אל רנסאנס יהודי

 

אל רנסאנס יהודי

לא מן הנמנע שאנו עומדים בפתחו של רנסאנס חדש וגדול יותר מזה שהתחיל באיטליה לפני 500 שנה, ואולי הרנסאנס החדש הוא שיאו ותכליתו. כך או כך זה, זה יהיה הרנסאנס של היהדות; לא רנסאנס בתוך היהדות אלא רנסאנס שבו תתפוס היהדות את מקום ההנהגה העולמית.

זו תהיה תחייתה המחודשת של האנושות כולה בצלם היהדות ולאורה - והיא תהיה נטועה במי הכרה דומה לזו שממנה אנו שואבים היום, בתרבות המערבית, את הידע מיוון ורומא העתיקות - אלא שהידע הזה יהיה מתקדם ומקיף יותר - ויבוא ממקור הידע הקדום שממנו שתו גם תרבויות אלה.

למעשה, ניתן לראות כבר היום את הדמיון שיש בין הגילוי והחשיפה של מאגרי הידע הגדולים של היהדות לבין הגילוי והחשיפה של ערכי האנושות של תרבויות יוון, רומא, מצרים וארם-נהריים, שהיו מכוסים בעפר במשך דורות רבים. בשני המקרים נתגלה מחדש בעולם מה ששימש בעולם העתיק את צרכיו השונים של האדם, ובתהליך של התחיה מחדש של ערכים אלה אשר עבר על הערכים הלא-יהודיים יכול להשתתף גם מאגר הידע היהודי.

למעשה, אחרי שינוקו האבק והלכלוך הרוחניים של דעות קדומות שדבקו למסורת היהודית במשך הדורות שעברו מאז שגלה ישראל מארצו, וכאשר ייחשפו היישומים המועילים של הידע המציאותי הקיים ביהדות, יקבל הרנסנס היהודי משנה כוח לטיפוס מחודש אל בימת האנושות כדי להציג את הערכים הכלל-אנושיים האובייקטיביים שצפונים במסורת היהודית.

נתונים נוספים