573

 

תגובות לאירועי היום אב תש"עא

ירושות.

הנשיא אובאמה אמר לאחרונה כי ירש את הבעיות הכלכליות של ארה"ב מהממשלים הקודמים. הצהרה מסוג זה, אשר נשמעה בעבר לא אחת גם משרי אוצר וראשי ממשלה בישראל, היא נכונה לגמרי - אלא שאין בה כדי לתרץ, להסביר או להצדיק את העובדה שהנשיא לא פתר את הבעיות שירש.

בדומה למתרחש בארה"ב, גם הבעיות שצפו על פני השטח בישראל בעקבות המחאות הרבות מצד הציבור לא התחילו עם נתניהו. חלק מהם – כמו שליטתו של הממשל ברובו ככולו של המתרחש בכלכלה – התחיל כבר עם קום המדינה, עת נקבעו העוולות היסודיות של מבנה השלטון בישראל, שאת פירותיהם אנו אוכלים עד היום. מחדלי המסורת הישראלית עדיין רחוקים מלהיפתר.

וכמו במקרה של אובאמה, שומה היה – ועדיין – על הממשל העכשווי לעשות ככל יכולתו כדי לתקן את עוולות הירושה ולא להתייחס אליה בכבוד. עוול, כשלים ואי צדק אינם ראוים לכבוד.

צעד בדרך הנכונה.

הפרופ' טרכטנברג, העומד בראש הועדה שהוקמה על ידי נתניהו לבדיקת אפשרויותיה של מדינת ישראל לטיפול בבעיית המצוקה, מציע לשנות את מערכת המיסוי.

בהתחשב בכך שהמיסוי בישראל הוא באמת הגורם המרכזי של אי המוסריות הממשלתית-מדינית של ישראל, זהו צעד בדרך הנכונה, העשוי להפוך את ישראל לחופשית יותר ובכך את כלכלתה לצודקת יותר.

חירות

השבוע התרחש אירוע שפעם נוספת יש בו כדי להכחיש את אגדות האימה על כוחו הבלתי מוגבל של הממון הקפיטליסטי להניע את העולם מבלי שגורם כלשהו יעז לצאת נגדו; בתקשורת דווח לנו כי ממש לאחרונה נרגע המסחר בבורסה של ניו יורק אחרי ששככו גלי ההדף של האירוע ההסטורי של הורדת דירוג האשראי של ארה"ב, שכמוהו כרעידת אדמה של כל מישורי הכלכלה העולמיים..

בשבוע שעבר אחזה פאניקה כמעט את כל העולם העסקי למשמע האפשרות שדירוג האשראי של ארה"ב יירד, ועלה החשש מפני מתן ציון שיפגע באומה המהווה מזה דורות את אמת המידה לערכים בכל העולם.

העובדה שארגון אנושי כלשהו איים על שלוותו של העולם העסקי כי לקביעת הציון הכלכלי על ידו עלולה להיות השלכה של פגיעה בהשקעות בכל העולם, מצביעה על כוחו של החופש במערב העשיר. שכן סוג כזה של איום כה גדול על נכסים כה רבים היה הופך לסכנת חיים מוחשית לגבי כל אחד מהמעורבים אם היה מדובר בדיקטטורה או במדינת משטרה.

העובדה שחברת האשראי יכלה לנקוט בצעד כה אמיץ לב מוכיחה כי רק בעולם חופשי יכול מי שמעז לתת ציון "נכשל" לארה"ב לעשות זאת תוך ניצול חופש ההבעה מבלי לחשוש לשלומו האישי.

הסיבה לתביעה

חוק כלים שלובים, כך נראה, פעל לאחרונה ביחסים שבין תורכיה לישראל, שכן סביר שמה שהביא לדרישת תורכיה מישראל להתנצל על אירועי ה"מרמרה" הוא השתיקה הישראלית, כלומר: השקט של ישראל לאחר האירוע שבו היתה אשמתה של תורכיה ברורה כל כך, והימנעותה של ישראל מלתבוע את תורכיה למשפט בבית משפט בינלאומי על תמיכתה במתקפה שהוסוותה כ"שיט של שלום".

כפי שקרה לא פעם, נראה ששתיקה זו של ישראל פורשה על ידי אויביה כאות של חולשה מוסרית, ואלה מיהרו למלא את הריק שנוצר כאשר לא מימשה ישראל את זכותה לתבוע את מי שפגע בה.

בהקשר זה, מעניין מתי ילמדו מנהלי המדיניות של ישראל כי חוסר פעולה מצידה לעולם איננה מתפרשת באופן חיובי – וכי תמיד תמיד יסיקו אויביה מחוסר פעולתה לא רק חולשה ביצועית אלא חולשה מוסרית והודאה באשמה. מבחינה זו סביר כי דרישתה של תורכיה להתנצלות ישראלית נולדה בירושלים.

אוהד קמין

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים