615

תגובות לאירועי היום תמוז תש"עב

דו"ח מבחן.

מעבר לכך שהדו"ח שהכין השופט אדמונד לוי על מעמד ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון מצטרף לערימה לא קטנה של חומרים התומכים בלגיטימציה של ההתיישבות היהודית ובזכויותיה, מהווה הדו"ח את כל התשתית הנחוצה כדי שאנו, אזרחי ישראל, נוכל לבחון מה באמת קובע את מדיניות הממשלה ביחס להתיישבות ביו"ש.

העתיד הקרוב יראה עד כמה תהיה מדיניות הממשלה מבוססת על המוסר, הצדק והחוק, המתבטאים בדו"ח זה – או, אולי, על גורמים אחרים המנחים אותה.

בסה"כ, המאמצים שהשקיעו גורמים רבים בשנים האחרונות כדי להעניק לגיטימציה להתיישבות היהודית בשטחי ארץ ישראל אופיינו כולם בנסיון להתאים את עצמם לקני המידה, אמות המידה והערכים שהממשלה הציגה כמקובלים עליה, החל מהחוק הבינלאומי, המשך במסקנות בג"ץ וכלה בחוקים שנחקקים בכנסת ישראל (אם האויב הרשה שייחקקו). על כל אלה נוספו התשתית המסורתית שמעניקה את שטחי ארץ ישראל לעם ישראל בשם ערכי הקודש העתיקים וההסטוריים שלו – ועבודות משפטיות חשובות הנוגעות לתשתיות חוקיות המקובלות על הקהילה הבינלאומית, כמו זו של ועידת סן רמו, שהמשפטן גריף הקדיש לה פרק מיוחד בעבודת חייו בנושא זה.

דאגה

באותו זמן שבו אבו מאזן הכריז על כך שתנאי לשיחתו עם נתניהו יהיה הכרזת ישראל על הפסקת הבניה ביהודה ושומרון, נציגי ה"רביעיה הבינלאומית" וארגון האו"ם הביעו דאגה הן כלפי ירי הטילים מעזה על ישובי ישראל והן מ"המשך הבניה של ישראל בהתנחלויות".

כל מי שהצדק והיושר הם בין ערכיו צריך לראות בדאגה הצהרה זו, בשל שני היבטיה הלא מוסריים: א. קבלתם העקרונית של נציגי העולם את עמדתה של הרשות הפלסטינית לגבי היות הבניה בהתנחלויות מענינה. ב. הסכמתם של נציגי העולם על הצבתם של הבניה הישראלית וירי הטילים נגד ישראל באותו מישור, כשני סוגים של אלימות.

אם תשתוק חשראל על הבעת עמדה זו יעיד הדבר על דאגתה של ישראל מ"בידוד בינלאומי" – וזה הדבר שצריך להדאיג אותנו יותר מכל, כי הוא מעיד על תבוסתנו במלחמה העקרונית, שהיא החשובה מכל, הן על היות ארץ ישראל שייכת לעם ישראל והן על היות הצדק בחלקנו.

בחירות ריקות.

לאורך כל המהלך שבו נבחר נשיא למצרים, הבליטו הדיווחים המפורטים על המהלך שוב ושוב את עצם העובדה שמחד זו הפעם הראשונה שבה מתקיימות בחירות בארץ זו - מה שכמובן מחמם את לבם של כל אלה שמאמינים באליל הבחירה הדמוקרטית כעדות לקידמה וחירות. אך מאידך – וזה הקוץ שבאליה – שבשום דרך לא נודע לציבור הישראלי מהו תוכנו של כלי הנשיאות הזהת

התקשורת הישראלית נמנעה לגמרי מלהצהיר בדרך כלשהי על תכנים כלשהם של הבחירות לנשיאות מצרים – שלא לדבר על הנושא החשוב לנו כל כך: השקפתו של הנשיא החדש על מערכת היחסים שבין מצרים לישראל.

ולא רק שאין לנו, למעשה, מושג לגבי השקפותיהם של המועמדים לנשיאות, החל מהרעיונות שבהם הם דוגלים, אלא שלא ידוע לנו בכלל מהי סמכותו של נשיא במצרים לאור החוקה המצרית – ומהו מעמדה של חוקה זו.

משמעותה של הצהרה.

די בעובדה ש"שילוב במעגל העבודה של החרדים" היא אחת המטרות המוצהרות של של דיוני ועדת פלסנר כדי שנבין ממנה – אם לא נחשפנו לחינוך האנטישמי שקיבלנו – כי החרדים טפילים.

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים