לוקחים אחריות

 

לוקחים אחריות

בימים אלה מדהימים אותי שוב משה פייגלין וחבריו. לאחר כמה פעולות הפגנתיות ייחודיות, הם עושים דבר שלא נשמע כמוהו בפוליטיקה של המאה ה20: במסעם העדכני, מתחת לכותרת "לוקחים אחריות", הם מקיימים את הבטחתם לבוחר עוד לפני שזכו: הם לוקחים אחריות – ומביאים את קהלם לקחת אחריות.

בניגוד לכל מסעות השכנוע לבחירות שהתקיימו אי פעם, מציב פייגלין את בוחריו בפני אתגר אמיתי של לקיחת אחריות. בניגוד לכל מנהיג פוליטי מצוי, מכריח פייגלין את השומעים אותו לחשוב ולבחור. בכך, הוא מותיר חותם על מתנגדיו ותומכיו כאחד ודבר זה תוצאותיו מרחיקות לכת ביותר: זה מצליח, עוד לפני העימות האלקטורלי.

פייגלין מצליח לשכנע את מאזיניו כי יותר אין להם, למובילי הדרך, עסק עם של עדר, עם אנשים ששאיפתם היא שמישהו אחר יעשה את העבודה עבורם ושיעזבו אותם בשקט – אלא עם קבוצה אנושית מיוחדת שמתאימה לפעול באופן עצמאי: העם היהודי.

היהודים, אומר, למעשה, פייגלין, אינם עדר. אצלי היהודים יפעלו כמו יהודים; הם ישתמשו בראש ולא יהיו "ראש קטן". היהודים צריכים לחשוב בצורה עצמאית.

פייגלין אינו מאפשר לאיש לשקוט על שמריו, אינו מאפשר לאיש להיות מחוץ לעניין, לחלום, לרחף. פייגלין מכריח את שומעיו להיות קשובים וגם אם הם מסרבים לו, לקחת אחריות.

לכאורה, מה מבקש פייגלין? מה הוא מציע? הוא אומר לנו שבפעולה פשוטה של מילוי טופס ותשלום סכום כסף קטן (מה שנדרש כדי להיות חבר "ליכוד") אנו יכולים להרוויח - בסיכוי שהוא למעלה מסתם סביר – אפשרות לגאולה של מדינה שלמה.

אך פייגלין הוא המדינאי הראשון שלא רק אומר שהוא מעדיף את האיכות על הכמות, אלא גם באמת פועל כך. צורת פעולתו משדרת חוסר אכפתיות כלפי כמות האנשים שילכו אחריו; מה שחשוב לו זה שאנשים ילכו אחרי האמת.

בתקופה שבה כל מדינאי מתפשר על עמדות עקרוניות כדי להשיג תמיכה רבה יותר, אך מבטל, בכך, את זהותו הרעיונית, זה נראה שפייגלין לא ייתן לדבר לשחוק את רעיונותיו. כמו חלוץ רוחני אמיתי, הנמצא, כמו העם העברי, בצד שאותו הוא רואה כאמת, הוא יודע שכל פשרה בתחום האמת משמעה בגידה בה – וזה כוחו.

כל מדינאי מודע לכך שככל הוא מודע יותר לכמות, יורדת האיכות. פייגלין אינו נכנע לכך. בכך הוא פורץ מחסום שיותר משהוא פיסי הוא פסיכולוגי, כי מה שעומד מן הצד השני, לכאורה, היא אפשרות הכישלון האלקטורלי, מה שחושף את הקושי העצום לבנות תנועה פוליטית שונה בעקרון ובפעולה מאלה שהתקיימו עד היום.

לפיכך, מה שמייחד תנועה זו ומבחינה מן השאר, היא העובדה שלכל אלה שלוקחים אחריות ומצטרפים אליה מבטיח פייגלין שבלי קשר להצלחתה הפוליטית אף פעם לא תהיה בה ירידה באיכות, כלומר נסיגה רעיונית כלשהי. משמעותה המעשית של הצהרה מסוג זה היא שאיש מהמצטרפים לתנועה לא יצטרך להצטער בעתיד על כי נתן את קולו לרעיון שנבגד, כפי שרבים מאזרחי ישראל חייבים לעשות...

נתונים נוספים