22

תגובות לאירועי היום שבט תשס"ב

משפט בזק

כל מי שמתלונן על עינוי דין בשל פרקי הזמן הארוכים שחולפים בבתי המשפט של ישראל צריך לאכול את כובעו למשמע המהירות שבה חרץ אתמול שופט ישראלי גזר דין. בפרשת בני הזוג שנחשדו במכירת ילדתם, נמצאת חקירת המשטרה רק בתחילתה, אך זה לא מנע מהשופט לציין כי "המעשה מפלצתי" – והשאר, הרי הוא כבר רק פרטים...

מסיבת הרוצח וה"איזון" התקשורתי

שלשום השתתף הח"כ אחמד טיבי, ביחד עם משלחת אזרחים ישראליים, בפגישה עם רוצח היהודים הגדול, בירך אותו שיזכו שניהם להגיע לירושלים וכל החבורה החרתה החזיקה אחרי טיבי ששימש כסולן במקהלה ששרה לכבוד ה"שהידים" שיגיעו לירושלים.

בהתייחסות לנושא בתכנית הבוקר של הטלויזיה הישראלית תקעו את הח"כ קליינר כמלפפון בכריך "מאוזן" בין מוסי רז לאחמד טיבי. קליינר פתח בתגובה נמרצת למסיבה אצל הרוצח ותובע להסיר את חסינותו של טיבי על בגידה במדינה ועל הפרת ההסכם היסודי של נאמנות שעליו הוא חתום כח"כ ישראלי. הכדור הועבר לח"כ מוסי רז ממר"צ, ה"פקק" המאזן את הימין לשמאל הקיצוני והוא אמר, בין היתר, כי "אם קליינר היה יכול הוא היה מסיר את אזרחותם של כל הערבים". קליינר, שהופרע בכל משפט שני כשדיבר, האזין בנימוס ובשקט ג'נטלמני לרז, ואחרי שקיבל שוב את רשות הדיבור, אמר כי "ערפאת פתח נגדנו במלחמה כוללת והיה צריך להודיע כי הסכמי אוסלו בטלים ויש לכבוש מחדש את שטחי הרשות הפלשתינית ו..." והמנחים שסעו אותו ולא הניחו לו לסיים את דבריו. במקום זאת הם שוחחו בטלפון עם הח"כ טיבי, המתנגד ה"טבעי" של קליינר וזה אמר כי את פעולתו עם הרוצח עשה "למען ערך החיים" והוסיף "אני מבין את קליינר – זה לחם חוקו"... (?)

המנחים לא שאלו את טיבי ואת רז לפשר ידיעתם המופלגת לגבי מאוייו ומחשבותיו הכמוסים של קליינר, לא ציינו כי תגובותיהם ותשובותיהם היו לא עניניות ולא דרשו שום הסבר ממשי למסיבה אצל הרוצח ול"מקהלת השאהידים"; הם הסתפקו ב"איזון", כלומר בכך שלקליינר, לרז ולטיבי ניתן לדבר... די להם, לחבר'ה מהתקשורת, בכך שרקדו את מחול הפראים המכונה "איזון תקשורתי" ונתנו ל"שני הצדדים" להתבטא. דיון מסוג זה הוא גם כנראה מה שהשמאל מתכוון אליו כאשר הוא מפציר ב"כל הצדדים" ב"סכסוך" לשבת ליד "שולחן הדיונים".

עולה בי המחשבה הנוראה שהמנחים – אם אינם רשעים במודע – פשוט אינם יודעים מהי תשובה ענינית, מהי הצגת עמדה – ומה ההבדל בין אלה לבין קריאת מחשבות והשמצה אישית סתמית "אד-הומינום". אני מציע לכל מי שמתראיין בתקשורת לנצל את הפרצה החפשית הזו הקוראת לעצלנים אינטלקטואלים ולנבלים פוליטיים – ובפעם הבאה ששואלים אותך מדוע אתה מתנגד או תומך ברעיון זה או אחר, להפסיק להתאמץ לחשוב הגיונית, לחדול מלהזיע על ניסוח מושכל של טיעונים לוגיים ונימוקים רציונליים – ופשוט לומר למתנגדך: "לאחר שבדקתי את העובדות, הגעתי למסקנה שאתה כלב בן-כלב, נחש ארסי ושועל".

פשוט, קל, מלא אפשרויות – ובעיקר: "מאוזן".

אוהד קמין

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים