מורה מוסר ממלכתי

 

מורה מוסר ממלכתי

בשבוע שעבר שודר בערוץ הראשון של הטלויזיה סרט תעודה שסקר את התהליך שבו הפכה מדינת ישראל לאחת מיצואניות הנשק הגדולות בעולם. יוצרי הסרט לא חסכו את שבט לשונם מאלה שאחראים לייצורו ולהפצתו בעולם של הנשק מתוצרת ישראל; הם תקפו בכל דרך אפשרית את הבסיס המוסרי הרעוע שעליו נשענות רבות מעסקאות אלה, שבגינן מועבר נשק זה לידי גורמים לא מוסריים, המעורבים בפגיעה קשה בזכויות האדם.

דברים אלה אינם משוללים יסוד עובדתי אמיתי ואין, בהקשר זה, ספק שיש הרבה מן הצדק בטענות שמועלות בסרט, אך אף על פי כן מהווה סרט זה, ככלל, עסקת חבילה שלילית ביותר מבחינה פוליטית ומוסרית כאחד. הסיבה לכך היא שאל מול אמירותיהם החוורות של נציגי תעשיית הנשק ובכירי מערכת הבטחון, אשר חשפו למצלמות את חולשתה הרעיונית והמוסרית של ישראל בתחום סחר זה, היה המתנגד המשמעותי המוסרי היחידי לכשליה של ישראל איש השמאל הפוליטי.

למותר לציין כי עובדה זו הפכה את הסרט כולו לסרט תעמולה פרו-שמאלני ואנטי-ישראלי בפועל; האדם היחיד בסרט זה, אשר ביקר באופן חמור את מדיניותה של ישראל בתחום סחר הנשק היא יוסי שריד. האיש הפך, באמצעות יוצרי הסרט, למורה מוסר ממלכתי, אשר נשא את דבר המוסר אל מול הסחר הלא מוסרי שתואר בסרט.

מעשית, השימוש, לצורך הטפה מוסרית, באדם שמחובר בתודעת הציבור לשמאל הקיצוני הפכה את הסרט, כאמור לעיל, למשדר תעמולה פוליטי שמאלני ויש טעם רב לפגם בעובדה שהדבר משודר בערוץ הממלכתי. לפיכך, נראה שהדבר, שחיזק בתודעת הצופה את הקשר בין השמאל הפוליטי למושגי המוסר וההגנה על זכויות האדם, מקובל גם על מבצעי ההחלטות של רשות השידור.

אין זו הפעם הראשונה שהתקשורת קושרת את רעיונות השמאל בכלל והשמאל הישראלי בפרט לרעיונות הומניסטיים כמו דאגה למצב זכויות האדם, אלא שמדובר בשקר. מזה דור שהשמאל מתיימר להגן על המוסריות האנושית ובכלל זה על זכויות האדם בפרט, אלא שעובדות המציאות מוכיחות שבניגוד לכך השמאל הוא אחד מאויבי האדם וזכויות האדם הגדולים ביותר, אם לא הגדול מכולם.

היותו של השמאל אויב האדם אינה מוכחת רק בפעולתו נגד אזרחי ישראל, ובכלל זה נגד זכויות הרכוש וההגנה העצמית של המתיישבים, אלא גם בפגיעה חמורה ומקיפה בזכויות הערבים. בהקשר זה, כדאי שכאזרחי ישראל לא נשכח שהשמאל, המציג את עצמו דרך קבע כדואג לזכויות האדם של הפלשתינים, הוא בין היוזמים והתומכים החזקים ביותר בהסכמים אשר הסגירו ציבור של בני אדם (שהשמאל עצמו מכנה "חפים מפשע") כעבדים לכל דבר לידיה של עריצות אכזרית, שאיננה מכבדת את זכויותיהם ומשתמשת בהם מיום לידתם ועד מותם כקרבנות על מזבחותיה. בהקשר זה, איש השמאל, האחראי לקיומן וחיזוקן המתמיד של כל הזוועות הללו, אינו יכול להיות מורה מוסרי לעם ישראל.

נתונים נוספים