הוא חושב ש...

 

הוא חושב ש...

פסיכולוגיה ומטפיסיקה חברתית בחברה ובבית הנבחרים

הויית החיים החברתיים של היום, ובמיוחד זו של תנועות השמאל, טבולה בפסיכולוגיה, כלומר: בהתיימרות קבועה של מנהלי החברה בידיעת הפסיכולוגיה של כל פעולה של אדם - ושיפוט בהתאם למניעיו הפסיכולוגיים.

ניתן לשמוע הרבה את "קוראי המחשבות הנסתרות וצפונות הנפש" כשהם מנתחים איש את רעהו וגם את יריביהם; למשל, כשהם נתקלים בעובדת פעולה של אדם כלשהו הם מצהירים לגביו הצהרות שנוגעות ל"מה שהוא חושב" או ל"מה שהוא מרגיש"; זוהי משפחה ענפה של התבטאויות שכולנו מכירים, למעשה כל מה שמתחיל במלים "הוא חושב את עצמו ל...".

קיימות לכך גירסאות מגוונות אחרות, כמו: "הוא מנסה למשוך לצידו כמה שיותר מאנשי הסיעה", "הוא מכין את מערכת הבחירות של השנה הבאה", "הוא איננו מתכוון למה שהוא אומר אלא ל...", "הוא רוצה להוציא ממני", "הוא חושב שאינני יודע כי הוא מתכוון ל...". מה שמשותף לכל האמירות הללו, התופשות מקום לגיטימי בתקשורת, הוא שהן מתחילות בפתיחות מילוליות המתיימרות לידיעה שהיא מעבר למה שנעשה, על כוונותיו ומחשבותיו הכמוסות של העושה – מה שיכול לנבוע רק מדמיונו היוצר של הטוען.

אך מה שיותר גרוע מכך הוא שהצהרות אלה מתעלמות ממה שנעשה ואינן מתייחסות אל הנעשה כאל העיקר, והרי זהו הדבר החשוב והעקרוני ביותר: המעשים.

בתצפית על ההתרוצצויות של הפוליטיקאים במסדרונות בית הנבחרים ברור שמה שמניע אותם איננו שיקולים רעיוניים מוגדרים, עקרונות מוצקים, או ידיעה מדעית ברורה של מטרות, כוונות ותכליות. מה שבאמת מריץ את העכברים האנושיים האלה יכול, על אלפי הגוונים הדקים שבו, להתכנס מתחת לנוסחה "מה שחושבים ואומרים" האחרים, החל מחבריהם לסיעה, המשך בסיעות היריבות וכלה בציבור הרחב.

נותר רק לרחם על אומללים אלה, שבמיוחד בהקשר של ההצהרות הבלתי מבוססות שלעיל, כל חייהם מושתתים על החולות הנודדים של דעת האחרים ולכן לעולם לא יגיעו אל אדמה יציבה...

ויש לזכור כי בהחלטותיהם ומעשיהם, המבוססים על הערכותיהם שאינן ניתנות להוכחה של מחשבות האחרים, הם גורמים נזקים אמיתיים רבים לאזרחים שאת חייהם הם, למעשה, מנהלים.

והדברים משפיעים גם על מבצעי מחקרים; לאחרונה התפרסם כי סקר שנערך על ידי נעמ"ת מגלה שגברים עובדים בשביל הכסף ונשים למען הענין. זו שערכה את הסקר, ד"ר רינה דגני, אומרת כי גברים יחפשו יותר נושא של משכורות ונשים יחשבו על חברה נעימה, ניהול נעים וכו'. עוד צוטט בפרסום הידיעה כי "נשים יודעות שהן מוגבלות במה שהן עושות, אשה מכירה בזה שהיא מוגבלת..." כך חילקו לנו עורכי הסקר את הרווחים מעבודה לשניים, ששניהם הזניחים והפחות-עקרוניים: כסף וחברה נעימה.

נתונים נוספים