כשל נורמטיבי

כשל נורמטיבי

החיים אחרי הצבא

מצבו של האדם הצעיר בישראל הוא לרוב בעייתי ביותר, ובמיוחד של זה הקרוי "נורמטיבי", אשר מתגייס לצה"ל בגיל 18 ומשקיע שלוש שנים קשות של שירות קרבי למען המדינה וערכיה. דבר זה נובע ראשית לכל מכך שבעקבות השירות המיוחד שמקבל צעיר כזה ממחנה השמאל הוא נוטה להאמין שבמשך כל הזמן שבו בילה בצבא הוא שירת ערכים לא מוסריים – או שלפחות כאלה שרבים האזרחים המאמינים בכך.

מבחינה זו מצבו של צעיר בצה"ל הוא לעתים קרובות גרוע הרבה יותר ממצבו של איש חמאס; בזמן שעולמו החברתי של איש החמאס מלא במעריצים ואוהדים המתייחסים אליו כאל גיבור, אין לחייל הישראלי הצעיר שום נקודת ייחוס ערכית מסוג זה בציבור הישראלי כי חלק גדול מהחברה הקרובה אליו – כתת הלימוד שלו, בית ספרו, שכונתו, ידידיו, מכריו ובני משפחתו (על אף שלא מן הנמנע שחלק מהם חירפו את נפשם במלחמות ישראל) מתייחסים אל פעולותיו כחייל צה"ל בפקפוק ולעתים אף בזלזול.

חייל צה"ל הצעיר איננו יכול להתעמת עם גישה ביקורתית מסוג זה כי מעולם לא קיבל הכשרה חינוכית ופסיכולוגית ראויה לכך או את הכלים האפיסטמולוגיים שבאמצעותם יוכל להתמודד עם יחס זה של זילות. כפי שקורה ליהודים שהפסיקו להאמין באלוהים, חווה הישראלי הצעיר הזה התמוטטות ערכית כללית של חלק גדול ממה שנבנה באישיותו כל חייו. למעשה, ברווח המדכא שבו הוא מוצא את עצמו בין הצבא מחד והפוליטיקה המבזה אותו מאידך, לא פלא שהפתרונות שמוצאים לעצמם חיילים צעירים (אם הם אינם רגישיפ עד כדי לאבד את חייהם במו ידיהם) הוא "לשחרר לחץ" באלימות וזלזול כלפי עמיתיו או לשחק עימם במשחקים מסוכנים וריקניים הכוללים הפעלת נשק טעון.

בבת אחת, בעיצומה של המלחמה הקשה המתחוללת נגד ארצו, מוצא את עצמו הישראלי הצעיר מופנה כנגד כל הערכים היסודיים שאותם קלט בחייו ממקורות שונים, החל מערך המשפחה, המשך בערך האומה וכלה בערך הצבא, והתעמולה המקומית איננה משאיר שום דבר יציב בתפיסת המציאות שלו. מעט מאד שומע לוחם זה כי הוא צודק או, לפחות, עושה דבר טוב וגדול למען עמו – וקל וחומר למען עצמו. מצב זה מאפשר הישרדות פסיכולוגית רק לאדם שהיה חזק במיוחד מבחינה אינדבידואלית או לפושעים.

למעשה, צה"ל מאפשר ללוחמיו 3 אפשרויות קיום: עבד, עריץ, מתאבד. כשאדם מגיע למצב שבו הוא חסר ידע לחלוטין הוא זקוק לזמן כדי לרכוש ידע ואח"כ להשתמש בו. בטירונות צה"לית שגרתית אין לו זמן והוא נתבע לעשות לפני שהוא מבין ולפעמים בניגוד להבנתו. ב. הוא נטען בידע שלילי בכמות גדולה שמבוססת על סחיטה, הפחדות, עינויים, השפלה, התעללות, פשיעה, שקרים, עיוותי מציאות, רמאויות ושפלות אנושית (כל אחד מאלה מדעי, מוכח, מאופיין, מוסבר, מוגדר וניתן להיות מאוייר בדוגמאות).

כך מוצא את עצמו חייל צה"ל, כשהוא עוזב את הצבא, במצב שבו חושיו קהים לגמרי ורגישותו מתחת ל0 בכל המובנים. כל מושגי הטוב והרע שלו נמחקים, כל יכולות ההערכה והשיפוט שלו מועלמות ומתעוותות ביחד עם זיהוי מציאות כאוטית בלתי אפשרית. אם הוא לא הגיע כבר למצב של נפש אלימה, שכוחותיה מופנים כלפי האויב בלי אבחנה הוא מפעיל את כוחותיו אלה כלפי הקרובים אליו בבית, במשפחה או בעולם הפוליטי הקרוב. בכל אלה יש כדי להבין מדוע מלא העולם בצעירים ישראליים המחפשים את עצמם ביחד עם התשובות לשאלות שהיה ההגיון מחייב שיהיו להם לפני שהם יוצאים לשדה הקרב...

נתונים נוספים