639 הפוסל במומו פוסל

תגובות לאירועי היום                                         שבט תש"עג

הפוסל במומו.

בין הדברים שנשא לאחרונה בציבור שילב הנשיא פרס אמירה בדבר "ההתדרדרות של מצב ישראל בעולם". לגבי זה כדאי לציין כי בזמן שמצבה של ישראל רחוק מלהיות ברור, מה שברור לגמרי היא התדרדרותו של נשיא שאינו מצליח לשמור על מידת אובייקטיביות רבה יותר זמן כה קצר לפני בחירות...

 

חינוך בשדה מוקשים...

ארז וינר, הקצין הבכיר מאד שהודח מצה"ל על ידי הרמטכ"ל בני גנץ בעקבות תוצאות הבירור שנעשה בנוגע לשותפותו בפרשת הרפז, טען כי "נקלע לשדה מוקשים פוליטי". אם כי ניתן להבין היכן מצא את עצמו האיש, יש בעובדה שהוזכר כי היה עתיד לשמש כקצין חינוך ראשי כדי לומר משהו על המידה שבה דואג הצבא לאיכות הערכית של חייליו.

 

חפירות

ימים ספורים לאחר שבעקבות הגשמים ממשל חמאס ברצועת עזה מצא לנכון להזהיר את מצרים מפני סכנת התמוטטות וקריסה של מנהרות שחפר בין עזה לסיני נתגלתה על ידי צה"ל מנהרה ארוכה שנחפרה מעזה לשטח ישראל כאשר כפי הנראה הוכנה למטרת פיגוע.

 

ערך האדם.

בעקבות אירוע חטיפת בני הערובה באלג'יר ותוצאותיו הקטלניות מצא לנכון משרד החוץ האמריקני להזהיר את אזרחי ארה"ב מביקורים במקום. זהו רק אירוע אחד מני רבים אשר ממחישים את המשמעות המסתתרת מאחוריהם לגבי ההבדל שקיים בין המנטליות האנושית השלטת באפריקה לבין זו שבעולם המערבי: בעוד שבמערב מקובל לראות את האדם כערך הנמצא בראש סולם הערכים, הרי שבאפריקה המוסלמית נתפס האדם – במיוחד אם הוא מערבי – כלא יותר מאובייקט בעל ערך שיווקי בשוק הערכים הנסחרים בעולם השלישי. 

וכדאי שיותר ויותר אנשים במערב ילמדו להבין כי כך רואה אותם המוסלמי; אם לפני זמן רב היה הקניבל האפריקאי רואה את האדם הלבן כיצור שאינו שונה משאר היצורים המתאימים לבישול ואכילה, רואה אותו המוסלמי – במיוחד אם מדובר באדם נוצרי - כבר-החלפה עם מצרכים שונים, שביניהם נשק מתוחכם, שיצירתו והשימוש בו תובעים חשיבה רבה.

 

מוסר השכל.

לאחרונה סיפר ראש ממשלת תורכיה ארדואן כי בשיחה שערך בעבר עם נשיא סוריה אמר לו זה כי הוא לא יעשה לעולם את הטעות שעשה אביו כאשר הרג 30,000 אזרחים מקרב בני עמו – ואף על פי כן הגיע כבר מספר האזרחים הסוריים שהרג לאחרונה ליותר מפי שלוש ממספר זה.

די בסיפור זה כדי שנבין מיהו אסד הבן ומהי מידת מוסריותו של נשיא פושע שהורג בבני עמו. אך לא פחות מכך יש לסיפור זה צדדים נוספים, גלויים פחות, של מוסר השכל: הוא יכול ללמדנו גם על מוסריותם של בני אדם כמו ארדואן שיש להם ידידים שמוסריותם נראית להם מפוקפקת רק אחרי שהם הורגים עשרות אלפי אזרחים מבני ארצם – ועל מוסריותם של חלק מבני עמנו שמוכנים מזה שנים להעניק לגיטימציה חוקית ומוסרית למדינה שמנהיגיה אלה טוענים להיותם בעלי זכות קנין על שטח במדינת ישראל.

 

שאלה.

במאחז שהוקם על ידי פלסטינאים ופונה על ידי צה"ל היו גם, לפי מה שדווח ברדיו, אזרחים זרים. יש מקום לשאול מה, בדיוק, הם עשו שם – וגם אם נקבל על שאלה זו תשובה מתישהו.

 

 

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים