637 רמז?

תגובות לאירועי היום                                         טבת תש"עג

רמז?

חצי מיליארד דולר הוא הסכום שבו נקב ממשל חמאס בעזה כדי לציין את היקף הנזקים שלו גרמה מדינת ישראל בהפצצות התגובה שלה לירי הטילים והרקטות מעזה על ישראל. שאלה מעניינת היא האם יש בקביעת הסכום בדולרים משום רמז לגורמים שמשתמשים במטבע זו...

 

לאומני או פלילי.

חייל צה"ל הותקף בעמדת שמירה שבה שהה על ידי שני פלסטינים שריססו את פניו בגז מדמיע ונמלטו לאחר שלקחו את נשקו. בידיעה שהעבירה בשידור רדיו את פרטי המקרה לציבור נאמר כי "עדיין לא ברור אם המעשה לאומני או פלילי".

אין ספק שעד שהנושא עלה במפורש, האפשרות שהפעולה היתה "רק" פלילית עלתה בדעתם של מעטים בלבד, אך בכל מקרה, מעלה הדבר שאלות לגבי ענינה של התקשורת ליצור בציבור אבחנה מסוג זה, שלפיה יועלה סימן שאלה כזה כמעט על כל מקרה של אלימות פלסטינית בשטחי יהודה ושומרון.

ברוח זו, יידע מעתה כל מי שנפגע מיידוי אבנים או מירי – שהם דברים של יום-יום מעבר לקו הירוק – שהפוגעים בו לא היו, בהכרח, אויבי ישראל אלא, אולי, רק "סתם" פושעים פליליים...     

 

וזאת לתעודה.

בעקבות תביעות בירור שנדרשו ממנו, הרב אמסלם הראה שיש לו תעודות המאשרות את מעמדו כרב ולפיכך אין הוא נדרש להוכיח שיש לו מעמד רבני כפי שנדרש מהרב אמנון יצחק.

פרשה זו מראה איך, בצד כל הבעיות הרבות האחרות שמביאה השיטה הפוליטית של ישראל הלא-דתית, היא הצליחה להכניס אנשי דת למסגרות הפיקוח שלה, שכן משמעות הדבר היא, למעשה, שמסגרת חילונית תעסוק באישור מידת דתיותם של אנשי דת שמעוניינים להשתתף בהשפעה על אזרחים שומרי מצוות דרך כוח המדינה.

 

מס העשירים.

בתחילת השנה האזרחית נמסר בחדשות כי בישראל הועלה מס ההכנסה והוטל מס מיוחד הנקרא "מס עשירים" על אזרחים שמרוויחים מעל סכום כסף מסויים. בחדשות תחילת השנה נמסר גם כי בארה"ב נחתם הסכם בין הדמוקרטים לרפובליקנים, ובו סוכם, בין היתר, על כך שמן העשירים ייגבה במשך עשר שנים הבאות מס של 600 מיליארד דולר.

אף כי בישראל הסוציאליסטית מקובל כי האזרחים בעלי ההשקפה הסוציאליסטית נוהגים לינוק מעת לידתם המושגית את לשדם של ה"עשירים", העובדה שגם בארה"ב הוחלט למקד את יניקת המשאבים המוגברת גם כן מה"עשירים" איננה דומה כלל; יש עדיין הבדל עקרוני בין המס האמריקני, שההחלטה לגביו מצריכה התמודדות פוליטית, התארגנות והסכמים מיוחדים, התובעים שגורמים ממסדיים של הממשל יפעלו כדי לאשרו, לבין המס הישראלי, שלשלטון די להודיע עליו לאזרח באמצעות התקשורת, מבלי שהוא מוצא לנכון להסבירו או להצדיקו.  

 

סיוע והשקעות

בימים שבהם נזקק הפלאח המצרי ללחם דואגת הנהגתו שלא יחסרו לו מטוסי קרב; זהו הקשר שבו יש לבחון את הסיוע הבטחוני שמוענק לו מארה"ב בסך מיליארד דולר. סיוע זה כולל 20 מטוסי קרב מתקדמים, שחלקם יגיעו למצרים כבר בחודש הקרוב.

בחינה של הבעיות הכלכליות הגדולות שיש למצרים בהווה למול סקירת האויבים הפוטנציאליים שלה אשר התמודדות עימם תחייב את הצטיידותה במטוסי קרב איננה משכנעת אותנו כי השקעת המשאבים המעורבת על ידי מנהיגי המגמה המדינית של היחסים בין ארה"ב למצרים – מורסי ואובאמה – היא חכמה במיוחד. 

 

                                                                                                                                 אוהד קמין

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים