631 אובייקטיביות כוזבת ואמיתית

תגובות לאירועי היום                                       כסלוו תש"עג

אובייקטיביות כוזבת ואמיתית.

בעיצומה של "התחממות" הגבול העזתי האחרונה קרא מזכיר האו"ם להביא ל"רגיעה" ברצועת עזה ומשרד החוץ בפריס קרא "לשני הצדדים" להחזיק באיפוק כדי ש"הדברים לא יתדרדרו". בהצהרות רבות מעין אלה מסתתר נסיון-נפל של הדוברים להציג תדמית של צד אובייקטיבי. נסיון כוזב זה מתבסס על ההנחה שדי באמירת דברים שוויוניים באופיים, המכוונים אל אחד מן הצדדים הנצים ולא כלפי צד זה או אחר, אפילו אם מדובר באשם האמיתי.

יש לקוות כי מנהיגיה של מדינת ישראל, ובמיוחד הממונים על מצב הבטחון שלה, ילמדו את נושא האובייקטיביות לעומק ויבינו כי מבחינה אובייקטיבית הגנה עצמית היא פעולה צודקת. אם יפנימו עובדה זו יזכו אזרחי ישראל לראות בעיניהם איך מיושמת מדיניות הגנה צודקת ואובייקטיבית באמצעות התקפות קשות, מקיפות ויסודיות על האויב, שמטרתן הכנעתו המוחלטת.

מול אויב רצחני, אכזרי ושואף השמדה כמו, למשל, החמאס, אין לממשלה שמטרתה להגן על אזרחיה הצדקה מוסרית לויתורים, סלחנות או איפוק; מצב כזה דורש, מבחינה הצדק האובייקטי, פגיעה שאיננה חייבת להיות תגובתית, מידתית או "מתחשבת" אלא מדוייקת, תכליתית וסופית.

 

איפה ואיפה.

בחדשות יום ששי, שבהן תוארה התקפת ישראל על עזה במשך הלילה, נמסר כי אחד מהיעדים הפלסטיניים שאותם תקף צה"ל שייך למפקד יחידת החמאס שבאחריותה היה מבצע חטיפת גלעד שליט. ברור שלהופעתו של פרט מידע זה במהדורת החדשות יש תפקיד של הצדקת פעולת התקיפה של ישראל. דבר זה מצטרף לפרטי מידע נוספים שתפקידם להמתיק את פעולות ישראל בעיני דעת הקהל המערבית, כמו התמקדות ההתקפה הישראלית במחסני טילים ובעמדות שידור של החמאס  בעזה. בהקשר זה מהווה עצם העובדה שישראל מוצאת לנכון להציג את פעולותיה כתגובתיות לעומת אלה של החמאס הן עדות לחוסר הצדק של השיפוט הבינלאומי, המאפשר לחמאס חופש פעולה כאשר איננו מעלה כל ביקורת לגבי פעולות ההתקפה שלו את ישראל.

שיא האבסורד במצב מומחש כאשר בעיצומו של היום שבו נשיא ארה"ב מבקש מראש ממשלת ישראל להשתדל שלא לפגוע ב"חפים מפשע" נרצחים בקריית מלאכי שלושה אנשי דת יהודיים על ידי רקטה שפוגעת בבית מגורים שבו שהו.

    

הדבר הנכון

כל חודש מעבירה מדינת ישראל לידי הרשות הפלסטינית מאה מליון דולר כספי מסים. לכאורה, נראה כי יש בדבר צדק, אך הרבה יותר צודק היה אם היתה ישראל מפחיתה מסכום זה את סך ההוצאות הבטחוניות השוטפות שיש לה על הנזקים שנגרמים לה מצד הרשות.

 

מלחמה של דקויות.

בימים אלה, שבהם נצבע המצב הפוליטי באדום לוהט, כדאי שהנבונים שבינינו ישימו לב אל ההצהרות הפוליטיות הרבות המשוגרות לחלל המודעות הבינלאומית, כי הן נושאות בחובן חמרי נפץ חזקים לא פחות משיש בטילים שמשוגרים על ידי האויב.

דוגמה מובהקת לסוג כזה של ביטוי הופיע בניסוח של ראש ממשלת בריטניה אשר אמר כי לעימות בין ישראל והחמאס, "החמאס הוא האחראי העיקרי". בהקשר זה, יש בתוספת הביטוי "עיקרי" משום החלשת אחריותם המוסרית של הפוגעים אשר ממילא מטילה אשמה על הנפגעים.

אין כמו אמירתו של ראה"מ הבריטי כדי להצביע על כך שיש במצב המלחמה של ישראל נגד החמאס חוסר בהירות מוסרי שאל לישראל להסכים ולהסכין עימו.

 

 
 
 

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים