645 כיוון ההתנצלות

תגובות לאירועי היום                                         ניסן תשע"ג

כיוון ההתנצלות.

אחריותו של הנשיא אובאמה להתנצלות הישראלית כלפי תורכיה בנושא ה"מרמרה" היתה מוצדקת אם באמת מייצגת מדיניותה של תורכיה התקרבות לחירות; העובדה המעניקה חיזוק לכך יכולה היתה להיות העברתם, בחודשים האחרונים, של 3500 טון של ציוד צבאי על ידי מדינות ערביות ביחד עם תורכיה לכוחות המורדים בממשלתו של הנשיא העריץ אסד בסוריה.

אם היו כוחות אלה, הפועלים נגד העריצות בסוריה, דוגלים בחירות אמיתית, היה אולי הגיון מסויים בהתנצלותו של ראה"מ הישראלי נתניהו כלפי תביעותיו של ארדואן. אך מאידך, אם נכון שיש בפעולות תורכיה משום התקרבות לחירות – כפי שנראה הדבר לנשיא אובאמה – שומה היה דווקא על ארדואן להתנצל לפני ישראל על כך שספינת האויב ששטה לעזה יצאה מנמל תורכי.

יש שיגידו כי הצהרותיו הפומביות של ארדואן מכסות על התקרבות לעולם החופשי שעליו להסתיר מפני מתנגדיו הדתיים-קיצוניים בעולם המוסלמי. אך את ההיעדר של רצון טוב אמיתי כלפי ישראל (וגם כלפי אמריקה) מצד ארדואן ניתן לראות בתנאים שהציג לישראל; אלה לא כללו רק את התנצלותה והענקת פיצויים על הנזקים-כביכול שנגרמו על ידה לתורכיה אלא גם את הסרת הסגר מעל עזה – מה שמשמעותו המעשית איננה אלא הצהרה על תמיכתה של תורכיה במשטר החמאס, אויבם המובהק של ישראל והחירות גם יחד.

 

האמונה הטפלה נגד הקפיטליזם.

שלי יחימוביץ' האשימה לאחרונה את ראשי מפלגות הקואליציה כי הם קפיטליסטים. מחוץ לעובדה שהח"כ יחימוביץ' איננה יודעת לזהות נכונה את העקרונות והערכים של הגישה הקפיטליסטית, יש בעצם העובדה שהיא מוצאת לנכון להצהיר על כך עדות לידיעתה כי אמונתם הפוליטית של אנשי השמאל שבחרו בה (וגם חלק גדול מאזרחי ישראל) סוברים שהקפיטליזם הוא באמת שלילי.

אמונה טפלה זו שחיידקיה פשו בציבור (בחסות החינוך הממלכתי-סוציאליסטי) משותפת לרבים כל כך עד שלא מן הנמנע הדבר שרבים מאנשי שלומנו (ובהם השותפים לממשל החדש) ימהרו לדחות את דבריה בטענה שהם דווקא... סוציאליסטים (מה שבמידה רבה יהיה נכון).

וספק אם בהקשר זה יימצא הגיבור שימצא לנכון לשבח את הקפיטליזם (בצדק) על היותו מגן על ההתחרות החופשית, שביסודה חירות האדם, יצרנותו וזכויות האדם והיחיד שהוא מקדם.

 

צדק חברתי עולמי?

לאחרונה נודע כי גורמים באירופה תובעים מישראל לחקור את נסיבות מותו של האסיר ערפאת ג'ראדת בכלא מגידו. מה שלא צויין בידיעה זו הוא מי יממן את החקירה.

בהקשר זה כדאי לברר אם האירופאים מקבלים כמובן מאליו את מימונה של ישראל את החקירה או שתובעי החקירה מוכנים להשקיע את הנדרש כדי לממן את הוצאותיה.

זוהי דוגמה אחת מני רבות להרגל הרע של רבים לתבוע ערכים מבלי לתת את הדעת על הצורך במימונם. תופעה זו קיימת בכל העולם הפוליטי, והיא מקיפה הן את תביעותיהם הכלכליות של מדינות רבות דוגמת יוון, קפריסין והרשות הפלסטינית – והן את כל תביעותיהם של הקוראים לצדק חברתי, מגבינה ועד דירות. המשותף לכל אלה הוא אי היטרדותם בשאלות המימון...  

 

זנים בסכנה

הרשות לשמורות הטבע והגנים הודיעה כי מספרם של עטלפי החרקים במערות הגליל נמצא בירידה כה גדולה עד כדי כך שיש סכנה לכלל האוכלוסיה של זן זה. זמן קצר אחר כך נמסר כי חרגולן מנומר, זן ציפור נדירה, נראתה לאחרונה בארץ לאחר 27 שנים שבהן נעדרה ממנה.

מומחים לזנים הנמצאים בסכנה אומרים כי יש מקום לצפות להופעתו בחיים הציבוריים של אדם מוסרי. זן נדיר זה הוא כה ייחודי שיש מקום לברר באם הממסד מוכן כלל לשימורו.   

 

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים