עריצות הטפשות

 

עריצות הטפשות

"יש סברה שמטאוריט בגודל של קילומטר וחצי בערך שנחת על כדור הארץ הוא שאחראי על הכחדת הדינוזאורים... הסטטיסטיקה אומרת שפעם ב20-30 מליון שנה מתרחש אירוע שמשמיד את החיים על פני כדור הארץ" כך אמר מומחה מדעי כלשהו לדן מרגלית ב"ערב חדש" של יום חמישי 13 לאוגוסט 98 ודן מרגלית, אימת המדינאים, האיש שנדמה כאילו ייסר בשוט לשונו יותר בני אדם חפים מפשע משהכניס היטלר למשרפות, הרכין את ראשו בהסכמה מלאת יראת-כבוד כלפי הוד מעלתו המדע.

מר מרגלית, אשר בימים כתיקונם איננו נותן למשפט של בן שיחו להסתיים ללא שאלת קינתור או הערה ספקנית, לא פצה פה או צפצף לשמע השטויות הכבירות. אף צל של חיוך לא עלה בפניו לשמע הבטחון העצמי המנופח שבו הציג "איש המדע" את התיאוריות הפרועות שלו, הניצבות על הביצה הטובענית של הסתברויות דמיוניות, כאמת צרופה.

איזה סמל מהווה אירוע מסוג זה זה למצב הרוחני של תרבות זמננו: בזמן שבו אין שומר העריצות הרוחנית מוכן לשמוע את קולן של העובדות המוצגות על ידי אנשים טובים רבים כל כך על פני האדמה כדי להוכיח את קיומם של האל הטוב, הצדק וכוחה של רוח האדם כמהויות מציאותיות, מוכן כל בן עוולה מן השמאל להטות אוזן לרעיון המטורף ביותר, חסר השדרה ביותר, רק מכיוון שהוא נשמע מפי מי שעליו החליטה הסמכות העליונה להטיל חותמת של אמינות מדעית...

אני אינני יודע מה גרוע יותר: הבטחון העצמי חסר-המעצורים, שבו מרשים לעצמם אנשי הממסד המדעי להציג בפנינו את התיאוריות הפרועות שלהם כאילו היו אמיתות חצובות בסלע - או ההסכמה מלאת יראת הכבוד שבה מקבלים את דעתם של שוטים מלומדים אלה המדינאים, האמנים, תלמידי האוניברסיטאות, בני האדם הפשוטים ושאר המיסטיקנים החדשים לעת מצוא, ללא ערעור או ספק.

כך או כך, האמונה העיוורת במדע היא צורה חדשה ומסוכנת ביותר של מיסטיציזם אשר, במקרה הטוב, משמש בידי הממשל דרך לבזוז אותנו במשך כל ימי חיינו כדי לפרנס עדרים עצומים של אוכלי חינם לבושי לבן - אך במקרה הגרוע עוקד אותנו לגסוס ולמות על מזבחות של רעיונות מפלצתיים ובלתי בדוקים בתחומים החיוניים שבהם שולטים בעלי הרשיונות ה"מדעיים" הממשלתיים: הכלכלה, הרפואה, הפסיכולוגיה, הצבא ועוד.

בנקודה מסויימת בזמן שלטונה החלה העריצות הסובייטית לאשפז את מתנגדיה במוסדות לבריאות הנפש; מנקודת המבט של ההסטוריה של השליטה העריצה בבני אדם, זהו מפנה הסטורי, כי זו הנקודה בזמן שבה החליטה העריצות האנושית להשתמש במיסטיקה החדשה – מדע הפסיכולוגיה (הלא מדוייק והסובייקטיבי) - כדי להשיג, בעולם המודרני, את מטרותיה הפוליטיות ללא הגבלה חוקתית. דבר זה התרחש על רקע העובדה שאפילו השלטון הסובייטי לא יכול היה להעלים לנצח את מתנגדיו בבתי-כלא, בשל ההכרח לקבוע מראש זמן מוגבל למאסר. אך דבר זה איננו הכרחי היכן שאין לקבוע אובייקטיבית את המחלה – ולכן גם את תקופת הריפוי – כמו בבית משוגעים המנוהל על ידי הממשלה.

אם ניהול זה מבוקר על ידי עריצות הטפשות, האדם הישר, השפוי והחף מפשע לעולם לא יוכל לצאת את כתליו. לכן, נראה כי בתחומי שליטת ממשל מסוג זה יסבול האזרח עוד זמן רב מסמכויותיהם הבלתי מוגבלות והבלתי מעורערות של עדת עריצים חדשה זו.

נתונים נוספים