21

תגובות לאירועי היום שבט תשס"ב

גסות ניסוחית

הניסוח "אני מודאג ממיעוט המקרים של סירוב לפקודות לא חוקיות" הוא המסורבל ביותר והמסובך ביותר ששמענו לאמירה שצריכה להיות, בפשטות, ביקורת על פקודות לא חוקיות. לכן, נשאלת השאלה האם לא היה זה פשוט יותר לבקר ישירות את מי שנותן פקודות לא חוקיות ולא לעסוק בהערכות סטטיסטיות היפותטיות לגבי מי שמקבל אותן?

התשובה לכך היא שכנראה שלא – בגלל הסיבה שהביאה את הדובר לניסוח גס זה במקום לומר ישירות שיש בעיה של מפקדים הנותנים פקודות לא חוקיות. אין זאת אלא שהדובר – השייך בעצמו לשכבת הפיקוד – רצה לבקר את רמת הפיקוד מבלי להתנגש איתה "ראש בראש". אך האם לא פסל בכך במומו הוא?

רעיון לדיון כלכלי

לאחרונה רבים מספור הדיונים התקשורתיים העוסקים בבעיות הכלכלה הישראלית. אך בכל הניתוחים הכלכליים המלומדים, המנסים לעמוד על מקור בעיותינו, מתעלמים הפרשנים, הנתחנים ואנשי המדע שלנו, משום מה, מיסוד אחד: המלחמה.

האם אין למלחמה המתחוללת השפעה כלשהי-איזושהי על המצב הכלכלי?

יגידו אנשי הכלכלה שהטיעון פשטני, אז בואו נהיה פשטניים בצורה בוטה: נגיד, למשל, שיש בנמצא מפעל לייצור בקבוקים, שיורים עליו כל היום. האם, לדעת הקוראים, יהיה קשר כלשהו בין היריות לבין כמות הבקבוקים שיצליח המפעל לייצר?

שידרוג למקור הכוח.

לאחרונה משמש ח"כ לשעבר בטלויזיה כמנחה. הח"כ גילה, כנראה, היכן נמצא כוח ההשפעה הפוליטי האמיתי והחליט לשדרג את עצמו לעמדת כוח גבוהה יותר...

צירוף מקרים?

האם העובדה שגברת פלשתינית מתפוצצת בחנות ירושלמית בדיוק בזמן שבו מארח יאסר ערפאת בלשכתו משלחת של נשים פלשתינאיות שדנות עימו במקומה של האשה הלוחמת בחברה הערבית איננה אלא פרי של צירוף מקרים או, אולי, עדות ניצחת לכושר התכנון הפוליטי של האויב?

ההתנצלות איננה מתקבלת

לעתים תקלה טכנית חושפת תרמית – ואז יש לטפל בה ככזו; שמעון פרס שלח מכתב השתתפות בצער על רצח חייל לבני משפחתו של חייל שנהרג בתאונת אימונים. פרס מיהר להתנצל על הטעות המביכה, אך אין להתנצלות זו משמעות כי הבעיה איננה שמישהו סבור שהשר עשה את מעשהו זה מתוך זדון; הבעיה היא שהשר נחשף בניתוקו מן המציאות. מה שחמור בענין הוא חשיפת העובדה שמכתבו של השר הוא הליך רשמי אוטומטי שמתבצע על חשבון הציבור מתוך זריית חול בעיניו – הוא יוצר רושם שהשר מודע ואיכפתי לנושא והאמת היא שאין לו בו מושג. בכל מערכת יחסים רגילה היה דבר זה נחשב לחשיפת תרמית – ובמיוחד כשמדובר באדם עם מעמד ציבורי כשל פרס, שקופת אוסלו תלויה על גבו, הדבר אומר דרשני לגבי אחדותו המוסרית.

אוהד קמין

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים