103 אסתטיקה סובייקטיביסטית

 

תגובות לאירועי היום שבט תשס"ד

 

אסתטיקה סובייקטיבית.

אם הייתה ישראל מדינה טובה, אסור היה לה לתת את פרס ישראל ליגאל תומרקין, פשוט כי הוא אמן רע. החיפוש אחר ביטויי-מותן אינטואיטיביים אצל אמן מודרני כדי למנוע ממנו פרס אינו מתאים כי הוא איננו מהווה אימות אמיתי לאיכות אנושית ירודה. אבל לאחרונה נתפשים אנשי שלומנו המיואשים בכל קש – כמו בפליטות פה או אישומים לכאורה - כבחבל איתן, מבלי לחשוב על כך שהמטרה אינה מקדשת את האמצעים ושאסור לתמוך במה שאיננו נכון רק כדי להשיג מטרה פוליטית.

אך פרשת תומרקין, כמו פרשת המיצג בסקנדינביה, מצביעה על כך שיש לנו כחברה מחסור חמור באמת-מידה אסתטית אובייקטיבית. תכליתה של זו איננה לקבוע מקבלי פרסים, אלא קודם כל לקבוע מי זכאי לשלוט בתקצוב אדיר בן מיליארדים, הנלקח ממשלמות מסים עניות במצפה רמון ונמסר לבית האופרה בתל-אביבי או הפילהרמונית.

באיזו הצדקה ועפ"י איזה קריטריון? ותנו, לי, בבקשה משהו שאינו רכילות או פליטת פה.

 

מכתב קצר לחייל צה"ל

חייל צה"ל היקר, שלום

לדאבוננו קיים היום בישראל גיס חמישי ששם לו למטרה להוקיע אותך מבחינה מוסרית.

אנשי גיס זה לא יבחלו בשום דרך כדי לגרום לך לחוש רע, רע מאוד, עם מה שאתה עושה.

הם מנסים לשכנע אותך שלהיות חייל בשירות העם היהודי זה להשתתף במעשה לא מוסרי; הם אומרים לך שאתה "כובש אכזר", שאתה פוגע בזכויות בני אדם חפים מפשע ושאתה אחראי לסבל אנושי בלתי ניתן לתיאור, לכאבם של ילדים רכים ועוד.

אך האמת היא הפוכה: כל הסבל בסכסוך נגרם על ידי אויבינו והם אלה האחראים לו מהחל ועד כלה. ולא רק זאת, אלא גם שאתה, חייל צה"ל, אדם מוסרי המייצג בפעולותיו – שהן כולן פעולות הגנה על העם היהודי - את הצדק והמוסר האנושיים במיטבם.

 

שאלות לפלשתינים בגדר.

אם הערבים שונאים כל כך את היהודים, מה הם מחפשים אצלם?

מדוע, אם היהודים כה מאוסים עליהם, הם כל כך רוצים להגיע לעריהם?

מדוע, אם היהודים גונבים אותם ומנצלים אותם, הם מתעקשים כל-כך לעבוד איתם?

איך זה שהשמאלנים אינם רואים סתירה בין ההאשמה הקבועה של הפלשתינים את ישראל על "העוול" שהיא גורמת להםלבין התשוקה העזה של המוניהם להגיע לעריה של ישראל?

מדוע אין הערבים היושבים בישראל מנצלים את ההזדמנות ומהגרים לארצות ערב, שבהן לא יצטרכו כלל להתעמת עם יהודים ויוכלו לחיות את כל ימי חייהם בגן-עדן מוסלמי, רחוק מהמלחמה, מהעוני וההשפלה שבחיים תחת שלטון יהודים?

אם הייתי פטריוט ערבי לא הייתי חושב פעמיים: הייתי מוכר את ביתי ולוקח את כל רכושי ומשפחתי למקום ערבי טהור, כמו סוריה, לוב או ערב הסעודית.

מה, האידיאולוגיה הלאומית-פטריוטית נדחית הצידה בגלל שיקולים חמרניים, בגלל ענינים טכנולוגיים וכלכליים? האם חיי הנצח של המאמין נדחים מפני הנאות העולם הזה?

 

 

אוהד קמין

 

 

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים