583

תגובות לאירועי היום תשרי תש"עב

ועדת הפרס של השידור הישראלי.

השבוע הודיע שדרן הרדיו הישראלי הממלכתי באכזבה לציבור על כך שעמוס עוז לא יקבל השנה את פרס הנובל לספרות. מכיוון שהענקת פרס הנובל, כמו במקרה שבו הוא ניתן ליאסר ערפאת, הפכה מזה זמן רב בעיני ישראלים רבים לאישור עולמי על היותו של הזוכה בו אדם שהביא תועלת גדולה לאנושות, כל מה שנשאר לאזרחי ישראל הוא להבין מדוע נחשבת יצירתו של עמוס עוז לכה חשובה מבחינה אנושית – וכנראה שלמומחי הרדיו הישראלי הפתרונים.

ערכי הדת במדינת ישראל.

"חופש דת ופולחן הם ערכים עליונים" הצהיר ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בדברים שנשא על "ערכי מדינת ישראל" בעקבות הצתתו המסתורית של מסגד בכפר בטובה זנגריה שבגליל העליון. דבריו של ראש הממשלה נאמרו כחלק מסערת התגובות הציבוריות הרבות שהניבה פעולת ההצתה מצד נשיא ישראל, בכירי הממשל, אנשי דת בארץ ובעולם ומי לא.

למעשה, חגיגה זו של הצהרות בעד חופש הדת והפולחן היו כה עזות עד שהם כמעט הביאו אותנו לשכוח את פעולות הריסת בתי הכנסת שמבצע הממשל ביש"ע ואת בתי הכנסת הבוערים בגוש קטיף...

איום טירוריסטי.

אחמדיניג'אד נשיא אירן טען לאחרונה כי הסכמת תורכיה להצבת מערכת התראה נגד טילים של נאט"ו בשטחה נועדה לפגוע באפשרות התקפה אירנית על ישראל באמצעות טילים.

מבחינה הגיונית ברור שמשמעותה המעשית של אמירה זו היא הצהרה על כוונת התקפה שיש לאירן נגד ישראל, ואף כי לא ניתן להוכיח מבחינה לוגית שזוהי כוונת הדברים או לבסס עליהם תביעה משפטית אין ספק לגבי כוונתו של המנהיג המוסלמי לאיים על ישראל.

בהתחשב בקשר שקיים בין אירן לבין ארגוני הטירור, אין ספק שאדם כמו אחמדיניג'אד מודע לכך שדבריו עלולים לעורר במערב בכלל ובישראל בפרט תחושת טירור – ויש בדבר כדי לגרום למדינת ישראל לתבוע תגובה ראויה מן העולם המערבי. בהתחשב בידע, בתמיכה ובהקצאת המשאבים של המשטר המוסלמי-קיצוני לטובת ארגוני הטירור המוסלמיים הכוללים את החיזבללה ואת החמאס, מתבקש כבר מזמן להכניס את אירן לרשימת ארגוני הטירור המאיימים על כל אדם בעולם החופשי.

מסורת העיתוי.

85 אסירים בטחוניים הכריזו על שביתת מחאה בדיוק בערב ראש השנה. בבחירת ערב החג לצורך הכרזה זו יש משום נסיון ברור לנצל את העובדה שכל מעייני עם ישראל נתונים להכנות לחג ולפיכך כל הפרעה, ולו הקלה ביותר, הופכת לבעלת תהודה חזקה בציבור הישראלי.

סוג זה של עיתוי קיים גם בקשר בין העובדה שועד פועלי הרכבת בחר להשבית את קו הרכבת החדש שנפתח בין ראשל"צ לתל-אביב בדיוק ביום ובשעה שבהם היו מוכנים שר התחבורה וראש עיריית בת-ים לחנוך את הקו בטכס לקראת נסיעת הבכורה שלו, לבין העובדה שכאשר המורים מכריזים על שביתה היא מכוונת בדיוק ליום פתיחת שנת הלימודים. כל זה קשור באומנות העיתוי המסורתית המופעלת על ידי הפועלים נגד מעסיקיהם, ברוח מלחמת הקודש המרכסיסטית בין הפרולטריון לקפיטליסטים.

על נחשים, ילדים ורשויות.

ברדיו נמסר על כך שאחרי שבביתו של אדם נתגלה שגידל עשרות נחשים הוצאו משם ילדיו והועברו להשגחת רשויות הרווחה. בתשדיר החדשות שסיפר על הדברים לא מצאו לנכון להסביר את הקשר בין שתי העובדות, כנראה על יסוד ההנחה שדי לאזרח לשמוע על הקשר נחשים-ילדים כדי להסיק שמדובר בסכנה לילדים, אך ניתן גם להבין את הקשר בין רשויות השלטון המעורבות כסכנה לזכויות האזרח .

אוהד קמין

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים