469

 

תגובות לאירועי היום טבת תש"ע

זכויות אסירים.

תחנת "אל ג'זירה" התלוננה לאחרונה על כך שהאסירים הפלשתיניים בישראל אינם מורשים לצפות בשידוריה. מעניין מה רואה בטלוויזיה גלעד שליט, אם בכלל...

מבחן פדרמן.

לאחרונה תבעה משפחת פדרמן את כוחות הבטחון של מדינת ישראל בגין נזק שנגרם לה על ידם בעת הריסתם את בית המשפחה.

לפי מה שפורסם, בכתב התביעה שהגישה משפחת פדרמן נכתב כי בעת פינויים של בני המשפחה מביתם הם נפגעו "פיזית ובעיקר נפשית".

בהגדירה כך את הפגיעה שנגרמה לילדיה, אשר, לצורך ההריסה, הוצאו ממיטותיהם לילה, "...בעיקר נפשית", הציבה משפחת פדרמן לפני בית המשפט הישראלי אתגר בעל השלכות רבות משמעות, שכן יש בו כדי להאיר את צורת הפגיעה היותר-שכיחה של ממשל אלים באזרחיו.

עתה, נמצא הכדור בידי בית המשפט הישראלי; הצורה בה יתייחס לנושא הפגיעה הנפשית תקבע רבות הן לגבי מעמדו כבית דין של צדק בעיני הציבור והן לגבי שיקולי המדינה בהפעלת כוחה בעתיד.

הצד השני של מטבע השכר.

בין כמה מהצהרותיו האחרונות של נשיא המדינה שמעון פרס הוא קרא להעלות את השכר במשק. בהודעה התקשורתית שבאמצעותה נודע הדבר לציבור לא צויין אם מר פרס נקב במקור המימון של העלאה זו.

סביר שקריאה זו של הנשיא מבטאת את העובדה שעולמו הרעיוני הוא סוציאליסטי ביסודו, שכן רק סוציאליסט יכול לראות רק את צד ההוצאה של המטבע הכלכלי תוך התעלמות גמורה מצד עלותה.

עונש עונש תרדוף.

במסגרת פסיקתו בשבוע שעבר נגד אילנה דיין וחברת טלעד, שנמצאו על ידו אחראים לפגיעה בשמו הטוב של קצין צה"ל, מתח השופט נעם סולברג ביקורת חריפה על בכירים בתקשורת בישראל וביניהם גם על נציב תלונות הציבור של הרשות השנייה, מר גיורא רוזן.

מכיוון שהדבר אישר את דברי האגודה לזכות הציבור לדעת, הטוענת מזה שנים לתפקודו הלקוי של מר רוזן, פנתה האגודה לשר התקשורת, מר משה כחלון, בבקשה לסיים את עבודתו של מר רוזן.

אך אם נכון הדבר שתפקודו הלקוי של האיש גרם לנזקים אין די בהפסקת תפקידו; במיוחד כשמדובר במי שמחזיק בתפקיד ציבורי כה מחייב, הנהנה ממשאבי הציבור המממן את הוצאותיו, יש לתבוע להעמידו לדין - ואם יימצא אשם לתבוע ממנו לשלם פיצוי לקרבנות שנפגעו מן הנזקים שבפעולתו.

לשפוט את השופטים.

השדולה למען ישראל באיחוד האירופאי הגישה לבית דין בבלגיה תביעה ובה היא מבקשת להעמיד לדין את צמרת החמאס בעזה ובדמשק – ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, שר החוץ לשעבר, מחמוד א-זהר, אחמד ג'אברי ובכירים נוספים - בגין פשעי מלחמה. השדולה הגישה את התביעה בשם 15 אזרחים ישראלים בעלי אזרחות בלגית, המתגוררים ביישובי עוטף עזה, אשר נפצעו בתקופת מבצע "עופרת יצוקה" ובמהלכו.

לתביעה זו יש חשיבות מיוחדת, כי מחוץ לעובדת היותה צודקת, היא גם מהווה אתגר למערכת המשפט האירופאית. זו, אשר עד היום טיפלה בתביעות שהועלו נגד ישראל באשמת פגיעתה בזכויות האדם של הפלסטינים במבצע זה, תיאלץ להתמודד עם הצד השני של מטבע המלחמה בעזה ולפסוק לצד מי הצדק. פסיקתו זו של בית המשפט החיצוני תאפשר לציבור בעולם ובישראל לפסוק דין משלו לגבי בית המשפט.

אוהד קמין

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים