635 טעויות של שגרה

תגובות לאירועי היום                                          כסלו תש"עג

טעויות של שגרה.

בחדשות הבוקר של יום ראשון שעבר נמסר כי הדלק הוזל ב6 אגורות בליל מוצ"ש שקדם לו. תהיה אשר תהיה הסיבה להחלטת הממשלה להוזיל את הדלק, אין היא משנה את העובדה שכמו החלטות רבות שנעשות ברוח דומה יש אי צדק רב בעצם היות החלטה מסוג זה ביידי השלטון ולא במקום שבו עליו להיות – בשוק החופשי.

אין הבדל עקרוני בין החלטה זו לזו של נשיא מצרים, מורסי, אשר הקפיא את החלטתו להעלות את מסי המזון בארצו בגלל החשש מאירועים אלימים שעלולים להתרחש כתגובה לכך בציבור.

שתי החלטות ממשל אלה מצביעות על טעויות של שגרה, המראות שביסודו של דבר קיימת כבר הסכמה בין תפיסת האזרח בישראל ובמצרים לגבי סמכותן של הממשלות להחליף בהחלטותיהן הכלכליות את המציאות.

 

המשמעות החסרה.

החלטת האו"ם לשדרג את הרשות הפלסטינית למעמד של מדינה היא, לדברי נתניהו, חסרת משמעות. כנראה שהעובדה שלא מן הנמנע שחלק גדול מן הציבור שרוי בתהייה מסויימת לגבי המשמעות של חוסר המשמעות הזו היא, אולי, הסיבה להבהרה שפורסמה מאוחר יותר בעיתון, שבה נאמר שנתניהו דיבר על "חוסר משמעות אופרטיבית". בתוספת זו של מלה יש כדי להביא חלק מהציבור, ובמיוחד של אלה המבינים אותה, קרוב יותר להבין את כוונת ראש הממשלה.

 

סיוע הומניטרי.

לאחרונה נודע כי קנדה מעבירה לפלסטינים בעזה סכום של 600 מליוני דולרים לצורך סיוע למטרות המוגדרות כ"בטחון וצרכים הומניטריים".

מעניין, בהקשר זה, לשאול מהם, בדיוק, צרכי הבטחון של החמאס, כלומר: ממי בדיוק הם חוששים - ומדוע. למעשה אין, באמת, צורך לקבל את התשובה כי זו ידועה לכל ילד.

 

נגד הכיוון הנכון.

חוקה הינה מסמך יסוד המבסס את העקרונות המוסכמים שעליהם מוקם, מאוחר יותר, מכלול החוקים הנובעים ממנה. סדר זה של הדברים מחייב מבחינה הגיונית ואין להפכו כי מבחינה הגיונית אומר הדבר שיצירתה של אומה באופן מאורגן מבחינה חוקתית מחייב שהחוקה תהיה הצעד הראשון ולא האחרון של יצירת מדינה, כפי שנעשה הדבר במצרים של ימינו; בהקשר זה, המאבק הטעון המתגלע במצרים בנושא הויכוח על החוקה החדשה מבטא מה קורה כשמנסים להעמיד את הסוסים לפני העגלה.

בשלב זה אין לדעת איך יסתיים המשבר החוקתי המצרי, אך ניתן ללמוד ממנו לגבי כלל המתרחש מבחינה פוליטית בכל איזור המזרח התיכון, שבו מנסים לכפות הר כגיגית את רעיונות הפוליטיקה המתקדמת של המערב, שלבנייתה נדרשו מאות שנות גיבוש על מליונים רבים של בני אדם שמטבע המציאות חסרים אפילו את מושגי היסוד הנדרשים לצורך כינון דמוקרטיה – וקל וחומר את הבנתם.

 

נטל הירושה

יאיר לפיד מחה בתקשורת על ההחלטה ה"מגונה" (לדבריו) להעניק אישור לתלמידי ישיבות על התגייסותם לשירות לאומי במקום לשירות צבאי. מעבר לכך שבפעולה זו ממלא יאיר את המשבצת שאותה מילא טומי לפיד, אביו ז"ל, אשר מצא לנכון לנצל את זעם ההמון כלפי המגזר החרדי בשל "השתמטותו" מהתגייסות לצה"ל לצורך הגעה אל הכנסת,

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים