שהיו בעבר מכוניות צבאיות ממדינה שקנתה אותן מישראל למדינה אירופאית אחרת שמכרה אותן למזרח הרחוק. מכוניות אלה הגיעו לבסוף לאיראן. המכירה היתה מאושרת על ידי משרד הבטחון, אלי כהן ושותפיו הועמדו לדין בענין זה יותר מפעם אחת ועל ידי יותר ממדינה אחת, כולל מדינת ישראל ויצאו בענשים קלים ביותר ובעיסקאות טיעון.

אז מה קורה פה?

הענין פשוט: אנשים אלה החליטו לפתוח בסחר פרטי "על חשבון" גריפת רווחים שמבצעות רשויות המדינה. מה שמותר למדינת ישראל באמצעות נציגיה אסור על ידי "סתם" אנשים פרטיים שמעוניינים לשלשל לכיסם את רווחי התיווך. מערכת החוק איננה מגינה על בטחון המדינה אלא על המונופול שלה לרווח בלעדי מעיסקאות נשק "סיבוביות". מה שהמדינה אומרת הוא, למעשה, שכל אדם פרטי שיעז לנסות ולהרוויח משהו שהמדינה לא איפשרה לו ישירות - אפילו אם קיבל אישור מסחר מן המדינה (!) ואפילו אם ביצע את העיסקה מחוץ למדינה - חשוף לתביעה ולהענשה על מעשה "לא מתואם".

אשמה זו, שהעונשים המכסימליים עליה הם מאסר עולם ומוות, תרתיע, ללא ספק את כל מי שחשב שהשוק העולמי של הנשק (ובמקרה זה אפילו לא נשק) חפשי למישהו זולת לממשלות. ובמקרה הנוכחי של מדינת ישראל נגד אלי כהן, יש לשלטון עוד רווח קטן אך עקרוני: שני אנשי העסקים שהואשמו בבגידה הם דתיים עבדקנים חובשי כיפות שחורות - ומי יכול לבקש יותר כשמדובר באנטישמיות כרונית, המחפשת חדשים לבקרים להציב על ספסלי נאשמים, מול מצלמות לובשי שחורים בעלי זקן!

אז מה אתה אומר, אלי כהן?

נתונים נוספים