595

תגובות לאירועי היום טבת תש"עב

חינוך לא חינוכי.

עם אישורו של "חוק חינוך חינם לגיל הרך", אשר ראש ממשלת ישראל מצא לנכון לשבחו כ"תיקון עוול הסטורי", יש מקום לראות בחוק זה דווקא את אחד הביטויים המובהקים של חוסר חינוכיות.

קודם כל יש ערך לא מוסרי בלימוד הציבור על קיומו של ערך שהציבור מקבל חינם. חובה, בהקשר זה, לציין כי גם אם מקבל אזרח שירות כלשהו בזכות מסים ששילם, אין הוא מקבל אותו באמת חינם, שכן המושג "חינם" מכוון לקבלת ערך ללא תשלום. חשוב יותר הוא להדגיש, בהקשר זה, כי על חינוך ראוי לכוון את הלומדים לערך העמל וכך, גם אם היתה בכלל אפשרות לקבל דבר בחינם, לא היה זה חינוכי.

מטרות לגיטימיות.

בזמן שפעם נראה היה שאנשי ציבור פועלים למען כלל הציבור, נראה שלאחרונה מבינים אנשי ציבור כי עליהם להחזיק – לכל ענין חירום כלשהו – ברשימה מוכנה של קבוצות, מגזרים או גופים שלמענם הם פועלים במיוחד. למשל "השכבות החלשות, הסטודנטים והנכים" – אלה שמות הקבוצות שצוטטו בימים האחרונים ברדיו הממלכתי על ידי השר אלי ישי כאשר ביקש להעביר לתקשורת הסבר לגבי הסיבה שבגללה קרא לגופים המוניציפליים לצאת בביקורת על מדיניות האוצר ש"כפתה" על הרשויות להעלות את הארנונה.

באותה רוח, רק לפני שבוע, בטכס הדלקת נר ראשון של חנוכה בבסיס צה"ל אמר נתניהו כי "אין לקבל פגיעה בחיילי צה"ל, בשוטרים, בערבים ובמסגדים" (בסדר זה בדיוק).

שאלה בטחונית.

מה ניתן להסיק מהאזנה לידיעה ש"שר הבטחון אהוד ברק מגנה את השימוש בסממני השואה שנעשה בהפגנת חרדים שנערכה לאחרונה"?

שיש בתקשורת הממלכתית מי שחושב שדעתו של שר הבטחון ברק על התנהגות החרדים חשובה.

עדות בסימן שאלה.

בתקשורת סופר לאחרונה על סכסוך שהוביל לרצח ביפו. בין היתר, נמסרו לציבור פרטים בנושא, אשר, לפי התקשורת, נמסרו לה מפי "גורמים ביפו המעורים בסכסוך".

באמירה מסוג זה מבוטאת התדרדרות החמורה במצבה של רשות השידור הממלכתית, שכן בכך נעשה צעד נוסף בזילות התקשורת אפילו כבית משפט ציבורי; הרי שום רשות שופטת המכבדת את עצמה לא היתה מעזה לקחת ברצינות את עדותו של "גורם המעורב בסכסוך", כפי ששום שופט לא היה רואה ערך רציני בדברים שבאו מפיו של עד אלמוני.

הציבור הישראלי, המקיים את רשות השידור, יכול ללמוד מכך על מידת הערכתו על ידי הממשל.

אחווה פמיניסטית.

מגמה בינלאומית משותפת של אחוות נשים קושרת את נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש להילרי קלינטון. בזמן שהגב' בייניש הודיעה כי היא חרדה למפעל החוקתי בישראל בכלל ולחוק יסוד הזכויות החברתיות בפרט מצאה לנכון הילרי קלינטון להתלונן בפני בכירים מצריים על פעולות הצבא המצרי נגד ...נשים.

מה שאופייני למגמה זו הוא היעדר בוטה של שוויוניות אשר מפעיל העדפה בלתי צודקת שוב ושוב לגבי נשים מבלי לתת את הדעת על הבעייתיות המוסרית שיש באי צדק זה, כאשר הוא מקודם על ידי נשים שמעמדן הבכיר מאפשר להן להטיל משקל גדוש ב"אפלייה מתקנת" על הנושאים בהם הן עוסקות.

אוהד קמין

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים