597

תגובות לאירועי היום שבט תש"עב

בטחון ישראל, ההרתעה והמציאות.

ראש אגף המודיעין, האלוף אביב כוכבי, סקר ביום חמישי האחרון (2.2.12) במסגרת כנס הרצליה ה-12, את מצבה הבטחוני העדכני של מדינת ישראל. בין היתר התייחס לאיום האויב הלבנוני:

"התעצמות האש בטילי קרקע-קרקע, גדלה בצורה משמעותית... ...בידי אויבינו יש כיום כ-200,000 רקטות וטילים המסוגלים לפגוע במדינת ישראל. רובם בטווחים של 40 קילומטר, אלפים גם למאות קילומטרים. יותר טילים ורקטות נמצאות בעומק שטחו של האויב, תוך מזעור אפקטיביות התמרון של צה"ל, שמבחינתם לא יגיע אל המרחבים האלו. יותר טילים מגיעים לעומק שטח ישראל ,למרכזי האוכלוסייה. כל גוש דן מכוסה בקשת הטווחים הזו – מסוריה, לבנון ואיראן. ראשי הקרב של הטילים האלה הופכים קטלניים הרבה יותר, בהיקף של מאות קילוגרמים. הדיוק הולך וגדל. כל המערך הזה הופך מבוזר יותר, מוסתר יותר ומשובץ בתוך סביבה אורבאנית, בכל בית עשירי בלבנון יש מחסן טילים או עמדת שיגור".

וכאשר, לאחר מכן, הוא מרגיע את אזרחי ישראל לאור התיאור המפורט של הסכנות, אמר הבכיר:

"אנו עומדים בפני מזרח תיכון שיהיה עוין יותר, איסאלמיסטי יותר." והוסיף: "אנו מנהלים תהליך מקיף שבוחן את דרכינו ולא משאיר אבן אחת במקומה. אנו בוחנים בסכין חדה וביקורתית את התאמתנו אל המציאות. ...ההרתעה הישראלית נשמרת. "

דווקא בשל כך שלאור הדברים שלעיל ניתן להבין למה מתכוון ראש אמ"ן כשהוא אומר "מציאות" יש מקום לפקפק בהנחתו ש"ההרתעה הישראלית נשמרת". למעשה, ניתן להתרשם מן הדברים שכל עוד ישמרו אויבי ישראל על חוקי המלחמה המוסכמים בעולם תוכל ישראל להתמודד בהצלחה בכוחה הצבאי כנגד התקפות מאות אלפי טילים וגם עם נשק גרעיני – אך לא לעולם חוסן.

דווקא עליית האיסלם, שאינו מכיר בחוקי העולם המערבי, עלולה לכפות עלינו בדיקה מחודשת של חוקי המציאות, כדי להתעדכן- ולעשות זאת באמצעות מסורת ישראל . רוחה של זו, דוגמת "הבא להורגך השכם להורגו", עשויה להיות מקור לערכי מציאות מתאימים יותר למדינה. אם, למשל, יפנה צה"ל של ימינו למקורות השראה כמו אהוד בן גרא, שהרג במו ידו את מלך האויב – וידאג שהעולם יידע על מגמה מציאותית חדשה זו של ישראל – יתחילו אנשים כמו אחמדיניג'אד, נסראללה ואבו-מאזן לדאוג הרבה יותר לבטחונם הם מאשר למספר ראשי החץ שברשותם.

מעורבות בטירור.

"ליד ג'נין עצר כוח מסתערבים שני מבוקשים אנשי חמאס שהיו מעורבים בטירור" נוסח הודעה זו, שנשמעה על ידי השידור הממלכתי הישראלי בתחילת השבוע שעבר, הוא מוזר למדי, שכן ניתן להבין ממנו שיש אנשי חמאס שאינם מעורבים בטירור.

ואולי אין צורך להזכיר כי הסיבה שבגללה נשמע הדבר כסתירה ברורה היא שמבחינה הגיונית אין אפשרות להיות חלק מארגון החמאס, המוגדר כארגון טרור, מבלי להיות מעורב בטירור.

שליט ולפיד – המשותף.

גלעד שליט ויאיר לפיד נכנסים לפוליטיקה. לכל ברור כי הם מביאים עימם לנישואין אלה נדוניה אלקטורלית נכבדה, הנובעת מהעובדה שבמשך זמן ארוך הצליחו לתפוס את מודעותו של האזרח הישראלי ולשלוט בה בגדול, אם כי מסיבות שונות לחלוטין זה מזה.

ועל אף השוני הגדול בין הנסיבות שמתאימות אותם (לכאורה) לפוליטיקה יש לשניהם דבר משותף אחד: שלא נמצא היום בעולם אדם חי שיודע בדיוק מה הם חושבים לעשות בעולם הפוליטי.

לפיכך אין כמו עובדת היכנסם של שליט ולפיד לפוליטיקה הישראלית כדי להעיד על המידה שבה נמצאת זו במצב ירוד.

אוהד קמין

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים