632 דמוקרטיה תקשורתית משודרגת

תגובות לאירועי היום                                        כסלוו תש"עג

דמוקרטיה תקשורתית משודרגת.

בימים האחרונים התפרסמה ברשת CNN כתבה ובה נמסר, בין היתר, כי עתון "הארץ" מסר שבסקר שנערך לאחרונה בישראל הביעו "רק" 40% מתושבי ישראל הסכמה עם כניסת צה"ל לעזה כדי להמשיך בפעולה הצבאית נגד החמאס. ידיעה מסוג זה מציינת את נתיב ההתפתחות העתידי של יישום הדמוקרטיה במקומנו. את הדברים שלעיל ניתן לראות כהנחת תשתית למצב שבו משקלן של תוצאות סקרי דעת קהל, שיימסרו לציבור במהדורות החדשות, הן שיהוו את הגורם המכריע שיקבע את מהלכי צה"ל נגד האויב, במיוחד בתקופת קדם- בחירות.  

כך, במקום להחליט על מהלכים מדיניים וצבאיים באופן מקצועי טהור, שהוא הדבר הנכון והמוסרי לעשות, יהיה גורל אזרחי ישראל נתון לתוצאותיו של סקר אזרחי בנושא – וזאת מבלי להתייחס לעובדה שבישראל עשרות אחוזים מהתושבים הם ערבים ו/או אנשי שמאל, שאת דעותיהם ניתן לשער עוד לפני עריכת סקר, כנובעות מעצם הגדרתם כישויות פוליטיות.

 

סכנתה של פשרה.

הבוקר נודע כי "גורם מדיני" ישראלי התייחס לדיונים על האפשרות להפסקת אש בעימות בין ישראל לחמאס ואמר כי הם כוללים "סוגיות שישראל תתקשה להתפשר עליהן".

על רקע הצבע השגרתי שמקבלת כבר ידיעה מעין זו ברצף העכשווי של האירועים, חשוב לזכור כי אסור לקבלם בשלווה; מדבריו אלה של ה"גורם המדיני" ניתן להבין שקיימת בציבור הסכמה עקרונית על כך ששומה על ישראל להתפשר עם האויב ולא היא: יהיה אשר יהיה הדבר שאותו תעשה ישראל, אסור שיכלול פשרה כי דווקא ברמת העקרונית משמעותה כניעה מוסרית.   

 

מלחמה של ערכים.

שוב ושוב רואים אנו סימנים לכך שאזרחי ישראל המבולבלים אינם מבינים את מוסריות עמדתה של ישראל ואת חוסר מוסריותו של החמאס – והדבר מתבטא בהאשמתו של הרוצח המוסלמי על יסוד ערכים נוצריים כמו היעדר רחמים, חמלה וחסד, בדיוק כמו ההאשמות המופנות כנגד צה"ל.

במהלך מבצע "עמוד ענן" נהרגו יותר מ80 פלסטינים תוך פחות משבוע. הדבר נעשה תוך כדי כך שישראל מתכננת את פעולותיה תוך נסיון מוצהרת שלו לפגוע ב"אזרחים חפים מפשע, לא חמושים ולא מעורבים" – שלא לדבר על ילדים... אך זהירותה זו של ישראל איננה זוכה למקבילה כלשהי מצידם של הפלסטינים, שאך טבעי הוא שערכיהם מנוגדים לאלה שבהם הם נלחמים.

מבחינתם של המוסלמים, כל אזרחי ישראל – כולל חולים, ישישים, נשים וטף - אשמים במלחמה נגדם ולפיכך אינם נהנים מחסינות כלשהי מצידם. ועד כמה שניתן לבודד דבר זה מההקשר שבו הוא מועלה - הם צודקים; כי מקור המחשבה שהאזרח שאינו חייל הוא בלתי אחראי לפעולות מלחמה ולכן עליו ליהנות מחסינות הוא מערבי ביסודו ומבטא התבוננות צרת אופק ובלתי אנושית של בעל חיים נחות הרואה רק את מה ש"כאן ועכשיו". דווקא בשל כך האשמתם של אנשי העולם המערבי את הרוצח המוסלמי בחוסר חמלה מבטאת כשלון בזיהוי הערכים שביסוד פעולתו.

מראהו של תינוק שנרצח מרתיח את הדם, אך האשם במותו איננו זה שפגע בו אלא זה שפתח במלחמה. בהקשר זה דווקא רוצח התינוקות חסר הרחמים של החמאס מבטא את השכל הישר בהבנתו כי התינוק הישראלי החף מפשע של היום הוא הצלף של מחר.

לפיכך קטילתו של רוצח זה איננה מוצדקת בשל היעדרם של רגשות הרחמים והחמלה שברשותו – הרגשות המבטאים מבחינה נוצרית את אנושיותו – אלא בחוסר המוסריות והאחריות שלו על פתיחתה של המלחמה הלא צודקת על ידו נגד ישראל, שהיא זו שגרמה לכל הסבל, האבדן וההרס שהתחולל בה.  

 

 
 
 

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים