שכר זה לא רק כסף

 

שכר זה לא רק כסף

מכתב פתוח למר פרנקל

לנגיד בנק ישראל לשעבר וחתן פרס ישראל, שלום וברכה.

עכשיו, כשאתה מרגיש על בשרך ובלבך, במדינת ישראל של שנות האלפיים, איך חשו במשך אלפי שנים גדולי האומה היצרנית בתבל – העם היהודי – כשזרקו אותם לבור כלא הבושה וההשפלה, שניה לאחר שניצלו אותם, אולי תבין שמה שעושים לך אינו שונה ממה שעשו ליהודים תמיד: ניצלו אותם, מיצו אותם, הרוויחו מהם – וזרקו אותם בהזדמנות הראשונה תוך הפקעת שכרם.

כמי שיודע מהו כסף, מה מקורו ומי עושה אותו, זה צריך להיות לך ברור שהבעיה איננה כספית. אתה צריך לברך על כך שיש לך הזדמנות ללמוד מבחוץ מה שאולי היית עסוק מכדי לחשוב עליו כשהיית בפנים – הזדמנות ללמוד את מי שירתת, ביחד עם השירות שנתת לעם ישראל.

אם לא הבנת עד היום שכאן הוא מעוז האנטישמיות האחרון, הגדול והטהור ביותר בעולם, אולי תבין זאת עתה.

ואתה טועה כשאתה אומר שהבעיה זה לא כסף – בעיניהם, הבעיה היא תמיד רק כסף – וזה שיש לך כסף פועל רק לרעתך. וזה לא משנה לגביהם כמה כסף גרמת להם להרוויח, כמה שווה עבודתך אשר הביאה שגשוג למדינת ישראל, או מה הערך – אפילו הכספי – של מדיניותך אשר תרמה לחיסול האינפלציה המקומית; מזה זמן רב שהם כבר לא עושים שום קשר בין עבודה לשכר.

מבחינתם, ככל שעבודתך מוצלחת יותר, אתה זכאי לפחות – ואם היית בודק את החוקים, המסים, ההיטלים, הקנסות, ההפקעות וההחרמות שמפעילים כאן כנגד כל אדם חרוץ היית יודע זאת מזמן.

הרי הם מלמדים אותך שאין שום סיבה שלא תקבל מהם את שכר הבושה שהם נותנים לשאר העמלים האמיתיים שבמשק. כי מה שהכי מרגיז אותם זה שיצאת מזה בכבוד – ועוד עם פרס ישראל...

ואנא אל תצטער יותר מדי על אנשי שלומך, אשר קופצים על עגלת השמצתך עוד לפני שמישהו בכלל יודע את העובדות – אלה הם סתם אנשים קטנים העושים זאת אוטומטית בכל פעם שזה קורה כאן למישהו, פשוט מהפחד שמא ייטפלו אליהם. חוץ מזה, במדינתנו הסוציאליסטית, העסוקה באופן מתמיד בלקיחה מהעשירים ונתינה לעניים (או, לפחות, כביכול) הם כבר כל כך רגילים לכך שאדם עשיר חייב להיות מושחת, שזה נראה להם טבעי: מבחינתם של הגמדים, כסף וגניבה הולכים ביחד כמו לחם ומרגרינה – ככה חינכו אותם...

ומה שבאמת מפתיע אותי בכל פעם מחדש, הוא איך אדם כמוך, שכל כך מבין בכלכלה, לא מבין כי הכסף הוא רק צורה אחת של שכר ושהשכר, ביסודו, הוא הכבוד – ההערכה שנותנים לאדם על עמלו. והכבוד, הרי, הוא הערך האמיתי שעליו אתה נלחם עליו עכשיו – וזה שהרווחת ביושר.

נתונים נוספים