621

תגובות לאירועי היום אלול תש"עב

תעשיית הכזבים.

לפני יומיים, בקטע הכביש המהיר שלפני בניני הבורסה ברמת גן, אירעה תאונה לילית שבה נפגעה מכונית פרטית אשר חצתה גדר הפרדה בין שני מסלולים תוך נסיעה במהירות גבוהה. בין אלה שנתאספו לבחון את תוצאות התאונה מקרוב התפתחו שיחות שבהן הציגו הנוכחים תיאוריות לגבי מה שגרם לתאונה. מול מי שאמר שכנראה הנהג האזין לטלפון הנייד שלו תוך כדי נסיעה הציב אחר רעיון משלו, שגרס כי אין ספק שהנהג היה מסומם. למותר לציין כי על אף שלא היה כל יסוד לרעיונות אלה לא מנע הדבר מהמדברים להפריח את הגיגיהם כאילו היו אמת צרופה.

דמיון מה ניתן למצוא בין אירוע זה למצוד הציבורי הכלל ארצי שנערך בימים האחרונים אחרי הנהג השיכור ברבי, שהרבה לפני שנתפס הוא כבר נשפט על ידי הציבור בישראל ולא היה חסר הרבה כדי שיסתבר שגזר הדין בענינו כבר בוצע כדי לחסוך מן הציבור הוצאה כספית מיותרת.

רוח הדברים בתרבות הישראלית מכוונת את כלל האומה לקפוץ למסקנות הרבה לפני שמתברר מי אשם במה ולמה. המחסור בעובדות בהקשר זה חמור הרבה פחות מריבויין של העובדות המופצות על ידי התקשורת, המשטרה ושאר מפריחי שמועות.

במיוחד כשמדובר בכוחות התקשורת, הרי שאלה – כדי להשיג זה על חשבון זה יתרון של תשומת לב ציבורית – יתנו פרסום לכל דחליל שמועה חיוור שנישא באוויר ובדרכם ירמסו כבוד, צדק וחיים של רבים מבלי לבלום את מירוצם לחשוב על השלכות מעשיהם.

עצימת עיניים תוך נהיגה.

בימים אלה, שבהם עוסק הציבור בנושא נהיגה תחת שכרות, אשמים מובהקים בפשע זה הם דווקא מנהיגי ישראל והעולם, השקועים לא רק בנהיגה אלא בהנהגה במצב של חוסר הכרה לא פחות מכל נהג שיכור; בעיצומו של הויכוח המתנהל בענין זכותה של ישראל לפגוע בבריון האירני המתחמש בנשק גרעיני והמאיים לחסל אותה, הולכות ומתפתחות מלחמות פנימיות בלבנון, סוריה ומצרים, שהעולם מתייחס אליהן כאילו הן חסרות השלכות עולמיות.

היחס כלפי עימותים אלימים אלה מצידו של העולם הוא כזה המתאים לסכסוכים מקומיים בין כנופיות רחוב. אך יש בגישה זו מידה רבה של התעלמות מסוכנת – ובמיוחד מצידה של מדינת ישראל; הרי סוריה, מצרים ולבנון אינן נמצאות על אי בודד באוקיינוס רחוק אלא מקיפות את ישראל מכל עבריה – וכולן חמושות לעייפה בנשק חם ובמצבורים לא ידועים של חומרים המשמשים למלחמה בלתי הסכמית, כמו גזים, חומרים כימיים ולא מן הנמנע שאולי אף גרעיניים (בכוח או בפועל).

עוורונם של מנהיגי ונהגי המדיניות העולמית במערב בהקשר זה גורמת להם לנהוג במלחמות הבית שבין הערבים תוך שהם נותנים להם ליהנות מחסינות הראויה לבני אדם תרבותיים וחופשיים – אך במציאות ברור שהתרבויות שבהן מדובר הן תרבויות של בני אדם חטאים, שלא ניתן למצוא בהן את ההערכה, החמלה ומידת הכבוד הנהוגה בעולם החופשי כלפי ערכים אנושיים.

בין מסורת דתית לרפואית.

פסק דין של בית משפט גרמני נגד עריכת ברית מילה, על יסוד ההנחה שמדובר בפגיעה בזכויותיו של התינוק מחולל לאחרונה סערה בקרב הקהילה היהודית העולמית ואף הרב מצגר מצא לאחרונה לנכון לשוחח בנושא עם קנצלרית גרמניה אנג'לה מרקל, אף כי ספק באם יצליח רב זה או אחר לשכנע את הממסד המשפטי הגרמני כי פסק הדין שנקבע על ידו אינו צודק.

מאידך, ספק גדול ביותר קיים לגבי האפשרות לשכנע את אנשי התרבות של העולם החופשי כי זכותם של אנשים המחזיקים במסורת דתית בת אלפי שנים עולה על זכותו של תינוק, אך מעניין מה יקרה אם ינסו הורים כלשהם לוותר על אחד מהחיסונים הרבים שילדם מקבל מן המדינה דרך קבע.

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים