628 ממלכתיות חולה

תגובות לאירועי היום חשוון תש"עג

ממלכתיות חולה.

עם התקרב הבחירות שומעים אנו טענות ותלונות לגבי תנאי מחיה ועליות מחירים בחלונות הגבוהים של הממשלה. בכך משלמים אזרחי ישראל את מחיר השנים שבהם התקיים חינוך הציבור ברוח מקימי המדינה, אשר שלטו בכל היבטי חייהם. בשל היות השקפת מקימי המדינה סוציאליסטית-ריכוזית, בוססה גישתם על הנחתם שיש בידם הזכות לקבוע מסמרות לגבי נושאים כמו כלכלה, חינוך ובטחון כפי שנעשה הדבר בכל מדינות הגוש המזרח-אירופאי, שבהן מטופל האזרח באמצעות החוק הדיקטטורי-ריכוזי. אחד מההיבטים של "הצלחת" דרכם זו הוא אמונתם הטפלה גם בימינו של אזרחים רבים, שזכו לחינוך הממלכתי, כי מתפקידה של המדינה לדאוג כמעט לכל מה שמתרחש בה, כולל למחיריהם של מוצרי יסוד, החל מגבינה וכלה בדיור.

לפיכך, בעוד שעל רוב האזרחים (לפחות מהשמאל) מוסכם כי מחירים גבוהים הם תוצאה של "תאוות הבצע של בעלי ההון" הם מניחים כי ביד הממשלה היכולת לקבוע את המחירים, וזאת בשל שליטתה בכלכלה באמצעות חוקים כמו מיסוי והסדרת מחיריהם של גורמים כמו עלויות עבודה, שעות עבודה וכיו"ב. בכל המכלול הזה רואה האזרח, אשר חונך על ידי החינוך הממלכתי, את תחום הפעולה הבלתי-מוגבל של השלטון הממלכתי כעובדת טבע.

ברוח זו מהווה, למשל, תחום מחירי הדיור בישראל שדה קרב אחד מני רבים, שבו מאשימים משרדי ממשלה וגורמים העוסקים בבניה זה את זה על שלא עשו די כדי להביא לירידת מחירים מחירי הדיור - ובעוד בערי המרכז מתקיימות הפגנות מחאה ומוקמים מאהלים בתביעה מן המדינה להורדת מחירי השיכון, מואשמים קבלנים, בנאים, יבואני חומר ומעסיקים ב"חוסר רגישות חברתית"...

 

שיעור במחוייבות מוסרית.

ממשלת ניו זילנד הודיעה שהיא מעניקה מעמד של אזרחות למספר גדול של בני משפחותיהם של מתורגמנים מקומיים שסייעו לחייליה כאשר אלה שרתו בכוח הבינלאומי באפגניסטן, בשל החשש כי יבולע להם מבני ארצם בשל פעולה זו שלהם.

יש לישראל הרבה מה ללמוד מכך אחרי הדרך שבה הפקירה רבים מהמשת"פים שלה לגורל מר.

 

מסרים פוליטיים על דרך השלילה.

שגריר סודן לאו"ם האשים את ישראל בכך ששלחה ארבעה מטוסים להפציץ בארצו מפעל לייצור נשק אשר סיפק נשק רב למדינות כמו אירן ולארגוני טירור כמו החמאס והחיזבללה.

העובדה שיצרן נשק למטרות מלחמה נגד ישראל מרשה לעצמו להודות בקול רם על סיועה של ארצו לגורמים תומכי טירור – ועוד להאשים את ישראל בפעולה מובהקת של הגנה עצמית – מלמדת על כך שכוחם של גורמים כמו דעת הקהל העולמית עולה על כוחם של טילים מונחים.

על כך תעיד גם המהירות שבה התנערה מדינת ישראל מכל קשר שלה לאירוע ההתקפה על המפעל הסודני. מבחינת אויבי ישראל, חששה זה הוא בעל מסר גדול לא פחות מעובדת ההתקפה עצמה; הוא מאותת לכל גורם המעורב בעימות הקיים במזרח התיכון עד כמה גדול, לפחות בעיני ישראל, כוחם של התקשורת ושל דעת הקהל בעולם המערבי; על אף שמזרח סודן נחשבת לאחת מתחנות הדרך החשובות ביותר בנתיב הברחת הנשק לרצועת עזה, הרי שמבחינת העולם המערבי, המונחה ערכית על ידי גישה פציפיסטית-נוצרית, אסור לה, לישראל, ליזום פעולות צבאיות מסוג זה.

מבחינה זו מלמד המתרחש על כך שאף כי מדינת ישראל מצויידת באמצעי לחימה מתוחכמים ומתקדמים ביותר,המאפשרים לה לקחת חלק בתרגילי אימון מתקדמים עם צבא ארה"ב, כבולה היא על ידי הפראים צמאי הדם של ארגוני הטירור ואיננה חופשית להקדים רפואה למכה.

 

 

 

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים