מנהיגות יהודית: דו"ח פעילות תשס"ג

 

מנהיגות יהודית:

דו"ח מסכם של פעילות רוחנית תשס"ג

 

לרוב הציבור מוכרת "מנהיגות יהודית" (לרוב באמצעות התקשורת הכללית) כתנועה פוליטית העוסקת בנסיון לפרוץ להנהגת מדינת ישראל, אך לא פחות משהיא תנועה פוליטית, "מנהיגות יהודית" היא תנועה רוחנית. למעשה, הפעילות הפוליטית של "מנהיגות יהודית" איננה אלא ההיבט היישומי של רעיונות התנועה, שהם לב-לבה, הצדקתה והיסוד לקיומה.

"מנהיגות יהודית" מייצגת גישה חדשנית להנהגה ולעם וחבריה עוסקים בגיבוש אלטרנטיבה רעיונית לכל היבטי התרבות הישראלית באמצעות פעילות רעיונית מגוונת. למעשה, אין כ"מנהיגות יהודית" כר פורה לפעילות אינטלקטואלית רוחשת חיים וענין; די בהצצה חלקית ברשימת ההוגים, הכותבים והמפרסמים של התנועה – משה פייגלין, מוטי קרפל, הלל וייס, יצחק קליין, יהודית דסברג, גדי אשל, אסיה אנטוב, ודים רוטנברג, דודי שפיץ, מיכאל ברונשטיין ועוד ועוד (*) – כדי להבין את ייחודיותה של מנהיגות "מנהיגות יהודית" בתחום הרוח; במפעל שהוא ייחודי בזמננו, הצליחה תנועה זו לרכז, תוך פחות מעשור, סוללת אנשי רוח יוצרים, דתיים וחילוניים גם יחד, המהווים למעשה, אסכולה חדשה: אסכולת "מנהיגות יהודית", אשר חבריה היוצרים מטפלים בטווח נושאים רחב ביותר, המקיף את הקל והכבד – החל מהטיפול הפרטני בפרטים הטכניים של ניהול חברתנו בהווה וכלה בעיסוק בהיבטים ההגותיים, הדתיים והפילוסופיים של עתיד העם והארץ.

בפעילותה הרוחנית-אינטלקטואלית הזו מגדירה "מנהיגות יהודית" אלטרנטיבה תרבותית למשטר הנוכחי ולעקרונות המבססים אותו – ועונה לצורך לגיבוש של גוף תשובות חי לשאלות מדיניות שנשאלות כבר היום על ידי גורמים רבים, מבית ומחוץ, הבוחנים את רצינותה של "מנהיגות". על יסוד הנחת-עבודה שאין אפשרות לצפות או להעריך במדוייק את התהליכים המשתנים תדיר במימד הפוליטי, אין "מנהיגות" מחכה בחוסר-מעש לאותה נקודה בזמן שבה תיקרא לדגל, אלא עוסקת יום-יום בהכנת חבריה, אידאית ופסיכולוגית כאחד, להתמודדות עם דרישות העתיד.

תהליך זה מתבצע היום (ובמשך כל השנה החולפת) באמצעות פעילות מתמדת של פגישות פנימיות תוך-תנועתיות של חברינו; פגישות אלה של קבוצות-דיון, ועדות רעיוניות ומזכירות, מוקדשות, בחלקן הגדול, לבירור רציני של נושאים הנוגעים לעקרונות ניהול מדיניים, סדרי ממשל ונושאים טכניים שונים העומדים ביסוד עתיד החברה בישראל. מטרת כל אלה הכנת תשתית של נשק ותחמושת רעיוניים, מוכנים ליום פקודה – לכל נקודה בזמן שבו נידרש, כחברי תנועה רוחנית, לתת לבעיות השעה מענה פוליטי אמיתי.

כל זה הופך את "מנהיגות" להנהגה רוחנית מעשית במלוא מובן המלה: מאגר הידע הגדל, תוך ליבון במשך שבועות וחדשים, הופך אט-אט למורה נתיבות מעשי, אשר יבוא לידי ביטוי עם ההתקדמות שתעשה התנועה בתחומי המדיניות. השנה החולפת – שהיתה ללא ספק שנת שיא בפעילותה הפוליטית של התנועה – היתה גם שנת שיא של פעילות רוחנית, שבה הדגימה התנועה את רצינותה לגבי התפקיד והאחריות שאותם היא מתעתדת לשאת בעתיד.

להלן מספר דוגמאות לפעילות הרעיונית-אינטלקטואלית שהתבצעה על ידינו בשנה היוצאת:

1. השפעה רעיונית בתנועת הליכוד: במסגרת הפעילות בתנועת הליכוד פעלה "מנהיגות יהודית" להגביר את השפעתה הרעיונית בין חברי מרכז הליכוד וב"פורום למען ערכי הליכוד", הארגון התוך-ליכודי החשוב והמשפיע ש"מנהיגות" היתה בין מקימיו והיום היא שותפה מרכזית בו. דבר זה כלל, בין היתר:

א. הפקה והפצה בין חברי הליכוד של גליונות "מצודה", כתב עת מיוחד לחברי הליכוד, ובו ראיונות עם אישים בעלי משקל בתנועה (משה ארנס, צחי הנגבי ועוד).

ב. הצגת עבודתו האינטלקטואלית המקורית של משה פייגלין, "המהלך המדיני", ובה הצעה מעשית לשינוי המפה הפוליטית, לחברי מרכז הליכוד. ביחד עם זאת, יזימת נסיון להצבעה על עיקריה הפוליטיים של התכנית במרכז הליכוד.

2. שבתות עיון וגיבוש חברתי: השנה הוצאו לפועל שתי שבתות עיון וחוייה של "מנהיגות יהודית", האחת במלון אשל השומרון באריאל והשניה בבית ההארחה באלון מורה, שבהן השתתפו עשרות מחברינו, נשמעו הרצאות ושיעורים ונתקיימו דיונים.

3. הוצאה לאור של ספרי יסוד: השנה הוצאו לאור על ידי חברי המזכירות של "מנהיגות" שני ספרים המבססים ומעשירים את המסד הרעיוני-הגותי של "מנהיגות יהודית" ומשיבים על שאלות רבות הנשאלות על ידי קרובים ורחוקים:

א. מוטי קרפל, עורך "לכתחילה", הוציא לאור, בנוסף לגליונות "לכתחילה" שבהן מתפרסמים דרך-קבע מאמרים התומכים רעיונית את מדיניות התנועה, את ספרו החדש "המהפכה האמונית", העוסק ב"שקיעתה של הציונות ועלייתה של האלטרנטיבה האמונית". בעבודה זו שוטח קרפל לפרטיה את תורת היסוד הרעיונית של המתחולל בישראל מאז תחילת הציונות, עפ"י הגישה האמונית החדשה.

ב. פרופ' הלל וייס, חברנו מאוניברסיטת בר-אילן, הוציא לאור את ספרו "דרך המלך"; בספר זה פורש לפנינו מר וייס את עיקרי הגותו באמצעות אסופה מגוונת של מאמרים העוסקים בתחומי מדיניות, ספרות ותיעוד.

4. פעילות רעיונית ברשת המחשבית החפשית (האינטרנט): באתר "מנהיגות יהודית", הפועל דרך-קבע, פורסמו במשך השנה החולפת עשרות מאמרים מפרי עטם של חברי התנועה. מדי שבוע מתפרסם ברשת עדכון של "מנהיגות", הכולל, לרוב, מאמר ביקורת על עניני היום מאת משה פייגלין. בנוסף לכך, מקיימת "מנהיגות", באמצעות הרשת, גם חלק מהתקשורת הרעיונית בין חברי התנועה בנושאים העולים על סדר היום.

5. תקשורת כללית ופניה לקהל החיצון: "מנהיגות יהודית" מפעילה מגוון כלים כדי להפיץ את רעיונות היסוד שלה בציבור:

א. משה פייגלין, מוטי קרפל, הלל וייס וחברי מזכירות אחרים השתתפו השנה בתכניות אירוח ברדיו ובטלויזיה. פייגלין נתן פינה רעיונית שבועית קבועה ב"ערוץ 7".

ב. מאמרים פרי עטם של יוצרים חברי "מנהיגות" מתפרסמים דרך-קבע בעיתונות הכללית ("מקור ראשון", "הצופה", "ערוץ 7" ועוד), מעוררים תגובות ויוצרים עימותים אינטלקטואליים.

ג. חברי המזכירות משתתפים בהרצאות ומפגשים הנערכים דרך קבע, לרוב עפ"י הזמנות, ברחבי הארץ, ומציגים את המסד הרעיוני של "מנהיגות".

ד. לפני חדשים מספר הוקם במעלה שומרון מרכז התרבות האיזורי "קלאסיקה" בניהולו של אוהד קמין, חבר המזכירות, לצורך אירוח אירועי רוח הכוללים אירועי אמנות ומפגשים אינטלקטואליים, ובהם גם התוועדויות של "מנהיגות יהודית".

ה. לפני מספר חדשים הופק על ידי "מנהיגות יהודית" סרט תדמית בוידאו, המציג כמה מהאישים הבולטים של התנועה, כשהם מבטאים חלק מה"אני מאמין" שלהם. סרט זה נועד להצגת הפן האישי יותר של התנועה לפני גורמים חיצוניים בארץ ובעולם באירועי חוץ כמו הרצאות, יידוע והתרמות.

אין ספק שלאור כל אלה יכולים חבריה ותומכיה של "מנהיגות יהודית" להית גאים על ההיקף וההספק של פעילותנו השנתית. עם הפנים לעתיד, נברך את העוסקים במלאכה בברכת "עלה והצלח!"

(*) לכל הפעילויות הרבות הללו שותפים עוד רבים וטובים בכל תחומי העשיה. עם האנשים היקרים שאת שמותיהם נאלצנו להשמיט בשל קוצר היריעה, הסליחה.

נתונים נוספים