הכדור הנכון במקום הנכון

הכדור הנכון במקום הנכון

לכל אדם מוסרי ושפוי נראית תגובתה הצבאית של ישראל על הפיגוע בתחנה המרכזית רע מאד; גרימת הרס על ידי טילים כתגובה לגרימת הרס על ידי בני אדם מתפוצצים מציגה רק עימות בתנאי שויון עקרוני בין ענק טכנולוגי לגמד, כשכל מה שהענק יודע לעשות הוא לרדת לרמת ההרס של הגמד ולהציג יכולת הרס גדולה ממנו. כשישראל מוכיחה שהיא יכולה להרוד יותר אין היא מציגה פתרון של צדק.

פתרון נכון לבעיה הוא פתרון של צדק: כזה שמעניק עונש לאלה שמחליטים על הפשע, למבצעיו ולכל מי ששיתף עימם פעולה. כמובן שטוב מזה הוא ביצוע פעולה מונעת, המציגה התנגדות רעיונית משכנעת, המביאה לביטולו או לחיסול מבצעיו עוד לפני שהם מוציאים אותו לפועל. אך כך או כך, נראה שהפתרון המושלם לכל הפיגועים הוא חיסולו של העומד בראש צבא האוייב.

אם יש משהו צודק יותר, יעיל יותר וחכם יותר מכדור אחד בראש האחד העומד בראש צבא הרוע, הייתי מבקש שמישהו יציג אותו בפני. כל אדם בריא ומוסרי יודע כי המעשה הנכון והצודק הוא פגיעה באדם שאחראי לפשע, לא פחות ולא יותר. דבר זה מהווה את ההסבר לתחושה הכללית שיש לעולם היום שישראל איננה צודקת; כי הטלת רקטה ממרחק של אלפי קילומטרים – כמו השלכתה של פצצת אטום – הם לעתים מה שחייבים לעשות, ולעתים גם מה שימנע את ההרס העתידי או את פעולת האוייב, אך בכל מקרה – ובמיוחד במלחמה בין הפלסטינים לישראל - מסייע הדבר לאוייב כי הוא מצדיק את טענתו – שישראל איננה צודקת.

נתונים נוספים