474

 

תגובות לאירועי היום שבט תש"ע

קדושה ישראלית.

בעיצומו של יום הזכרון הבינלאומי לשואה הטיל אזרח ישראלי את נעליו בנשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש. שמעון פרס, ששהה באירופה בשל יום הזכרון מיהר לדבר עימה בטלפון ולעודד את רוחה. בין הדברים שאמר לאחר שהוקיע את המעשה אמר גם שהמוסד שבראשו היא עומדת הוא קדוש. בהתחשב בעובדה שפרס, שאינו שומר מצוות, נשא באותו יום נאום בפני הפרלמנט הגרמני, כשהוא מייצג בו את העם היהודי, מוזר שמצא לנכון להשתמש במושג "קדושה" בהקשר זה.

ריח רע.

במסגרת חקירת קבוצת שוטרים שנחשדו בהכאת פלסטיני הוצע לאחד מהם להיות עד מדינה ולהעיד כנגד חבריו, אך לאחר התייעצות שערך עם פרקליטו החליט השוטר שלא לקבל עליו את ה"תפקיד" וסירב להצעה. עם זאת, נשאלת השאלה באם מה שהניע את יוזמי ההצעה היא היותם בטוחים כל כך באשמתם של השוטרים או, אולי, מדובר בטכניקה מודרנית של חקירה שנועדה להכשיל את הנחקרים בלשונם.

בכל מקרה יש ריח רע ביותר לגישה זו וגם אבק של הוצאת דיבה נגד משטרת ישראל; במיוחד כשהדבר מגיע לתקשורת, הוא מרמז הן על אפשרות האמת שיש בהאשמה נגד השוטרים והן על היותם כה מוטים מבחינה מוסרית עד שהם מועדים להלשנה על חבריהם במטרה להשתחרר מסכנת פגיעה אישית.

נדיבות משוללת בסיס.

בכל פעם שבעיה צצה בעולם, החל מנזקיה של רעידת אדמה וכלה בבעיית פליטים, מתמלאים רחמניו בהצעות לעזרה. אלא שהקוץ שבאליה הוא שמדובר בנדיבות המבוססת על משאביהם של אחרים.

אנשי ארגון "אמנסטי", למשל, המאשימים את מדינת ישראל ב"יחס מחפיר" כלפי פליטים אפריקאיים, הציעו, כפתרון לבעיה שישראל תקים מסגרת בדיקה שתערוך הבחנה בין פליטים הנמלטים לישראל מחמת רדיפה לבין כאלה המבקשים לעבוד בישראל. אך בהצעתם לא נכלל שום רמז לבעיית מימונו של מבצע כזה. ואין ספק שאם תבצע ישראל בדיקה מסוג זה ותנסה לחייב בהוצאותיה את הפליטים הנזקקים לעבודה – או, אולי, את המציעים – לא יתקבל הדבר באהדה על ידי אנשים רבים, שמבחינתם האזרח משלם המסים הוא תמיד זה שיצטרך לשאת בכל הוצאות ביצועה של הצעה מסוג זה.

מלחמה של מהפכה וכניעה.

לאחרונה העפילה מלחמתם של ארגוני הטרור נגד מדינת ישראל לשלב נוסף ומתוחכם, הנעשה במימד הפוליטי-דיפלומטי, שבו תוקפת כנופיית אבו מאזן את ישראל באמצעות הוקעתה כ"סרבנית שלום".

בקרב הפתיחה של המערכה החדשה נפלה ישראל בפח עוד לפני שהתחיל, כאשר הודיע נתניהו על הקפאת הבניה ביהודה ושומרון. בהודעה זו הסכים, למעשה, הממשל הישראלי מראש עם ההנחה הפלסטינית שיש לרשות הפלסטינית הזכות לראות את הבניה היהודית כפעולה עויינת – ולפעול כדי להפסיקה.

מדובר במהפכה, שכן מעולם לא עשתה מדינה כלשהי ויתור כה מפליג כפי שעשתה ישראל, אשר פגעה בזכויות האדם והאזרח של מתיישביה כחלק ממו"מ עתידי עם צד מדיני זר. ישראל היא, כנראה, המדינה היחידה בהסטוריה שנכנעה לתביעת אויביה לפני פתיחתו של מו"מ כלשהו עימם.

תירוץ?

ימים מספר לאחר שנודע בציבור כי שר הבטחון אהוד ברק מתייחס בחיוב למכללת אריאל אמר השר לתקשורת כי "חינוך הוא הדבר היחידי שחשוב יותר מבטחון". נראה שיש באמירה זו משום נסיון להצדיק את מעורבותו כשר בטחון בעניני חינוך – ואולי גם נסיון להצדיק את מעורבותו בעניני סמכות רבנית.

אוהד קמין

 

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים