מוסר של רווח

 

מוסר של רווח

על פוליטיקה מוסרית

בפילוסופיה המוסרית שלה הראתה אין ראנד כי פעולת האדם למען ערכיו שלו מקפלת בתוכה רווחים רבים, לא רק יחידאייים – ושבנוסף לתועלת שהוא גורם בכך לעצמו הוא מביא בכך, לרוב, גם לרווחים גדולים לבני חברתו. למעשה, רבים הם הערכים שאנו מרוויחים בתחומים רבים ומגוונים בחיינו אשר נוצרו על ידי בני אדם ששאפו להשגת רווחים, ואשר בשל עובדה זו אין אנו נוהגים או מוצאים לנכון לשבח אותם על כך.

דבר זה נובע מכך לרוב אין בני אדם קושרים בין פעולה אנושית לרווחיות, ולפיכך הם מחמיצים את ההכרה במוסריותם של אלה שתורמים להם רבות כמו, למשל, יוצרי המתנות הטכנולוגיות הנפלאות שמעשירות את חייהם או אף מייצרים את מזונם, לבושם, בתיהם כחלק מפעולתם המקצועית.

כמעט בכל התחומים הרבים שבהם עוסקים בני אדם, משולבת מוסריותו של ההישג היצרני עם השגת רווחים, כאשר הרווחים יכולים להתבטא בצורות שונות של תועלת ולאו דווקא – כפי שסוברים בטעות – בצורה של כסף. דוגמה מובהקת לרווח כזה קיימת, למשל, בטכנולוגיה רפואית, המביאה דרך קבע להצלת חיים שאין לה ערוך.

מודעות גדולה יותר לקשר הטבעי הקיים בין מוסר לרווח היתה מאפשרת ניצול נכון של מוסריותם הטבעית של בני אדם. דבר זה היה מחולל נפלאות, וניתן היה לבסס עליו את כל מה שבני אדם טובים חולמים ליישם במציאות. למעשה, כל מה שמדינה צודקת במלחמתה, כמו ישראל, היתה צריכה לעשות הוא ליישם לתחום פעילותה הפוליטית את האמת העובדתית שבה היא נתקלת בכל פעם שמתרים ארגון צדקה כלשהו את הציבור לטובת מטרה טובה: היענות גבוהה ומוכנות לתת עוד ועוד למען הטוב.

אם היה צה"ל מנסה לגייס אזרחים לטובת מטרות מוסריות כמו פעולה מסויימת נגד האוייב כדי לשחרר שבויים – החל מרון ארד וכלה בגלעד שליט – היו לכך, מן הסתם, התוצאות כאלה שאיש לא היה מוכן להן. קרוב לוודאי שרבים מאד – הרבה יותר ממה שמדמיינים רוב בני האדם - היו מציעים את עצמם בהתנדבות לבוא ולהיות חלק מפעולת מלחמה צודקת מסוג זה.

זה היה דבר שונה לחלוטין משירות מילואים נוסף של שמירה או שירות בדיקת תיקים בכניסה לפאב; הפעולה ההתקפית – או, אפילו, הסיוע לה בעזרה אישית, היתה מלהיבה רבים, שכן כל אדם מוסרי חפץ לקחת חלק בעשיית טוב, גם אם הדבר עולה לו במחיר לא מבוטל.

בישראל, בשל חוק גיוס החובה, טושטש הערך היסודי שרואה אדם בהשתתפות במלחמה צודקת, אשר גורם לו לשאוף להיות חלק ממנה, כפי שרבים הם המעוניינים להצטרף ליחידות התנדבות בצה"ל, עד כדי כך שתמיד יש יותר החפצים בכך מאלה שהן יכולות לקלוט.

על יסוד ההנחה שבני אדם מוסריים יודעים מה תתרום לחייהם ההשתתפות במלחמה מוסרית, יש להניח שאם היה ארגון כמו מדינת ישראל מאפשר לצה"ל להוציא קריאה למתנדבים להתגייס למלחמה באויב על יסוד ענינם האנוכי, כאשר הוא מספק להם את הייעוץ, הנשק והמידע שלהם הם נזקקים, היתה מדינת ישראל נדהמת מהיקף ההיצע האנושי האיכותי שהיה מגיע אליה לצורך זה.

 

נתונים נוספים