627 אמת בעייתית

תגובות לאירועי היום חשוון תש"עג

אמת בעייתית.

הכרזתו של בנימין נתניהו, כי "לו זכויות אדם היו חשובות באמת לפעילים" שהיו על סיפונה של ה"אסטל", אשר ניסתה "לשבור את המצור" על עזה לפני שצה"ל השתלט עליה, "הם היו נוסעים לסוריה" היא בגדר של אמת צרופה.

בעייתיותה של זו נובעת רק מכך שהפגיעה הקשה בזכויות האדם הנהוגה בדיקטטורות כמו סין, למשל, היא הרבה יותר ברורה (ולפיכך גם פשוטה יותר להבנה) מאשר זו הקיימת בסוריה, שבה עדיין לא ברור מי, מבין הצדדים, אשם יותר בשפיכות הדמים המתחוללת שם על יסוד יומיומי.

ודבר זה נכון גם לגבי רבות ממדינות העולם שישראל – וגם ארגונים כמו האו"ם – מקיימות עימן יחסים של קרבה ושיתוף על אף פגיעתן בזכויות האדם של אזרחיהן.

 

מלחמת יוקרה?

בהקשר הגילוי העיתונאי של עובדת קיומו של ערוץ תקשורת בין ארה"ב לאירן אמר אחד מבכירי הבית הלבן ביחס לתגובתה הדיפלומטית הזהירה של ישראל לדבר, כי "ממשל אובאמה הצליח לקנות עוד זמן מ...ממשלת נתניהו."

לידיעות מסוג זה - ובמיוחד למובאות מילוליות בלשון זו מדברי בכירים אמריקניים - יש תוצאה ברורה בדעת הקהל, אף כי לא ברור באיזו מידה תוצאה זו מכוונת במודע על ידי העומדים מאחורי התהליכים: היא יוצרת את הרושם שהעימות המתחולל בין העולם המערבי לאירן הנעה במסלול להתחמשות גרעינית, אינו אלא תחרות על יוקרה אישית בין אובאמה לנתניהו, כאילו מדובר בחלק ממירוץ בחירות מקומי שענינו צבירת פופולריות, ולא כפי שהוא באמת: כמה שיכול לקבוע את גורלם של מליוני בני אדם ואולי אף לקבוע בהשלכותיו את גורל העולם כולו.

 

פוליטיקה יהודית.

בעולם הפוליטי הישראלי, שבו הבגידה בערכים ובחברים היתה כבר לאירוע שגרתי במיוחד לקראת בחירות, ועל רקע הסכסוכים הרבים המתגלעים בעולם הפוליטי, שבו מופרות תדיר בריתות והבגידות ההדדיות של העסקנים הם חלק כמעט שגרתי של התנהלות הפוליטית, מדגימה דווקא הפוליטיקה של תנועת ש"ס נאמנות ערכית ראויה לציון, כאשר חוברים זה לזה אריה דרעי ואלי ישי.

העובדה שאריה דרעי ואלי ישי יפעלו במשותף בתנועת ש"ס מדגימה, בין היתר, את הבנתו של מנהיג התנועה, הרב עובדיה יוסף, לגבי הערך הגדול של השותפות המנהיגותית בין קרובים לאמונה – ולא פחות מזה את הערך הפוליטי הגדול שיש לציבור שומרי המצוות בשותפות מסוג זה.

ודבר זה נכון במיוחד לגבי העובדה שלאחר שנים רבות שבהן ספג אלי ישי מהלומות רבות מידי הגורמים אשר השמיצוהו על תפקודו הפוליטי בשאיפה לפגוע דרכו בכל המגזר החרדי, הוא מדגים כי בניגוד לערכים המקובלים בתנועות החילוניות אין הוא מרשה לשום שאיפת שלטון או גורם פוליטי לערער את נאמנותו למי שמייצג, להערכתו, את הערכים החשובים של מסורת ישראל.

ויש בכל זה כדי לאשר לציבור הרחב את המידה שבה מנהיג תנועת ש"ס, הרב עובדיה יוסף, ביצע בחירה נכונה כאשר החליט בידי מי להפקיד את ניהול מאבקה בחיים הפוליטיים של ישראל.

 

ענינים של כוח.

במשאל עם שנערך בליטא, לטביה ואסטוניה בחר רוב גדול בהימנעות מהקמת תחנת כוח גרעינית מקומית על אף שמבחינה פוליטית וכלכלית כאחד הן מעונינות להשתחרר מהתלות באנרגיה רוסית.

דווקא בשל בחירת האוכלוסיה נגד הדבר, נראה שמניעי היסוד של התושבים מבטאים כוח – את זה של התעמולה אשר במשך שנים לא מעטות קשרה אנרגיה גרעינית לפגיעה בציבור...

 

 

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים