611

תגובות לאירועי היום סיוון תש"עב

מחשבת ישראל

בעת מבחן במחשבת ישראל שנערך באחד מבתי הספר בישראל התחולל עימות חריף בין שני משגיחים מטעם משרד החינוך, שהתדרדר עד כדי מאבק אלים, שהחריף עד כדי כך שהתלמידים שהשתתפו בבחינה היו צריכים להפריד בין הנצים.

אירוע מסוג זה יכול לעורר שני סוגים של מחשבות, שהציבור יכול לבחור מביניהן את הנראית לו ביותר: האחד הוא שיש במריבה מסוג זה יישום בפועל של נושא הבחינה, מחשבת ישראל. השני: שריב אלים מסוג זה הוא דוגמה מובהקת למה קורה למחשבת ישראל אם הטיפול בה נעשה על ידי הממשלה...

מקרה גבול

עם נסיעתו של הנשיא פרס לארה"ב לצורך פגישה שבה הוא אמור לקבל מאת הנשיא אובאמה את מדליית החירות האמריקנית, מתגבר הלחץ הכללי המופעל על שני הנשיאים לשחרר את פולארד. אך ככל הנראה לא ישוב פרס עם פולארד לישראל, כי אין די בלחצים כדי לגרום לנשיא האמריקני כדי לשחרר את האסיר היהודי.

כך או כך, ממחיש המקרה של יונתן פולארד ובמיוחד חוסר האונים של כל מבקשי טובתו לעשות לשחרורו את גבול יכולתו של הנשיא אובאמה; נראה שפולארד מציין את גבול יכולתו של האיש ה"כל יכול" שלכאורה יש בכוחו להחליט על פתיחה במלחמת עולם שלישית.

עוורון

ביום ד' 6.6.12, שהוצהר כ"יום העיוור", התקיימו בתחנת "קול המוסיקה" שעתיים של מחווה לעוורים, שבהן הושמעה מוסיקה שחוברה על ידי עוורים וניתנה הזדמנות לעוורים לשיר ולנגן מעל גלי האתר. נילי זיידל, מלחינה וזמרת עיוורת, שהתארחה באולפן התחנה, בחרה לשיר את IMAGEN של ג'ון לנון. כשהציגה את השיר, לפני ששרה בעברית על "עולם של אהבה" שבו "נבנה עתיד לשנינו באותו מקום" ואת מלותיו של לנון "דמיינו שאין מדינות לחיות או למות למענן – וגם לא דתות." היא הצהירה כי תשיר באנגלית, עברית וערבית את השיר ש"אין מאחוריו שום מסר פוליטי"...

הודאה.

אחרי כשלון ההצבעה על חוק ההסדרה מצא לנכון הח"כ רוני בר-און לשבח את נתניהו על שבלם את חוק ההסדרה ושמר בכך את שלטון החוק. דבר זה מעלה את השאלה האם אין הח"כ מבין שבכך הוא מצהיר, למעשה, שהיחס בין הליך ההצבעה בכנסת לבין החוק הישראלי איננו כזה של שני היבטים של מהות אחת אלא של עימות בין שני מהויות מנוגדות.

ולפחות בהקשר ההתיישבותי, מהווה הדבר הודאה בכך שחלק מבכירי הציבור המאיישים את בית הנבחרים בישראל אינם רואים במערכות החוק הקיימות במדינה מנגנונים המסדירים את פעולות הממשלה אלא גורמים המונעים ממנה ליישם את מחוייבויותיה לבוחר.

החוק, הסמכות והכבוד.

במטרה מוצהרת "להגן על כבודם של הספרות והסופרים" בישראל נאבקת בימים אלה הח"כית לימור לבנת לקבוע בחוק כי מחירו של ספר לא ישתנה במשך שנה וחצי מאז הוצא לאור. מעניין אם יכולה הח"כית להשתמש בסמכותה גם כדי לקבוע בחוק שבישראל לא יודפסו ספרים לא טובים.

אוהד קמין

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים