622

תגובות לאירועי היום אלול תש"עב

הזנחה רפובליקנית.

בנאומו הראשון של המועמד האמריקני למפלגה הרפובליקנית לאחר שנבחר כנציגה אמר רומני כי אובאמה לא עיכב את מדיניות הגרעין של אירן. הוא לא מצא לנכון להזכיר כי יש בביקורם של נשיא מצרים ומזכיר האו"ם באירן ובלחיצת היד של האחרון עם הנשיא אחמדיניג'ד לא רק כדי לחזק את אירן אלא גם כדי להציב את האו"ם – המקיים את עצמו על אדמת ארה"ב וממשאבי משלם המסים האמריקני – בין אויבי העולם החופשי, הבוגדים במגמותיו.

מחול הכזבים של אירן מתבטא גם בכוונתה להזמין אורחים בכירים המגיעים אליה לועידת ה"בלתי מזדהות" שהיא עורכת, לבקר במתקני הגרעין שלה כדי להיווכח במו עיניהם כי לא מדובר במתקנים לצרכי מלחמה, אך צריך להיות טיפש כדי להאמין שביקור מסוג זה יכול להפיק מסקנות כאלה.

בין מלחמות.

לאחרונה נודע כי חברת הענק "אפל" זכתה בימים אלה בתביעה משפטית שהגישה נגד חברת "סמסונג" על סך מיליארד דולר.

מזה זמן לא מעט ידוע היה כי החברות "סמסונג" ו"אפל" מנהלות ביניהן מאבקי שליטה על מותגים בתחום הטלפונים הסלולריים, המתנהלים באמצעות בתי משפט במספר מדינות בעולם החופשי, וכלולות בהם תביעות בסכומים של מיליארדי דולרים על הפרת פטנטים. רוב הציבור מוצא את התחום שבו מתכתשות ביניהן חברות מחשבים כרחוק ממנו בשל שילוב תחומי המחשב והמשפט המצריכים התמחויות מקצועיות שאינן קרובות ללבו – אך עם זאת רובו של הציבור העולמי נהנה מהשימוש בתוצריהן של חברות אלה, כך שלדבר יש השלכות מיידיות לחייו.

כדאי, בכל זאת, שבני האדם בעולמנו יכירו בכך שמאבק משפטי זה – במיוחד כאשר הוא מתנהל בנושא זכויות יוצרים, שהוא המרכיב המרכזי כמעט בכל הסכסוכים הקיימים בין בני אדם – הוא הדרך האנושית הראויה והמתקדמת לניהול מלחמות, שבה אין שפיכות דמים.

צעד קטן לאדם.

ניל ארמסטרונג, האדם הראשון שצעד על הירח, נפטר השבוע אחרי הסתבכות בניתוח שעבר.

ארמסטרונג, שהתפרסם באמירתו "צעד קטן לאדם, צעד גדול לאנושות" (או "זינוק ענקי" כגרסת הרדיו הממלכתי בישראל) הוגדר לאחר מותו על ידי הנשיא אובאמה כ"אחד מגדולי גיבוריה של ארה"ב" ואמר כי הוא "נתן השראה לדור שלם".

בירור של הנושא לעומקו מגלה בעייתיות-מה: בהתחשב בכך שהנחתת האדם הראשון על הירח היתה תוצאה של מאמץ ממשלתי שהתבסס על משאבי משלם המסים האמריקני ולא – כמו מעשים חלוציים אחרים בהסטוריה של אמריקה - תוצאה של יוזמה פרטית, המבוססת על משאבים פרטיים, יש להטיל ספק באם היתה ההשראה של צעדו הקטן של ארמסטרונג טהורה מרבב.

ולא מן הנמנע שיש קשר בין פגם זה לעובדה שהיום – למעלה מ40 שנה אחרי אותה נחיתה מתוקשרת - עדיין אין האדם בימינו (או משלם המסים האמריקני) יכול לראות את רווחיותה של השקעתו בצעדים גדולים יותר מאלה שעשה אז האמריקני הראשון על הירח.

אומץ.

מצרים סירבה לדרישת ארה"ב לעצור ולבדוק את מטענה של ספינת משא אירנית שעברה בתעלת סואץ בדרכה לסוריה. על רקע מה שמצרים חייבת לארה"ב מבחינה כלכלית, צבאית ופוליטית סירוב זה איננו מובן. אך יותר מכך: ספק הוא באם היתה מדינת ישראל מעזה לאזור אומץ כזה...

וברור שיש מקום לתהות על מקור האומץ שבזכותו מרשה מצרים לערער על דרישותיה של ארה"ב – במיוחד כשברור כי ממשלת ישראל איננה מחזיקה באומץ כזה.

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים