599

תגובות לאירועי היום שבט תש"עב

שלום ופשרו.

"אם תקצץ ארה"ב את הסיוע הכלכלי למצרים תבדוק מצרים מחדש את הסכם השלום עם ישראל" – כך התבטא לאחרונה בכיר מצרי, חבר תנועת האחים המוסלמים.

במילותיו אלה חשף הבכיר עד כמה (בעיני המצרים המוסלמים) מהווה השלום עם ישראל – שאותו רואים ישראלים רבים כמהות בעלת ערך עצמאי, המבוססת על אחווה ורצון טוב - איננו אלא תוצר של הסכם המבוסס על שקר, כמו כל מערכת יחסים שנקנית בכסף.

לפחות בעיניים מצריות, מהווה הסיבה היחידה להסכמה לקיום יחסים עם ישראל – כמו בכל מעשה של אהבה פרוצה – אתנן אמריקני קלאסי (ממון במובנו הרדוד, השטחי והנצלני ביותר) – מה שעושה את אמריקה, שבראה את השלום הכוזב הזה, ואת כל שותפיה לענין, ללא יותר מאשר סרסורים.

מקורות האלימות.

המגזר הערבי אחראי ל67% ממקרי הרצח שבוצעו בישראל בשנת 2011. נתון זה הוצג לאחרונה לחברי הכנסת בישראל, אך תעודת עניות מיוחדת מהווה ההקשר שבו הוצג: בהצגת הדברים נקשרו הם לבעיות האבטלה הקשה שקיימת במגזר זה – ולא מן הנמנע שמטרתו של דבר זה היא להצביע על קיומו של קשר סיבתי בין אבטלה לאלימות.

הדבר מראה עד כמה, בחוגים מסויימים בישראל, לא נס ליחו של המיתוס הסוציאליסטי מרכסיסטי שמצביע על האלימות כפועל יוצא של נסיבות כלכליות קשות – או, במלים פשוטות: שוב מצדיקים הסוציאליסטים מעשי רצח על ידי מצוקה ועוני, שאותם הם רואים כמקורות לגיטימיים של אלימות.

וכדאי לזכור טיעון מופרך זה כקו הגיוני אחד המחבר בין כל מחאותיהם של כל אלה שרואים עצמם מדוכאים "חברתית" – החל מאנשי מחאת רוטשילד וכלה בערבים – ובמיוחד הפלסטינים - המצדיקים את אלימותם נגד אזרחי ישראל בכך שזו אחראית לגזילת משאביהם.

מקום בתודעה.

גופתה של ויטני יוסטון, הזמרת המעוטרת שנפטרה במפתיע, הובהלה לבדיקה לגבי סיבת מותה, כאשר התיאוריה המרכזית בענין אומרת שטבעה באמבטיה. במקביל, עוסקים בישראל במותו של לוחם צה"ל המעוטר תא"ל אהרון דוידי, שנחשב כאחד ממייסדי מהפכת הצנחנים בשנות ה50, והיה, ללא ספק, אישיות חשובה של ישראל ואחד מהוגי הדעות המרכזיים של צה"ל.

אם ייעשה סקר בענין היכרותם של אזרחי ישראל הצעירים את שני הנפטרים האלה, אין ספק כי מבחינת תפיסתם מקום בתודעת הציבור בכלל והישראלי הצעיר בפרט תגבר יוסטון על דוידי בהפרש ניכר, אף כי תרומתו של דוידי לישראל גדולה לאין ערוך.

ומעניין לשאול: האם כדי לברר מדוע קיים ניגוד כזה בין מודעות הציבור לנפטרים אלה לבין תרומתם המעשית לחייו ניתן לשאול מה עשה משרד החינוך בנושא.

על החומר והרוח בחינוך.

במשרד החינוך הצהירו על תוספת של אלפי שעות חינוך למדעים בחטיבת הביניים בשנים האחרונות. לדבר זה יש משמעות מיוחדת על רקע היוודע העובדה שלפי בדיקה מדגמית שנעשתה הסתבר כי מקצוע כמו כימיה בולט בהיעדרותו מתכנית הלימודים – מה שהביא כבר להחלטותיהן של מספר חברות מסחריות שמקצוע הכימיה ביסוד פעולתן להחליט להפסיק את פעולתן בישראל.

אין ספק שמידע מסוג זה גורם לבכירים מסויימים במשרד החינוך לחוש לחץ מה. אך מאידך, לא נראה שיש במשרד זה מי שמוטרד מכך שיש בישראל אזרחים רבים שאינם יודעים כמעט דבר לגבי מושגי יסוד במסורת ישראל – או שלא זכו מימיהם לשמוע על קיומו של בטהובן.

אוהד קמין

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים