מוות של כלום

מוות של כלום

על התאבדויות בצה"ל

מאת: מחבר לא ידוע

 מבוא

ההתאבדויות ממשיכות להיות סיבת המוות מספר אחת בצבא. בכל שבועיים בממוצע מתאבד חייל ומספר החיילים שמתאבדים גבוה יותר ממספר ההרוגים כתוצאה מפעילות מבצעית, מתאונות דרכים, מתאונות אימונים ומכל סיבה אחרת.

מספרים אלה מעידים על כך שתופעת ההתאבדות בצה"ל אינה מזערית אך לעומת זאת הציבור אינו מודע לגודל הבעיה ולמספרם הרב של המתאבדים. דבר המעלה תהיות רבות נוכח העובדה שהתקשורת בימינו היא תקשורת חודרנית וחושפנית הנוטה אפילו להפריז בפרסומיה בטענה כי לציבור ישנה הזכות לדעת.

כתוצאה מכך בחרנו לעסוק ולבדוק בעבודה זו האם ישנה הלימה בין מספר ההתאבדויות בצה"ל לבין הסיקור התקשורתי של הנושא.

בעבודה זו אנו מסתמכות על כתבות אינטרנט ומאמרים שונים לגבי הנושא, וכמו כן בהסברים פסיכולוגיים, סוציולוגיים וחברתיים לגבי תופעת ההתאבדות והסיבות המביאות בני נוער בגילאי העשרה לבצע התאבדות. נוסף לכך ראוי לציין כי פנינו אל דובר צה"ל ומשרד הביטחון בבקשה לשתף עימנו פעולה ולספק לנו נתונים סטטיסטים לגבי מספר ההתאבדויות בצה"ל

 

מוות בהתאבדות יותר ממוות בפעילות מבצעית

מאז תחילת 2005 התאבדו 16 חיילי צה"ל. ההתאבדויות ממשיכות להיות סיבת המוות מספר אחת בצבא. בכל שבועיים בממוצע מתאבד חייל. מספר החיילים שמתאבדים גבוה יותר ממספר ההרוגים כתוצאה מפעילות מבצעית, מתאונות דרכים, מתאונות אימונים ומכל סיבה אחרת.
לשם השוואה: בשנת 2004 איבד צה"ל בתאונות אימונים שני חיילים, ושלושה בתאונות מבצעיות. חמישה חיילים נהרגו בתאונות דרכים בכלי רכב צבאיים (ועוד 18 בתאונות דרכים כאשר היו בחופשות
.( באותה שנה שמו קץ לחייהם 28 חיילים. בפעולות מבצעיות נהרגו 40 חיילים, אבל בכמה שנים קודמות עלה מספר המתאבדים על מניין החללים בקרב.

בדומה לשנים קודמות, גם השנה לא הגיעו רוב מקרי ההתאבדות בצבא לידיעת הציבור. ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל לא הקרינו סרטים על חיילים שהתאבדו ודובר צה"ל אפילו אינו נוהג לפרסם הודעות על מקרי התאבדות כמקובל לגבי אסונות אחרים במהלך השירות הצבאי. ככלל, רק חלק קטן ממקרי ההתאבדות זוכים לתשומת לב של כלי התקשורת. גם אז, מדובר בידיעות לקוניות בעמודים האחוריים, כמעט תמיד ללא שמות.

רבים מאלה שמכירים מקרוב את היחס של צה"ל לתופעת ההתאבדויות של חיילים, סבורים כי לא נעשה די כדי להפחית את מספר המתאבדים, ובכך להציל חיים. למעשה, הם סבורים שלא נעשה אפילו המינימום ההכרחי כדי לעצור את הקזת הדם המיותרת.

 

קשר השתיקה

הסוציולוג סגן אלוף במיל' שמואל יאנה אומר כי "קשר שתיקה" הוא הגורם לכך שצה"ל משלים בפועל עם "מנת דם," כהגדרתו, של כ40-30- חיילים שמתאבדים בכל שנה. "הנושא הוא תפוח אדמה לוהט שאף אחד לא רוצה לעסוק בו באמת," מסביר יאנה, "לצה"ל נוח שדיווחים על מקרי התאבדויות אינם מתפרסמים. והמשפחות של המתאבדים, מצדן, מתקשות לעכל את האסון ומעדיפות במקרים רבים להיאחז באפשרות התיאורטית שצה"ל מציג להם בשלב ראשוני של החקירה, שלפיה מדובר ב'פליטת כדור' כתוצאה מ'תאונת נשק.' כשהתקשורת לומדת על מקרי התאבדות מדיווחים שאינם מגיעים ישירות מצה"ל, היא מקבלת את ההנחה שעצם פרסומם של מקרי התאבדות עלול לעודד התאבדויות נוספות, ולכן אינה מבליטה את הנושא.

בשורה התחתונה, התוצאה של קשר השתיקה היא שהיקף ההתאבדויות בצה"ל לאורך שנים איננו יורד. הפרופ' הנורווגי לארס מהלום, שהיה מיוזמי התוכנית נגד התאבדויות בצבא ארצו הגיע לישראל ביוזמתו של פרופ' ישראל אורבך, "בכירים בצה"ל לא ממש התעניינו באפשרות לפגוש אותו, למרות שהוא רצה מאוד לעזור."

בתגובה לטענה אומר קצין בכיר ממערך בריאות הנפש בצה"ל כי הוא נכח בהרצאות של הפרופסור הנורווגי ואף למד ממנה. "אבל  ," הוא אומר, "משום שבנורווגיה הוחלט ש30-                   וז מהצעירים לא יתגייסו לצבאבכלל. אצלנו אין את הפריבילגיה הזו."

קצין בכיר באכ"א אמר למוסף שבת, בהתייחס לנושא ההתאבדויות בצה"ל: "במקום שיש אנשים יהיו התאבדויות, אבל השאלה היא איפה אפשר לצמצם. צה"ל בהחלט מודע לנושא. רק לפני כחודש סגן הרמטכ"ל האלוף משה קפלינסקי ערך דיון מיוחד בנושא, שבעקבותיו קיבלנו שורה של החלטות ליישום בתוך שלושה חודשים. בין היתר, יש לנו כוונה להעביר מידע רפואי, שהיה חסוי עד כה לידיעת המפקדים, אם הדבר יסייע בצמצום הסיכון להתאבדות. אנחנו משקיעים המון בהכשרה של מפקדים בכל הקורסים  , ונשקיע בזה עוד יותר.

מקרי מוות לא מפתיעים

לפני שבועיים התאבד קצין בבסיס בנגב. הוא נכנס לסטטיסטיקה של צה"ל כמתאבד ה16- מאז תחילת השנה. המקרה הנ"ל עדיין לא הגיע לתחקור בפני ועדת זמיר, אולם מתחקור ראשוני עולה חשד, כי גם כאן הכתובת היתה על הקיר.

כמה שבועות לפני המקרה, שלח הקצין הודעות אס-אם-אס לחבריו על כוונתו לשים קץ לחייו. בפעם הראשונה הוא אותר ליד הבסיס, לפני שהספיק לממש את תוכניתו. מאוחר יותר הועבר לבסיס אחר, ככל הנראה מבלי שמפקדיו החדשים דווחו על הכוונה שלא מומשה. בפעם השנייה הוא כבר לא דיווח על תוכניותיו. אגב, בבסיס החדש וללא שום קשר, התאבד שבוע לפני כן קצין ממערך החימוש.
יושב ראש ארגון יד לבנים, אלי בן-שם, ששכל את בנו קובי באסון המסוקים, יודע מה עובר על משפחות המתאבדים החדשים שנוספו לרשימה שאינה נעצרת, ומה עוד צפוי לעבור עליהן. "כמי שליווה כל כך הרבה משפחות שהבנים שלהם התאבדו, אני יודע שאין סיוט גדול יותר
," הוא אומר, "להיות אב שכול זה נורא, אבל כשמדובר בהתאבדות יש גם רגשי אשם כבדים מצד ההורים על כך שלא מנעו בעצמם את האסון.

"בין יום הזיכרון בשנה שעברה ליום הזיכרון השנה, נוספו לרשימה הכוללת של חללי צה"ל עוד 169 שמות," אומר בן שם, "כשעיינתי השנה ברשימה, ראיתי שלא פחות משליש מהשמות החדשים הם של מתאבדים. הגיע הזמן לטפל באסון הזה".

 

 

בשנת 2005:

כתבנוקוביפינקלרמוסרשראשאגףכחאדם, האלוףאלעזרשטרן, סקראתתמונתהמצבבנוגע
ל- 30 אירועיהאובדנותבקרבחייליצה"למתחילתהשנה.

האלוףשטרןתארפרטניתאתדרךחקירתושלכלאירועאובדנות, הןעלידיהמשטרההצבאיתהחוקרתוהןעלידיהועדההמיוחדתבראשותראשמטהאכ"א, הבוחנתכלאירועאובדנותלגופובהיבטיוהמקצועייםוהפיקודיים.

בנוסף, פירטראשאכ"אתובנותמרכזיותוממצאיםסטטיסטייםהמשוויםאתנתוניהאובדנותבעברלקבוצותגילדומותבמדינותאחרות, לשיוךהיחידתי, למגדרועוד.

ראשאכ"אהדגישכיעלאףשנתוניהאובדנותאינםשוניםמנתוניהעולםהמערבי, הרישכלהמצילנפשאחתכאילוהצילעולםומלואו, וכךנוהגצה"לבראייתוכחובהלעשותהכלעלמנתלהצילכלאדם.

צה"לאינובנוילזהותמצוקותחייליםוהמפקדיםאינםמוכשריםאומסוגליםלזהותמצוקהשלחיילים.
קב"ןבכירומפקדבסיסטירוניםלשעבר, סא"ל (מיל') ד"רחןנרדיבמאמר : בצה"ללמעלהמ- 500 נסיונותהתאבדותבשנה...(לשם השוואה  - בשנת 2003 מצאו מותם בחשד להתאבדות - 37 חייליםעלפינתוניצה"ל

למרותהמאמציםלצמצוםהתופעהבמערךבריאותהנפש, מאזתחילתהשנההתאבדו 19 חייליםלעומת 21 בכלהשנהשעברה

גלהתאבדויותהואתופעהמוכרתלעיתונותבישראל, לפחותעל-פיהמתרחשבצה"ל. בתחילתשנותהתשעיםכינסוקציןרפואהראשיוראשמחלקתבריאותהנפשבצה"לאתעורכיהעיתוניםוביקשומהםלהימנעמפרסוםמקריהתאבדויותשלחיילים.

בפגישההוצגונתוניםשלמגמתעלייהבמספרהמתאבדים (גםאז, כהיום, היבהבהמספרשל 25 חייליםמתאבדיםבשנהכקואדום), והבקשההיתהשלאלדווחעלכךכדילאליצורגלהתאבדותנוסף. עורכיהעיתוניםסירבולהתחייבלכך, בטענהכיישמקריםשבהםהתאבדותמייצגתלחץחריגשמופעלעלהחייל, וישלחושפו. עםזאתניאות "הארץ" להסתפקזמניתבכיסויקורקטי, על-פיהמקרה, ולאלהרחיבואולהעצימובאופןשיעוררחייליםנוספיםבעלינטיותאובדניותלממשן.

הבקשהההיאנשכחהמזמן, והצבאפועללהקטנתמספרהמתאבדיםביצירתהתאמהטובהיותרשלתנאיהשירותלמבנההאישיותשלהמגויס. ישלהניחכיהצבאגםמהדקאתהמיונים, ונמנעמגיוסצעיריםשמזהיםבהםמאפייניםאובדנייםובכךמשפראתהסטטיסטיקה, גםאםלאבהכרחמצילחייםייתכןכיכמהמבעליהנטיותהאובדניותשהצבאנמנעמלגייסיופיעובסטטיסטיקתההתאבדויותבאזרחות.

תופעתההתאבדותשכיחהיותרבקרבאנשיםצעירים, מתבגריםובמיוחדכאלהשהםבעלינפשרגישהויצירתית. סטטיסטיקתהמתאבדיםמתייחסתלרוב לנסיונות "מוצלחים" בלבד, כלומרלמקריםשהסתיימובמוות. אבלרובהטיפולבתופעהנעשהלמניעתנסיונותהתאבדות, בעקבות "כשלונות" קודמים.

באקדמיההמוכרתלי, אחריכמהמקריהתאבדות, הודקמאודהמעקבאחרכלסטודנטשמגלהסימנימצוקה, ולוהדקיםביותר. אבלבכךלאדי. במקביללהגברתהקשבוהרגישותלסטודנטיםמסוימיםשנמצאיםבסיכון, נעשהשםמאמץלהפחתהמסוימתבעומסהמוטלעלכללהסטודנטים. פעולהרוחביתכזויכולהלהשפיעלטובהגםעלסטודנטיםשנטייתםהאובדניתלאהתגלתה, בכךשאינםחוציםאתהסףהמניעלמעשההתאבדות.

אורקשתיודןאבן, כתביהחינוךוהבריאותשל "הארץ", מדווחיםהיום עליוזמהחדשהשלמשרדהחינוךלמאבקבהתאבדויותבנינוערומתבגרים. עלפיהםיודרכוצוותיםחינוכייםכיצדלאתרולזהותאובדנותואיךלפעוללמניעתה. זויוזמהברוכהוחשובה, שבוודאיתצילחיים. אבלכמובמקרהשלצה"ל, הרושםהואשהמערכתעומדתלפעולבאופן

צה"לטועןשב-2009 נפלו 112 חייליםסךהכל. צה"לגםטועןשמספרהנופליםמהתאבדויותותאונותדרכיםגםיחדהוא 35. מכיווןשלאהיתהמלחמהב-2009, ולאפעולותצבאיותגדולות, לאנותראלאלשאול - לאןנעלמו 77 חללים, ולמהצה"למוסרלעםולנציגיונתוניםשקריים?

בשיחהשניהלהבוקרכותבשורותאלהעםגורמיםצבאיים, שסירבולמסורדבריםלציטוט, נטעןכיהמספריםשמסראל"מהגליליבפניועדתהחוץוהביטחוןהיומאדלאמדויקים, וכילמעשההתאבדובצה"ל 68 חייליםבשנת 2009 (שגםזה, אגב, משאירמספרלאסבירשל 21 מתיםשאיןהסברלמותם, בהנחהשנתוניתאונותהדרכיםמדויקים). בדוברצה"ל, לעומתזאת, סירבולתתפילוחרשמישלנסיבותמותםשלהחייליםשנפלובמהלךהשנה.

אזאושישמגיפהשלהתאבדויותשהצבאמסתיר - עדכדימסירתשקריםמוחלטיםלציבורדרךנבחריו. אפשרותנוספת: ישמגיפהשלהרוגיםבתאונותמבצעיות, שגםאותהמסתירצה"למהעם. אפשרותשלישית: היוהרבהיותרהרוגיםבפעולותמבצעיותממשמכפישדווחבתקשורת. איךשלאמסובביםאתזה, צה"למשקרלנובפניםומטייחמקרימוותשלבנינו, אחינו, בעלינוואבותינו.

צה"לאולירוצהלשכוחולהשכיח, אנחנונזכוראתכולם, גםאםמסתיריםמאיתנומיההרוגיםולמהמתו. עדשהצבאשלנויזכורמיהריבוןבמדינההזווייתןלריבוןדיןוחשבוןשלאמת, נצייןאתזכרההרוגיםבקברהחיילהאלמוני.

 

 

 

נתונים נוספים