613

תגובות לאירועי היום תמוז תש"עב

הקשר?

בין האירועים המתרחשים לאחרונה בדרומה של ישראל, עוררה הימצאותם לאחרונה של שרידי טילים שנורו מעזה ליד מצפה רמון סימני שאלה לגבי הנימוק שהביא את משגריהם לבחור את העיירה הדרומית כמטרה. לאחרונה, במסגרת טכס סיום קורס קצינים צה"לי, הצהיר הרמטכ"ל על כך ש"צה"ל מוכן במלוא עוצמתו להתעמת עם כל מתקפה שתגיע מרצועת עזה, סיני או מצרים".

כידוע לרבים, קורס הקצינים של צה"ל נערך בבסיס מצפה רמון שבנגב, בסמוך לעיירה זו. האם יכול להיות שזהו הקשר שבגינו ביצעו יורה הטיל ו/או הרמטכ"ל את פעולותיהם?

צדק חברתי חוצה גבולות.

יום לאחר שהח"כ זהבה גלאון הוקיעה את "השימוש המוגזם שעשתה המשטרה באלימות" כשפעלה נגד המפגינים למען צדק חברתי ברחובות תל-אביב, הצהיר הנשיא הנבחר החדש של מצרים כי הוא יפעל "לאחד את השורות למען חירות וצדק חברתי".

לאור דברי הנשיא נראה שבין הונדליזם שביצעו הפעילים בתל-אביב לבין זה שערכו המוני מפגינים בקהיר קיים יחס של אחווה, אשר חוצה גבולות בקשרו זה אל זה את הישראלים והמצרים המחזיקים ברעיון של צדק חברתי שמשמעותו המעשית היא שוויון ערך בין צדק להרס.

הבדלי מנטליות.

מדי יום ביומו מדווחת התקשורת לפחות על עשרות בני אדם שנהרגו בקרבות בסוריה, כאשר התקשורת עצמה איננה יודעת לספר מי בדיוק ההורגים והנהרגים ומצהירה על "אזרחים", "נשים", "ילדים", "כוחות הבטחון" כאילו יסייע הדבר למאזין להם להבין מי הטוב והרע בסיפור הסורי.

לפני זמן מה נודע כי אנשי ארגון זכויות האדם "אמנסטי" שמעו עדויות מאזרחים סוריים שסיפרו להם על מעשי זוועה שנעשו כלפיהם על ידי השלטון הסורי. הארגון קורא למועצת הבטחון להביא להטלת אימברגו על העברת נשק לשלטון הסורי ולהעביר את ענינה לביה"ד הבינלאומי.

לאור הצהרות "אמנסטי" ניתן לחשוב כי מתבהרת התמונה לגבי הטוב והרע בסוריה של היום, אך הריאליסטים שבינינו יודעים כי כשעוסקים במזרח התיכון, יש לקחת בחשבון את עובדת היות העמים הערבים בעלי מנטליות שונה לגמרי מזו שקיימת בעולם המערבי – ומשמעותו המעשית של דבר זה אחת: שהאדם הערבי הוא שקרן.

היותו של האדם הערבי כזבן ובדאי מבחינת המנטליות התרבותית שלו פוסלת אותו לעדות – ועם כל הכבוד לרצון הטוב שמגלה "אמנסטי" יש ספק במידה שבה ניתן להאמין לעדים שמצא בסוריה.

חווייה תרבותית.

בשלטי חוצות גדולים ניתן לראות לאחרונה פרסומים ללימוד השפה הגרמנית, שהכיתוביות בהם אומרות "ללמוד גרמנית לחוות תרבות". בכל פעם שאני רואה את הדבר אני שואל את עצמי מה חושב לעצמו ניצול שואה שרואה את הדבר, אחרי ש"זכה" לחוות את התרבות הגרמנית באופן בלתי אמצעי על בשרו...

איפה ואיפה.

עם הישמע דבר הפגיעה במסגד מוסלמי מיהר ראש הממשלה בנימין נתניהו לגנותה, ובזריזות מצא לנכון להצטרף אליו יו"ר מועצת יש"ע כששניהם מוקיעים את המעשה כ"דבר הגורם נזק להתיישבות." ויש משום "איפה ואיפה" בדרך שבה ממהרים אנשי ציבור בישראל למחות על פגיעה בערכי דת מוסלמיים לעומת האדישות או האיטיות שבה הם מתייחסים לפגיעות בנכסי היהדות.

אוהד קמין

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים