מורשת של נסיון פוליטי

 

מורשת של נסיון פוליטי

במשך אלפי שנות קיומה צברה הנצרות נסיון פוליטי רב וידע גדול לגבי דרכי ההשפעה הפוליטיות בעולמנו. כוחה של הנצרות, עם זאת, בא לידי ביטוי פוליטי דווקא בהשפעתה הלא-ישירה על החלטותיהן הפוליטיות של מדינות בעולם. הנצרות היא הקובעת, למשל, את מהלכיהן של מדינות המערב, אף כי שום פרלמנט אירופאי או אמריקני לא יכיר בכך. בנוסף לכך, מסוגלת הנצרות "לספוג" גם את תוצאותיהן הבעייתיות של מלחמות הדת הנוצרית אשר לא פסקו מאז ימי הביניים; הסכסוכים בין הקתולים לפרוטסטנטים עדיין לובשים צורה של שפיכויות דמים באירופה ובאמריקה, ולא קטן הוא חלקם של נוצרים בסכסוכים מקומיים כמו אפריקה, מרכז אירופה או ארצות ערב. למעשה, העולם מלא בנוצרים המעורבים במלחמות, אשר אינם מתנהגים לפי האתיקה הנוצרית המוצהרת; אין לשכוח, בכלל זה, את הבעייתיות של העדה הנוצרית בלבנון, אשר באה לידי ביטוי בטבח המפורסם של סברה ושתילה, אשר בו הואשמה בזמנו ישראל.

מוסר מלחמה נוצרי

אף כי הנוצרים המעורביםבמלחמות רחוקים מלהגיש את הלחי השניה שלהם, משפיעה דרך עקרונותיה המוצהרים הנצרות רבות על מוסר המלחמה; במדינות הנוצריות, למשל, יש פיצול תרבותי בין הגישה הדתית הגורסת ויתור ופשרה לבין הגישה הלוחמנית ההתקפית. במובן זה יש שוני בין התנהגות מדינות מרכז אירופה, כמו ספרד וצרפת, אשר אינן דוגלות בפשרה וויתור, לבין מדינות כמו ארה"ב, ששומרות על מידה רבה יותר של קירבה רעיונית למקורות הנוצריים. לכן סובלת אומה כמו ארה"ב מ"תסמונת ויאטנם", כלומר ממצב של פיצול בין הכוח הצבאי החזק ביותר בעולם לבין ההתנגדות הגדולה ביותר נגד פעולה צבאית בחו"ל – וחלק מהשפעה רעיונית זו ניתן לראות אף בישראל ובצבאה: צה"ל של היום סובל אף הוא ממצב זה של פיצול בין הכרח צבאי ומוסריות המנוגדת למלחמה. דבר זה נובע ממידת ההשפעה הרבה שיש לערכים נוצריים על החברה הישראלית הלא-נוצרית.

איסטרטגיה של חולשה

עקרון נוצרי כמו מוסריותו של החלש באשר הוא אינו מופיע באופן מוצהר בשום הצהרה מדינית, אך ניתן לחוש בכוחו בדרכים רבות, ובמיוחד בהתבטאויותיהם של אישים. במאמר בשם "נצחונו של החלש" ("ידיעות אחרונות" 30.1.06) מצויין כי אנג'לה מרקל, קנצלרית גרמניה, הצהירה בהזדמנות מסויימת כי "אבו מאזן התאהב בדימוי של איש חלש". אבחנה מסוג זה מסגירה את העובדה שכנוצריה זיהתה מרקל כי הפלשתינים יודעים שכדי להרוויח נקודות תמיכה בעולם הנוצרי עליהם להציג תדמית של חולשה – וכי זו האיסטרטגיה שבה הם פועלים בהקשר של הסכסוך במזרח התיכון. למותר לציין כי רק לעתים רחוקות נמצא ביטוי מסוג זה אצל מנהיג נוצרי פוליטי – וגם כי מנהיגי ערב, הנוהגים להציג את הפלשתינים כצד החלש והסובל מול ישראל רחוקים מלרמוז כי הם תומכים בדרך עקרונית כלשהי בנצרות.

נתונים נוספים