650 מגמתיות של איפה ואיפה

תגובות לאירועי היום                                 אייר תשע"ג

מגמתיות של איפה ואיפה.

בית דין צרפתי פסק לאחרונה כי בניה בשטח שנכבש עלידי ישראל אינה מפרה כל חוק בינלאומי, וכי גם אמנת ז'נבה וגם תקנות האג מתייחסות לפעולות בינלאומיות שנחתמו על ידי מדינות, וההתחייבויות והאיסורים שבהן מתייחסות למדינות בלבד. מכיוון שהרשות הפלסטינית ואש"ף אינן מדינות, אמנות אלו לא חלות עליהן. בתקשורת נמסר כי הפסיקה, שכללה חיוב של הרשות הפלסטינית – אחת מהתובעות – לשלם 30,000 יורו, פורסמה בהרחבה – אך לא בישראל.

 

מרבה ידע מרבה בלבול.

עם התגברותו של זרם המידע לגבי המלחמה בסוריה, ובה דיווחים על מעורבותם של אנשי החיזבללה מלבנון במלחמה לצד הממשל המקומי, עולה מידת הבלבול בציבור הכללי לגבי המתרחש במקום; מי בציבור יכול לומר בבטחון אם החיזבללה, אשר במשך שנים ארוכות היה ידוע כארגון טרור, הוא היום כוח אירני, סורי, לבנוני או אחר? מי יכול לומר אם מה שמתרחש בממסד הסורי מקבל תמיכה ישירה מהממשל הלבנוני או נסבל בשקט על ידו מחשש שייפגע – ואם כך, האם לבנון היא שותפתו של אסד או לא?

התשובות לגבי שאלות אלה ורבות אחרות אינו ברור לגבי ישראל – וקל וחומר לגבי העולם כולו. ישראל, אשר במשך שנים רבות מנהלת עימות כואב נגד העריצות הסורית, איננה יכולה להשיג מדעת הקהל העולמית הכרה מוסכמת לכך שהיא עצמה מייצגת הגיון או צדק – במיוחד כאשר ספקיות הנשק הגדולות של סוריה – ובראשן רוסיה - הן ביחסי ידידות גם עימה.  

כך או כך, נראה שאם יש כיוון תכליתי מסויים למגמת זרמי המידע המגיעים מסוריה, יש לנשיא המדינה אסד מה להרוויח מכך שעל אף היקף הטבח האזרחי שהוא עורך באזרחי מדינתו, הציבור העולמי עדיין איננו מסוגל להבחין בין טובים ורעים בשלטון הסורי.

 

הגורם הנסתר.

בנאום לרגל 15 שנה לבריחת צה"ל מלבנון הזכיר השייך נסראללה, מנהיג החיזבללה, חלק גדול מהגורמים שעדיין פועלים במערכת שהביאה לשואת המלחמה ההיא, שבה בגדה ישראל בבנות בריתה: ארה"ב, סוריה ועוד. הוא הזכיר את הקשר בין סוריה למדינה הפלסתינית, אותה הוא ראה כמועמדת לנפילה בקרוב במסגרת המאבק על הממשל בסוריה והוא לא שכח את ארה"ב, שבה תלה חלק מכוחה של ישראל. במכלול דבריו שכח נסראללה רק גורם אחד שהוא, אולי, הגורם הראשון במעלה שבלעדיו לא היה השייך היום במקומו: הפחד.

לא ברור במדוייק של מי היה פחד זה, אשר הביא את אלפי חיילי צה"ל לצאת מעמדותיהם ולנוס ללא הכנה מספקת ו/או לזנוח בבסיסיהם חומרים רבי ערך מבחינה איסטרטגית, אך אין ספק שבעליו הראשיים היה אהוד ברק, שהוא שגרם לאסון שהלך והתפשט מאז מלבנון לשאר האיזור. רא"ל ברק היה האחראי על המחדלים שהיוו חלק משמעותי מהפעולה הישראלית.

אהוד ברק (או, לפי גרסאות אחרו, ברח, זה שדאג שהבריחה הישראלית תתבצע ביום ל"ג בעומר, המגלם באופן מובהק תפיסה מסורתית המנוגדת לרוח הלאום היהודית, עדיין איתנו. הוא היה עד לאחרונה שר הבטחון ולאורך כל הקריירה הציבורית שלו הוא דאג לביצועה של מדיניות תואמת מערב ומנוגדת להתיישבות עד כמה שהיה יכול. כך או אחרת, הוא דאג לאורך כל הדרך הזו שלא לפעול כיהודי אלא כישראלי, כלומר כזה החושש מכל איום או אזהרה...   

 

דמוקרטיה אירנית

באירן, העסוקה בהכנות לקבלת מועמדויות לבחירות הקרובות, נמסר כי אדם בשם חמינאי הוא אחד ממאות בני האדם שלא עמדו באמות המידה הנדרשות לצורך השתתפות כמועמדים בבחירות הקרובות...

 

             

הוסף תגובה


קוד אבטחה
רענן

נתונים נוספים