סודי ביותר

 

סודי ביותר

על זכות האזרח לדעת

אין לי מושג על מה דיברו קלינטון וברק. לא לי וגם לא לכם.

אין לשום אזרח ישראלי מן השורה מושג על השיחות בין ברק לקלינטון, בין ברק למובארק, בין ברק לחסן, בין ברק לערפאת ובין ברק לאסד. לקלינטון, מובארק, חסן וערפאת יש זכות לדעת על אזרחי מדינת ישראל דברים הנוגעים להם שהם אינם יודעים - ושאין להם זכות כזו.

ערפל כבד. כשאהוד ברק עורך באופן בלעדי את סבב שיחות הדילוג הסודיות אפילו שר החוץ "שלו", דוד לוי (בכבודו ובעצמו), נמצא בישראל. ברור שדוד לוי - כמו שאר חברי הממשלה והכנסת (אולי) - יקבלו עידכון על ההחלטות שעשה אהוד ברק, כלומר: על ההחלטות שעשו קלינטון, מובארק, ערפאת, אסד וכו' עבור ישראל.

סודיות זו מתקבלת ללא התנגדות על ידי רוב אזרחי ישראל; בראשם, באופן טבעי, אלה האמונים על המסורת הדיקטטורית הסוציאליסטית; אנשים אלה לא רק שמצדיקים את הסודיות, אלא גם רואים אותה כתנאי לכל משא ומתן. מה האלטרנטיבה, שכולם יידעו? מה זה פה, דמוקרטיה?

אהוד ברק מדלג ומסתודד. איש לא יודע מה קורה שם בחדרים המוסתרים, האפלים. בישראל הוא מכופף ידיים ובארה"ב מכופפים לו. סימטריה.

על מה הם מדברים שם? עליך ועלי, מן הסתם.

מה הם קובעים שם? את עתידנו ועתיד הדורות הבאים, מן הסתם.

מה הם נותנים שם ולמי? את רכושנו וערכינו לשודדים, בוזזים ורוצחים, מן הסתם.

באיזו זכות הוא והם עושים זאת? בזכות כוח הזרוע, מן הסתם.

אבל היו בחירות. היו החלטות. היו דיונים. הרי הכל נעשה בצורה חוקית, מוסכמת ומוסדרת! כן? בין מי למי? מתי? הצחקת אותי: מה אתה - או מישהו - יודעים או יידעו אי פעם? הרי השיטה מבוססת על כך שלא ניתן להתנגד למה שלא ידוע.

אבל הוא ידאג לנו, אהוד. הוא גדול, גיבור, חזק וחכם. הוא לא יתן שיפגעו באינטרסים שלנו.

אז למה זה כל-כך סודי? ובעיקר - באיזו זכות?

נתונים נוספים