601

 

תגובות לאירועי היום ניסן תש"עב

על אמונה ומצפון

בין הכותרות שהקדישה העיתונות לפרישתה של נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש היתה גם כותרת כזו: "בייניש: מילאתי את שליחותי על פי מיטב אמונתי ומצפוני".

בלי שום רצון לעשות קשר תכני בין הדברים, עובדה היא שבדיוק מלים אלה – אמונה ומצפון - יכולות, בדיוק באותה מידה, להיות גם חלק מהצהרתו של כל מחבל-מתאבד, ההורג את עצמו כדי לקחת עימו יהודי....

כשהרשות נתונה לרשויות

לאחרונה, בהקשר של מתן הרשות לתלמידים להגיע לבתי הספר תחת איום הטילים מעזה, היו בכירים במערכת הבטחון שהתבטאו בקשר לכך שראשי המועצות בדרום רשאים לקבל החלטות ביחס ללימודים המתנהלים בתחומן.

אחרי שאזרחי ישראל הורגלו לכך שהעיריות, הרשויות האיזוריות והמועצות המקומיות עוסקות בנושא החינוך ביחד עם מערכת החינוך, זו היתה רק שאלה של זמן מתי יקבלו אלה לידיהן גם את הרשות והסמכויות לקבוע את בטחונם של הילדים שנמצאים בתחומיהן.

כי כנראה מה שמוסכם על כל אלה הוא שבין אם מדובר בעניני חינוך, בטחון או רשות אחרת, החשוב ביותר הוא שהרשות לקביעית בטחונם של התלמידים לא תינתן להוריהם.

זכות ההגנה העצמית

"לישראל הזכות להגן על עצמה" הצהיר ראש הממשלה נתניהו בעת ביקורו בקנדה במסגרת סיורו באמריקה הצפונית. זה היה לאחר שדן עם הנשיא אובאמה באפשרות שישראל תפעל באופן עצמאי נגד אירן, המאיימת עליה כבר מזה מספר שנים.

אך בעצם העובדה שנתניהו נאלץ להצהיר על מה שהוא, אולי, העקרון הפוליטי היסודי ביותר בהסטוריה של העולם, יש משום תעודת עניות שכן משמעותו המעשית היא שמדינה כמו ישראל, שהיא חלק מהעולם החופשי, מוצאת לנכון להתחנן על זכות ההגנה העצמית שלה בפני אומה המתיימרת לעמוד בראש העולם החופשי, כאילו ביכולתה של זו להרשות לה לפעול ע"פי זכותה.

רווח כפול

"יהיה מחיר כבד לתקיפה ישראלית באירן" –אמר בשבוע שעבר הנשיא אובאמה לתקשורת, מבלי לומר במפורש מאיזה כיס יבוא המחיר. אך המשמעות המעשית של הצהרה זו היא, למעשה, לא נזק אלא רווח כפול, שכן לא רק שישראל – אם תתקוף את אירן - תרוויח את כל מה שיושג על ידי מלחמה צודקת; היא גם תרוויח את ההתנתקות מנשיא אמריקני לא צודק, שבשעה קשה זו מהווה עבורה מטרד ונטל. .

גדעון לוי כסמל

העיתונאי גדעון לוי מתח, במאמר שפרסם ב"הארץ", ביקורת על פעילות ישראל נגד הגרעין האירני.

אך בעוד שנכון הדבר שגישתו של לוי חושפת פגם עמוק בנפש היהודים הסובלים משנאה עצמית, מייצג לוי עצמו חולשה קטנה ביחס; בהתחשב בכך שהמאמר שבו הוא מבקר את מדינת ישראל התפרסם בעתון "הארץ", יש לראות את העתון הזה, על כל תומכיו (החל מרמת המו"לות שלו וכלה באחרון קוראיו) כבעייה הגדולה יותר של העם היושב בציון.

את כל המכלול התומך של "הארץ" - החל ממו"לותו וכלה בקוראיו - יש לראות כגידול סרטני המאיים עלינו לא פחות מהגרעין האירני – וביחס אליו יש להבין את גדעון לוי רק כחיידק, סימפטום אחד מרבים, וסמל, של גידול זה.

אוהד קמין

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים