מיהו יהודה?

 

מיהו יהודה?

את העולם הדתי סוחף בימים אלה ויכוח אמנותי-הסטורי בעל השלכות רבות; לא מדובר רק ברצף ההפגנות שחווה לאחרונה העולם בגלל הקריקטורות שבהן צוייר דיוקנו של נביא האיסלם, מוחמד, אלא בדת הנוצרית, ובאופן מסויים בעיסוק המוגבר המתרחש לאחרונה לגבי סיפורי הברית החדשה, ובמיוחד באלה המבקשים לשנות, על פי גרסאות חדשות שנמצאו, לפי דבריהם, לאחרונה, את מהותה של אחת מהדמויות הנוצריות המרכזיות למיתוס הנוצרי: יהודה איש קריות.

בזמן שבו שאלת יסוד ביהדות עוסקת בנסיון לברר "מיהו יהודי?" שואלים היום בנצרות "מיהו יהודה?" דמותו השלילית של יהודה איש קריות, הדמות שהנוצרים שונאים מזה אלפיים שנה, מאויימת להתערער. על כך ניתן ללמוד מויכוח שניתן למצוא לאחרונה בהתייחסויות עיתונאיות במערב:

גורמים בוותיקאן שוקלים לקבוע: יהודה איש קריות לא יוכר עוד כבוגד

כותרת זו סופקה על ידי סוכנויות הידיעות במרץ 2006. בגוף הכתבה נמסר, בין היתר, כי:

"שני גורמים בכירים בכנסייה הקתולית העלו לאחרונה יוזמה לפיה הוותיקן ישנה את גישתו כלפי תדמיתו של יהודה איש קריות, ששמו הפך שם נרדף לבגידה, בעקבות הלשנתו לרומאים על ישו. השניים... מסתמכים על הנימוק ש"הוא לא פעל מתוך רשעות מכוונת, אלא פשוט "מילא את תפקידו בתכנית האלוהית".

"...יוחנן פאולוס ה2 הביע תמיכה ביוזמה. לדבריו, גישה חדשה כלפי יהודה "תיישב את הדילמה המתעוררת כתוצאה מחוסר הרחמים שישו הראה כלפי אחד מעמיתיו המקורבים ביותר".

"אחדים ממומחי הברית החדשה אומרים כי יהודה היה קרבן של השמצה תיאולוגית, שסייעה ליצור את האנטישמיות בעיצוב דמותו כ"נבל מרושע" המוכן לבגוד בתמורה לבצע כסף"

ההשלכות

ידיעה זו עוררה גל סערה בעולם הנוצרי: מחד היו שתמכו בעצם הרעיון "לטהר את שמו" של יהודה איש קריות ומאידך היו שעמדו על כך שטיהור כזה משמעו נסיגה בת אלפי שנים שבהם שימשה דמותו של יהודה להמחשה אמנותית של ערכים חשובים לנצרות.

יצויין כי רבים הבינו מיד כי יש משמעות טעונה ורבת משקל לשאלה "מי היה יהודה איש קריות?" איש ממאמיני הנצרות לא יכול היה שלא לראות את הבעייתיות שבשינוי מעמדו של יהודה זה, ביחד עם הבעייתיות של קיומו, כגורם שללא ספק מחזיק בחלק ניכר מהאחריות לאנטישמיות הנוצרית, המשתמשת בדמות זו במשך דורות רבים.

המחשה לרמת המודעות והדאגה לערכים הנוצריים הגלומים בסיפור יהודה איש קריות ניתן לקבל מן הידיעה העיתונאית הבאה:

האפיפיור מתעקש: יהודה איש קריות כן בגד בישו

בעקבות חשיפת כתב היד העתיק ש"זיכה" את שליחו של ישו, טוען הכס הקדוש: יהודה איש קריות היה רודף בצע, שקרן וצבוע

בכתבתו של יוסי בר מה-16.4.06 הוא מציין:

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 הבהיר את עמדת הוותיקן כלפי הגילויים החדשים. בדרשה שנשא לכבוד חג הפסחא טען האפיפיור כי "יהודה איש קריות הוא רודף בצע. הכסף היה חשוב לו יותר מישו ומאלוהים."

עוד נמסר בכתבה כי "הכס הקדוש ונציגיו החליטו בסוף השבוע לתקוף את כל היוזמות המטילות דופי כלשהו באמונה הנוצרית המסורתית. "אנו עדים לספקולציות של ההסטוריה תמורת בצע כסף", הבהיר המטיף הראשי של הכס הקדוש...

עוד נזכר בכתבה ש"במיסת הפסחא, שנשא איש הכמורה הבכיר... הוא הבהיר כי "ישנו רעב לכסף ולנסיונות לחשוף חידושים... מטרתם היא לא רק כסף ופרסום, אלא גם להעמיד את הכנסיה באור שלילי"

רדיפת בצע לעולם

מן הדברים ניתן לראות עד כמה אחדותית ורציפה גישתה של הכנסיה ביחסה לפרשה העכשווית ולנושא מכתבי הקודש שלה גם יחד: לא רק שהיא דבקה באמונתה במסופר על איש קריות בספרה – בבגידתו ובתכונות השליליות שהוצמדו לו בסיפור המקור - אלא שהיא מאשימה שוב ושוב את אלה המנסים, לדבריה, לקעקע את המיתוס שלה, באותם חסרונות אנושיים שבהם היא מאשימה אותו ובראשם רדיפת הבצע.

ומהי האמת?

אך השאלה עדיין היא: מה היה – אם בכלל – יהודה איש קריות? האם יהודה איש קריות היה נוכל או קדוש? לא נראה ששאלה זו תיפתר בקרוב, אך מן הדברים שלעיל ניתן לעמוד על עקרוניות הדיון. נראה שאפיו של יהודה, שביחד עם שאר גיבורי הסיפור הנוצרי, ספק הסטורי הוא אם בכלל היה קיים, יהיה לעוד דורות רבים נושא לדיון ערכי חשוב – כמו נושאי רדיפת הבצע, הכסף ואלוהים, הכרוכים במהותו.

פילוסופית, הדיון במהותו של יהודה איש קריות איננו הסטורי אלא אמנותי. מנקודת המבט של בן זמננו המשמעות המעשית של השאלות הנוגעות לאפיו וערכיו של איש קריות הן אמנותיות יותר משהן הסטוריות.

בהקשר זה כדאי לזכור כי המיתוס הנוצרי מותקף דרך קבע על ידי שפע של יצירות אמנותיות, אשר אינן מתיימרות להיות אמת, אך עובדת הפקתן מהווה, לגבי הותיקן – ותנועות מאמינים אחרות – אתגר מתמיד להתעמתות.

שערוריית "צופן דא וינצ'י"

דוגמה לכך היא עלייתו על הבמה, בשנה האחרונה של הספר רב-המכר "צופן דא-וינצ'י" של הסופר דן בראון, שסרט המבוסס עליו עומד לצאת בקרוב אל אקרני העולם. בידיעה שפורסמה ב"הארץ" ב-23.4.06 נודע כי הארגון השמרני "אופוס דיי" תובע כי חברת סוני המעורבת בהפקת הסרט תפרסם הצהרה שלפיה היא מתייחסת בקרוב לישו ולכנסיה הנוצרית.

תביעה זו מבוססת על מה שנוצרים מאמינים רבים רואים כשערוריה: בספר נטען כי ישו התחתן עם מרים המגדלית, נולדו להם ילדים ואופוס דיי והכנסיה הקתולית עמדו במרכז מזימה להעלים עובדות אלה.

בזמן שדובר חברת סוני סירב לומר אם בסרט תפורסם הצהרה כזו, הוא דאג להצהיר כי "זהו סיפור דמיוני, בעצם מותחן, ולא סיפור דתי". בידיעה גם נמסר ש"אופוס דיי", שלו קשרים טובים בוותיקן, טוען שהספר מציג תדמית מעוותת של הכנסיה הקתולית".

סמלית ועקרונית, בעיית "בצע הכסף" חוזרת בידיעה שוב: ביום הששי האחרון, נמסר, הוקעו מה שכונה "יצירות המשמיצות את הכנסיה בעבור בצע כסף: עדיין מוכרים את ישו... כעת מוכרים אותו למו"לים ולחנויות ספרים עבור מיליארדי מטבעות... אמר האב, "כשהוא מתייחס לבגידתו של יהודה איש קריות בישו"

למותר לציין כי הכנסיה הקתולית היא אחד מהמוסדות העשירים ביותר בעולם.

נתונים נוספים